Rezultatul unei biopsi

20-06-2012
floryna_flo07xx@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
floryna_flo07xx@yahoo.com
Buna ziua!

Va rog din tot sufletul sa-mi interpretati si mie rezultatul unei biopsii in care scrie asa: 'Fragment tumoara piloasa cu arii de transformare maligna adenocarcinom binediferentiat'

Va multumesc din suflet! Astept raspunsul D-vs.
8 comentarii
0
20-06-2012, ora 20:09
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Este doar concluzia rezultatului, trebuia sa precizati si alte detalii despre pacient/a, rezultatul complet, etc. Oricum, concluzia arata ca ar fi vorba despre un cancer.
0
20-06-2012, ora 20:46
floryna_flo07xx@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
floryna_flo07xx@yahoo.com
Va multumesc pentru acest raspuns!

Pacienta este in varsta de 53 de ani si deocamdata decat a facut o colonoscopie unde a iesit ca ar avea ceva, iar in urma acesteia a facut aceasta biopsie si concluzia rezultatului fiind aceea. Simptome mai multe nu a avut decat sangerari cand iesa la toaleta, la control i s-a spus ca este vorba de o rana pe colon care este foarte aproape de rect. Va rog frumos de tot daca imi puteti spune cat de grav este??????Despre ce fel de cancer este? in ce stadiu, sau despre ce e vorba??????si ce se poate face pentru tratarea acestuia??

Va multumesc din suflet! Astept raspunsul D-vs sunt foarte speriata.
0
20-06-2012, ora 21:24
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Din pacate nu pot spune in ce stadiu e boala sau cat e de grav. Informatiile pe care ni le-ati prezentat sunt foarte putine si pot sa spun doar ca este un cancer colorectal. Probabil va putea si va trebui sa fie scoasa tumora prin operatie. Detaliile despre posibila operatie le veti afla doar discutand cu un chirurg care a vazut pacienta.
0
21-06-2012, ora 19:45
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ce indrumare ati primit pentru ce urmeaza ? a primit diagnosticul de CANCER colorectal si evident trebuie sa intreprinda niste investigatii, ulterior eventual operatie ulterior eventual tratament oncologic. trebuie sa va miscati !
0
12-11-2012, ora 14:51
floryna_flo07xx@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
floryna_flo07xx@yahoo.com
Buna ziua!

Ca imi puteti spune de aceste 3 concluzii in urma RMN-ului:
- formatiune tumorala rectala inferioara invaziva;
- adenopatii mezorectale;
- NACF dreapta stadiul II.

Cat este de grav?
Va multumesc foarte mult! Astept raspunsul D-vs!
0
12-11-2012, ora 20:29
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
au trecut 5 luni de cand am discutat intai si de cand ai inceput discutia despre pacienta de 53 de ani cu un cancer de rect. ce putem sa-ti spunem mai mult decat ce ti-am zis pana acum, pe baza datelor precare pe care le-ai furnizat. rmn-ul indica faptul ca acest cancer de rect este AVANSAT cel putin loco-regional, posibil sa existe chiar metastaze. insa ce e mai important este ce s-a intamplat in perioada acestor 5 luni de cand nu ne-ai mai scris si chiar ce s-a discutat initial cu medicii. de ce esti atat de retinuta in a discuta mai pe larg cu noi ? de asemenea nu stiu ce fel de raspuns astepti la intrebarea "cat este de grav"... ce putem sa-ti spunem, plecand de la ce stii tu deja ?
0
03-12-2012, ora 20:08
floryna_flo07xx@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
floryna_flo07xx@yahoo.com
Buna seara!

Revin cu informatii despre pacienta, in astea 5 luni va pot spune ca a urmat tratament de chimioterapie + radioterapie si de curand a avut loc si operatia in urma careia a ramas cu "anus contra naturii" definitiv deoarece asa a spus chirurgul pentru ca i-a fost amputat si rectul fiind tumoarea prea raspandita. Acum se simte foarte bine cu exceptia durerilor de la fund de unde i-a fost amputat rectul, a ramas rana deschisa care supureaza. Vroiam sa va intreb daca stiti cat de mult dureaza vindecarea si trebuie facut pentru vindecare?????
Totodata mai am o intrebare, am vazut ca la limita dintre anusul amputat si organul genital a ramas (impropriu spus "a ramas" ca poate asa trebuie) un fir de ata prins si nu stiu daca este normal???


Va multumesc mult de tot pentru interesul Dumneavoastra si totodata imi cer scuze ca nu am mai intrat!
Astept cu nerabdare raspunsul Dumneavoastra!
0
03-12-2012, ora 20:52
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
"vindecarea" chirurgicala ar trebui sa survina in 4-8 saptamani; daca apar/persista probleme, trebuie recontactat chirurgul.
altfel: mentioneaza, te rog, datele in care a facut toate tratamentele, radioterapie, chimioterapie, precum si interventia chirurgicala; mentioneaza ce zice REZULTATUL HISTOPATOLOGIC de dupa operatie si momentul in care este facut acel RMN despre care ai scris mai sus; de asemenea trebuie sa ai un RMN (sau un CT) inainte si unul DUPA operatie, iar cel putin cel din apropierea operatiei trebuie sa fie facut si pentru torace si abdomen, nu doar pelvis.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.