Rezultate analize

08-06-2012
krystina1980
Nu este medic/terapeut
krystina1980
Buna ziua,
Am primit si eu acest rezultat de la o analiza si nu stiu ce inseamna.
Imi puteti spune si mie daca este grav? Daca am cancer?
Multumesc.



EX HISTOPATOLIGIC PIESA OPERATORIE MICA (1-3 FRAGMENTE)
PIESA TRIMISA
Col lezional
DESCRIERE MACROSCOPICA
Fragment de col uterin de 2, 4/2/0, 4 cm ( neorientat) sectionat si inclus in totalitate.Separat s-au receptionat 3 fragmente mici masurand intre
0, 3 si 0, 7 cm lungime incluse separat.
DESCRIERE MICROSCOPICA
Fragmentul cervical examinat prezinta superficial un epiteliu exocervical scuamos, focal acantotic fara atipii nucleare cu arii restranse de
parakeratoza si un mic focar de displazie usoara, usoara anizocarie. In zona de transformare se observa un epiteliu de metaplazie
scuamoasa imatura, fara atipii, continuandu-se cu epiteliu cilindric mucinos unistratificat spre limita endocervicala.
In stroma cervicala este prezent un moderat infiltrat inflamator mixt, difuz si focare de usoara hiperplazie glandulara endocervicala fara atipii
nucleare
DIAGNOSTIC HISTOPATOLOGIC
Fragment de col uterin cu mic focar de displazie scuamoasa usoara (CIN I) si arie restransa de parakeratoza superficiala
NOTA LABORATORULUI
Limite chirurgicale fara leziuni displazice.
5 comentarii
0
08-06-2012, ora 16:28
laurasa
Nu este medic/terapeut
laurasa
nu este cancer.sint niste modificari celulare dar au fost eliminate prin indepartarea fragmentului acela de col uterin.marginile fiind fara leziuni displazice inseamna ca tesutul este sanatos.poti sa stai linistita!recomandat este ca si ptr orice femeie, nu doar ptr tine sa iti faci o vizita anuala la ginecolog si un test papanicolau.oricum trebuie sa mergi cu rezultatul la ginecolog si sa vezi ce iti va recomanda el.o zi buna!
0
08-06-2012, ora 17:12
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Nu este cancer DAR va tb urmarit cu test babes papanicolau si cu examen medical/ Va tb sa mergi cu rezultatul la medic si screening bianual. Sanatate!
0
11-06-2012, ora 16:26
krystina1980
Nu este medic/terapeut
krystina1980
Buna ziua,
Da, multumesc frumos pentru raspuns.
Asteptam cu sufletul la gura acest raspuns deoarece, o doctorita mi-a spus ca sunt suspecta de cancer.
Da aceea disperarea mea de a afla ce rezultat a iesit era asa de mare.
0
14-06-2012, ora 12:12
luminita07
Nu este medic/terapeut
luminita07
EXAMEN ANATOMOPATOLOGIC DUPA CONIZATIE
colul uterin s a prelevat in intregima 16 fragmente
pe 8 fragmente de col prelevate mucoasa endocervicala prezinta metaplazie scuamoasa cu displazie agravata CIN 3 H-SIL.
VA ROG SA MA LAMURITI CE INSEAMNA, VOI FACE



E O NOUA OPERATIE ?
MULTUMESC
0
17-06-2012, ora 14:11
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Trebuie sa va adresati medicului care va urmareste si care are mai multe detalii legate de istoricul dvs.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.