Rezultate RMN Cranio-cerebrală

30-08-2015
Cristi A
Nu este medic/terapeut
Cristi A
Rezultat RMN:
-multiple imagini de demielinizare (hipersemnal FLAIR, izo/hiposemnal T1) cu diametru maxim 4 mm, vizibile în substaţa albă subcorticală fronto-parietal bilateral;
-fără anomalii de semnal la nivelul corpului calos sau subtentoriale;
-sistem ventricular simetric, pe linia mdiană, cu dimensiuni în limite normale;
-spaţii lichidiene pericerebrale şi pericerebeloase păstrate;
-cisternele de la bază libere;
-absenţa leziunilor cu caracter acut vizibile în ponderaţia de difuzie;
-vasele mari de la baza creierului cu "signal void" normal de flux rapid;
-globi oculari, spaţii retrobulbare şi chiasma fără modificări de semnal IRM;
-canale audutuve interne şi nervi acustico-vestibulari cu aspect IRM în limite normale;

Concluzii:
Multiple imagini de demielinizare subcenticemtrice la nivelul substanţei albe subcorticale, fronto-parietal bilateral (fără dispoziţie caracteristică unei boli demielinizante).

Mai am un RMN şi de la cooana crevicală, pentru că aveam simtome ca ameţeală, dureri de cap, după cap, dureri de zonă cervicală, transpiraţii.
Am fost la reumatologul ce m-a trimis la aceste investigaţii cu rezultatele şi se pare că am probleme la coloană şi mi-a dat fizioterapie şi masaj.
Iar despre RMN-ul cranio-cerebral mi-a zis să merg la un neurolog să vadă exact pe interpretarea aceasta. O să merg la neurolog, dar aş dori şi o a doua părere.sper că nu e ceva grav şi merge tratat.
Aştept nişte răspunsuri de la medicii neurologi. Vă mulţumesc mult, în avans !
13 comentarii
0
07-09-2015, ora 12:22
Dr. Macsuta Vlad
Neurologie, Bucuresti
Dr. Macsuta Vlad
Se poate vedea CD ul cu examenul RMN cerebral?
0
07-09-2015, ora 16:00
Cristi A
Nu este medic/terapeut
Cristi A
Da. Pai o sa il urc pe un site si apoi o sa pun link-ul ! Multumesc !
Am fost si la neurolog, desi nu s-a uitat pe cd-ul cu imaginile RMN, mi-a dat 3 luni Pramistar si sa refac peste 6 luni RMN-ul cu substanta de contrast. Iar diagnosticul pus de doctor a fost nevralgie suboccipitala !
0
07-09-2015, ora 16:48
Cristi A
Nu este medic/terapeut
Cristi A
http://www.mediafire.com/download/wwojow2q1mlq2xa/RMN.rar
asta e Cd-ul...sper să meargă !
0
08-09-2015, ora 12:09
Dr. Macsuta Vlad
Neurologie, Bucuresti
Dr. Macsuta Vlad
ma uit acum.
0
08-09-2015, ora 12:59
Dr. Macsuta Vlad
Neurologie, Bucuresti
Dr. Macsuta Vlad
pe rmn ul de col cervicala sunt minime protruzii discale. Astept si RMN ul cervical, va rog.
0
08-09-2015, ora 14:05
Cristi A
Nu este medic/terapeut
Cristi A
Pai pe acelasi pachet (CD) sunt ambele examinari: si RMN cervical si cel cerebral. Eu am primit doar acest CD cu ambele investigatii.
0
08-09-2015, ora 15:55
Cristi A
Nu este medic/terapeut
Cristi A
Sper ca nu e grav la coloana cervicala...acele protruzii fiscale sa se poată vindeca !
0
18-09-2015, ora 07:15
Dr. Macsuta Vlad
Neurologie, Bucuresti
Dr. Macsuta Vlad
Nu se vindeca. Trebuie sa evitati efortul fizic.
Cu deosebita stima, Dr. Vlad Macsuta, Neurolog.
0
18-09-2015, ora 07:17
Dr. Macsuta Vlad
Neurologie, Bucuresti
Dr. Macsuta Vlad
Ati fost la neurolog? Care a fost opinia exprimata dupa vederea CD ului?
0
18-09-2015, ora 14:00
Cristi A
Nu este medic/terapeut
Cristi A
Am fost si la neurolog, desi nu s-a uitat pe cd-ul cu imaginile RMN, mi-a dat 3 luni Pramistar si sa refac peste 6 luni RMN-ul cu substanta de contrast. Iar diagnosticul pus de doctor a fost nevralgie suboccipitala !
Nu mi se pare corect faptul ca nu s-a uitat pe imaginile din CD
0
20-09-2015, ora 12:09
Frasia
Nu este medic/terapeut
Frasia
Pentru lamuriri DR.MACSUTA.rog frumos...Leziune hipodensa de 9 mm localizata pe topografia capsulei externe dreapta aspect CT sugestiv ptr AVC lacunar.Ce inseamna capsula externe, si daca acest rezultat influenteaza durerea de ochi pe care pina acum din 3 medici consultati nu mi-a dat nici un raspuns.Doar tratament cu colir care nu m-a ajutat.Multumesc.
0
14-01-2017, ora 20:00
MaryAna92
Nu este medic/terapeut
MaryAna92
Buna seara Domnule Doctor, de 4 ani ma simt rau adica am greata care in primul 1 an si jumatate erau zi si noapte indiferent ca mancam sau nu, somnolenta excesiva in special dupa masa(ma trezeam doar ca sa mananc si atat), oboseala cronica (care se manifesta pe perioada, dar pot spune ca sunt mai mult obosita decat odihnita desi nu am servici), dureri abdominale superioare uneori si de intestine dar nu tin mult, in acesti 4 ani am avut in 4 nopti diferite tremuraturi(tremuram dar fara sa imi fie frig), dureri de cap mai bine zis niste migrene care cateodata sunt greu de suportat...in ultimul an au crescut in intensitate si pot spune ca am perioade de cateva zile in care ma trezesc cu acele dureri si adorm cu ele), cand ma joc pe calculator nu suport cand ma rotesc in joc si ma ia greata si durerea de cap...aceste dureri si cu prolactina marita m-am facut sa fac un rmn si sa aflu de adenom hipofizar si de o mica leziune demielinizanta milimetrica nesprecifica in substanta alba profunda frontal...in afara de aceste 2 probleme mai am colecist cudat cu mal, chist la pancreas, chist pe ovar..intrebarile sunt:
