Rh-ul - nelamuriri. Eu pozitiv si sotul negativ

10-03-2007
myrela04
Nu este medic/terapeut
myrela04
In legatura cu analizele.De exemplu pentru o sarcina cand medicul iti recomanda sa faci analizele trebuie sa faci si rh-ul atat tu cat si partenerul tau. Eu chiar daca sunt asistenta sunt nelamurita cu acest rh...De ce ?Pentru ca eu nu stiu cum de se poate schimba rh-ul unui individ cand eu am invatat ca cu acest rh te nasti si mori (este adevarat?).As dori foarte mult sa ma lamuriti in legatura cu acest subiect pentru ca sunt dezorientata.Am un copil-in timpul sarcinii amandoi(eu si sotul) am fost rh negativ-toate bune. Am dorit sa raman din nou insarcinata-am ramas dar am pierdut sarcina(avort spontan din indiferenta medicului ginecolog care ma supraveghea)-rh negativ eu si rh pozitiv sotul(de ce nu am facut dozarea titrului de anticorpi dupa prima nastere m-a intrebat medicul ginecolog-pentru ca eram amandoi rh negativsi noi asa stiam).A trecut o luna de atunci timp in care am mers la alt medic ginecolog cu care pot sta de vorba si care spune ca vrea sa ma ajute sa raman insarcinata si sa duc sarcina la bun sfarsit dar spune sa imi fac analizele din timp si sa ne lamurim cu acest rh caci nici dansa nu mai intelege nimic...Zis si facut dar de data aceasta ce credeti?Culmea eu ies rh pozitiv si sotul rh negativ.Ce sa mai fac si ce sa inteleg? Ajutati-ma va rog din suflet sa ma lamuresc si sa stiu ce sa fac si ce sa ii spun doamnei doctor. Cum de iese mereu altfel? Oare este neglijenta celor de la laboratoarele la care ne-am adresat? E ceva ce ii poate induce in eroare atunci cand efectueaza aceasta testare?Ultima testare am facut-o la o prietena la laboratorul ei privat si am vazut cu ochii mei cum a efectuat testarea.Va rog sa ma ajutati...Multumesc!
14 comentarii
0
10-03-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
stimata doamna, imi permit sa va raspund pentru ca si eu sunt Rh negativa (adica facem parte din cei 15% dintre oameni cu Rh negativ. "Ce bafta pe noi!", cum spune reclama.). Stiti ca pe celulele rosii se exprima antigenele de grup sanguin, adica A si B, care in diverse combinatii dau grupele de sange. Mai este inca un antigen, antigenul D, tot pe suprafata eritrocitelor. unii il au, altii nu, deci esti fie Rh pozitiv, fie negativ.
Din fericre, primul meu copil este Rh negativ, deci pot sa-l fac pe al doilea fara griji. Dar daca era Rh pozitiv, in primele 3 zile dupa nastere trebuia sa primesc un "antidot, " adica imunoglobuline care sa neutralizeze celule trecute de la bebe in circulatia mea la nastere, pentru ca organismul meu sa nu apuce sa le recunoasca si sa sa secrete anticorpi. Este cam ca la infectie: ma infectez cu un microb, fac boala, a doua oara cand intra microbul in circulatie, celulele mele il recunosc si il distrug. Asa si cu Rh-ul. Daca intra in circulatie mamei cu Rh-negativ eritrocite de la bebe cu antigenul D pe suprafata, urmatorul bebe, "ghinionistul", va fi recunoscut ca si "microb" si eliminat de catre sistemul imun al mamei.
Rh-ul nu se schimba in timpul vietii.
daca 2 din 3 analize de Rh spun ca sunteti cu Rh pozitiv, atunci nu exista nici o problema, iar sarcina pierduta a fost din alte cauze. indiferent de Rh, un medic ginecolog bun va poate supraveghea sa duceti sarcina la bun sfarsit. Daca sunteti cu Rh pozitiv, ati scapat de toate grijile. Mult succes!
0
11-03-2007, ora 00:00
myrela04
Nu este medic/terapeut
myrela04
Va multumesc.Stiam ca sarcina poate fi considerata nunncorp strain...Dar unde sa ma duc sa imi fac rh-ul...Sa stiu si eu si sotul meu ce avem de facut? multumesc!
0
12-03-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
eu mi-am facut analizele pentru Rh si anticorpi antiRh la Centrul de Transfuzii, pentru ca acolo mi s-a parut cel mai bine. Daca nici cei de la Transfuzii nu determina corect o grupa de snage si un Rh, atunci cine??
mult succes si sa auzim vesti de botez! :))
0
17-03-2007, ora 00:00
catalina123
Nu este medic/terapeut
catalina123
nu prea are legatura cu ceea ce s-a discutat si imi cer scuze dar am si eu un mare semn de intrebare si nu prea stiu cui sa ma adresez
sa intru direct in subiect si sa nu o lungesc
eu am rh-ul negativ si prietenul meu are rh-ul pozitiv.vreau sa stiu daca putem avea copii (imi doresc din suflet sa pot avea copilul meu )...si as mai dori sa stiu in cazul in care putem avea copii daca exista vreun fel de riscuri
0
20-03-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
buna catalina!
