Rezultate analize

23-06-2014
axt
Nu este medic/terapeut
axt
Buna ziua, de vreo 3 ani de cand am fost la mare am facut niste probleme cu urechea dreapta.. pe scurt mirosea, si o simteam incarcata.. dar de obicei puneam picaturi si imi trecea pentru o perioada de timp.. dupa care revenea.. am fost la orl si mi-a dat trimitere pt analize si m-a pus sa pun picaturi cu apa oxigenata si betadina. Azi am ridicat analizele dar din pacate medicul orl este in concediu medical pentru o saptamana.. sper ca ma poate ajuta cineva cu rezultatele ca sa stiu daca e cazul sa ma grabesc la alt medic sau sa astept sa revina doctorul meu.

Frotiu Gram: Absente PMN, foarte rare celule epiteliale, absenti coci Gram pozitivi rotunzi si alungiti in diplo, frecventi bacili Gram pozitivi scurti, grosi, dispusi in unghiuri ascutite si izolati, absenti bacili si cocobacili Gram negativi, absente formatiuni ovalare (levuri)

Culturi bacteriene: ABSENT: Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae, Streptococcus pyogenes, Haemophilus influenzae, Moraxella catharralis, Pseudomonas aeruginosa, Enterobacteriaceae

Culturi levuri: Levuri necrescute la 5 zile in secretia otica

Multumesc.
1 comentarii
0
29-06-2014, ora 01:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.este foarte indicat ca sa schimbi medicul...
sa mergi la un medic ORL.. care are microscop si aspirator in cabinet si sa faca un tratamet corect local
2. citeste ot ce sa postat aici la Otite externe sau Otite mcotice, otomicoza..s.a
o sa afli cum se ingrijeste corect o ureche
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.