daca credeti ca simptomele au legatura cu leziunea?
daca acea leziune are legatura cu SM sau neuronielita optica?
daca leziunea are legatura cu adenomul?
daca acea leziune inseamna neaparat ca as suferi de o boala demielinizanta sau poate aparea si in alte conditii?
Medicul neurolog la care am fost a zis ca nu inseamna nimic si ca leziunea ar putea fi din cauza unei lovituri la cap sau de la o tensiune mare avuta candva...as dori parerea dumneavoastra daca pentru acea leziune mai trebuie facute alte analize sau o pot lasa in pace fara sa ma gandesc ca poate insemna ceva grav...
am uitat sa precizez ca am 24 ani
0
13-11-2017, ora 00:48
Sue-Cea-Creata
Nu este medic/terapeut
Sue-Cea-Creata
Buna seara! In speranta ca imi veti raspunde si mie, va adrese si eu cateva intrebari, domnule doctor. Am 32 ani, greutate normala pentru varsta si inaltimea mea, am niste noduli pe tiroida de la varsta de 15 ani, am fost tratata cu euthyrox+ magne b6 + metroprolol ( tahicardie in perioada aceea) pana acum 6 ani cand am schimbat medicul ca se pensionase si am avut socul sa aflu ca nu era necesar tratamentul cu euthyrox, in conditiile in care glanda mea a functionat normal mereu. De la 15 ani am simptome ca: nod in gat, senzatie de sufocare, palpitatii, ameteli, dureri de cap cateodata, maini si picioare reci. Am ajuns de cateva ori la urgente punandu-mi-se diagnosticul de spasmofilie, sau distonie neurovegetativa( atacuri de panica). Acum 5 ani am nascut prin cezariana prima oara, in urma cu 3 ani alta nastere tot prin cezariana, nicio problema mai delicata in timpul sarcinilor. Doar ca de un an de zile am inceput sa am niste aritmii, pe care nu le surprindeau ekg-urile...dupa ce am vizitat 3 cardiologi in decurs de 1 an, mi s -au aratat intr-un final la holter pe 24 ore, sunt extrasistole ventriculare, si un prolaps de valva mitrala, dar fara regurgitare sau alte probleme. Mi s a spus ca pot aparea si pe un cord sanatos. Sunt o fire anxioasa si ma panichez f des, e posibil ca aceste aritmii sa fie si pe fond psihic, nu exclud. Daca nu v-am plictisit pana acum, trec la problema care ma macina: acum 1 an am efectuat un Rmn la cap, fara substanta de contrast( alaptam si inca mai alaptez), iar la concluzii: demielinizari nespecifice punctiforme subcortical fronto-parietal bilateral. Pana sa ajung la interpretarea RMn -ului m-am macinat, am luat netul la puricat si m-am panicat citind despre cauzele demielinizarilor( numai de Scleroza multipla si afectiuni neurologice grave).Cand am ajuns cu rezultatl doctorita m-a mai linistit, zicandu-mi ca nu crede ca eate vb despre Sm, imi facuse si testele neurologice si concluzia a fost sa repet rmn-ul cu subst de contast dupa 6 luni, si sa fac si controale la ORL ca probabil ametelile pot fi de la urechea interna, sau Ct la coloana ( am si niste durereri moderate, si senzatia ca trebuie sa rotesc mereu gatul sa ma detensionez). A trecut un an de la rmn si eu inca nu l am repetat, inca alaptez dupa cum am scris, am tinut o dintr un alaptat in altul, pe termen lung. Analizele anuale sunt bune, la orl n am ajuns, nici la ct coloana, in schimb mi am facut programare saptaman viitoare la neurolog, caci in ultimele luni am atacuri de panica destul de serioase( asociate si cu decese in familie), sunt ipohondra si ma gandesc mereu ca am tot felul de boli. Amintindu mi de demielinizarile acelea am inceput sa fac atacuri de panica cu simptomele pe care le am citit la Sm, furnicaturi in maini si picioare, usoare amorteli si dureri de articulatii, slabiciune in muschi, mi se mai zbat diverse bucatele de carne, chiar azi se zbatea buza, cateodata burta, cateodata gamba... DOMNULE DOCTOR, va rog, pana ajung la neurolog spuneti-mi dv, de unde credeti ca mi se trage problema? Nu as vrea sa stau numai prin doctori, dar nici sa fiu nepasatoare si sa ignor starile astea.Eu am mai facut cure de Mg+B6 si Ca+D3, ai acum iau aceste vitamine.Sunt speriata si ma tot gandesc la boli neurologice grave, cand raman fara aer am impresia ca nu se oxigeneaza suficient creierul... sunt intr o continua cautare pe net, n am liniste deloc. Nu exclud nici varianta psihologului, dupa ce ma lamuresc cu demielinizarile respective. Putin ajutor, va rog!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.