Faptul ca tu ai Rh negativ, iar viitorul tatic are Rh pozitiv nu inseamna ca nu puteti avea copii sanatosi, mai ales la primul copil nu exista nici un risc. Cu conditia ca primul copil sa fie din prima sarcina! Daca se fac intreruperi de sarcina, pot aparea anticorpi anti-rh si probleme la urmatoarele sarcini. Daca te stii cu Rh-, iti recomand ca inainte de a dori sa ramai insarcinata sa iti dozezi anticorpii anti-rh. Sa auzim de bine!
0
21-03-2007, ora 00:00
catalina123
Nu este medic/terapeut
catalina123
buna ziua
va multumesc mult pentru informatii D-na Doctor Craciun Anca
nu am fost niciodata insarcinata..deci dupa cum spuneati nu exista nici un risc.dar o sa am grija ce medic imi aleg si e bine de stiut ca trebuie sa imi fac acel vaccin cu imunoglobulina anti -D inainte de a ramane insarcinata
Sper sa fie bine!
0
21-03-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
iti doresc sa ai copii sanatosi, frumosi si destepti. Nu este vaccin cu imunoglobuline, ci o perfuzie ce se face DUPA nastere, numai daca este nevoie. Inainte de a ramane insarcinata mergi la Centrul de Perfuzii pentru determinarea anticorpilor anti rh, sa vezi daca ai sau nu. In rest, sa ai noroc in viatza! pa
0
21-03-2007, ora 00:00
catalina123
Nu este medic/terapeut
catalina123
am cautat informatii pe internet si spunea ca inainte de a ramane insarcinata trebuie sa imi fac analize pt a determina rh-ul si daca este negativ la mine si la partener pozitiv trebuie facut acel vaccin cu imunoglobulina anti D
asa scria pe site-ul pe care am citit informatia
oricum o sa fac analize inainte de a ramane insarcinata ca sa fiu sigura ca nu este nici o problema
multumesc pt tot
la revedere
0
08-05-2007, ora 00:00
ilea genoveva
Nu este medic/terapeut
ilea genoveva
Buna.Ma numesc Genoveva, am 31 de ani, si am si eu o asemanatoare problema, Am RH negativ, am avut 2 avorturi, si nu am facut nici un tratament de anticorpi dupa aia, si vreau sa va intreb, pot sa mai am un copil normal, si o sarcina normala, ca deja tare asi vrea un copil dar imi este frica, si daca partenerul este pozitiv, ce este de facut.va rog frumos, sa imi raspundeti, astept cu nerabdare, multa sanatate.
0
11-05-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
Buna genoveva! Ar trebui sa mergi la medicul de familie sa discuti problema si el te va indruma sa iti faci analizele corespunzatoare, pentru ca anterior unei sarcini nu sunt importanti doar anticorpii ani-Rh. Iti doresc succes!
0
16-05-2007, ora 00:00
ilea genoveva
Nu este medic/terapeut
ilea genoveva
Buna ziua.am fost la medicul de familie, si mi-a spus ca linistita pot sa fac un copil, dar nu mia spus de nici o analiza sa fac, mia zis oricum se face tratament anticorpi cind voi ramine insarcinata.Deci acuma tot nu inteleg ce trebuie sa fac?Va multumesc pt raspuns, la revedere
0
19-06-2007, ora 00:00
ilea genoveva
Nu este medic/terapeut
ilea genoveva
Buna seara!nu ma vreti sa imi raspundeti?
0
31-01-2009, ora 14:41
lyly2000
Nu este medic/terapeut
lyly2000
buna ziua! sunt o viitoare mamica cam disperata.am descoperit ca rh- grupa de sange b3 si tatal rh+ grupa sange A, izoimunizare anti D 1/64-1/28.din ce am citit sunt la limita.doctori care i am consultat mi au zis sa urmaresc iimunizarea anti-D.as dori sa stiu care sunt riscurile ca fatul sa fie afectat.vreau sa mai mentionez ca am facut 5-6 chirotaje fara sa stiu ca am rh-.multumesc!
0
24-01-2019, ora 16:24
Tamara S.
Nu este medic/terapeut
Tamara S.
buna ziua dnule doctor.am si eu o intrebare.eu am rh 1negativ si sotul 1pozitiva...avem 2 copii cu rh negativ. intrebarea mea este:este posibil sa mai avem un copil?din cite am inteles sunt foarte mari riscuri.daca puteti sa ma lamuriti va rog.va multumesc mult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.