Rezultate Analize Hormonale

04-05-2011
danuta82
Nu este medic/terapeut
danuta82
buna, am 29 de ani, din decembrie 2010 nu mai am ciclu menstrual, am fost la medic si mi-a dat sa-mi fac niste analize hormonale(fiind si obeza), azi am primit rezultatele si va rog sa ma ajutati (locuiesc in afara tarii), doctorita mea a zis ca sunt ok analizele astept si un sfat medical, pt ca nu am incredere in doctorita mea.multumesc.

FREE T4 13.6
FSH 6.7
LH 8.9
PROGESTERONE 3.6
PROLACTIN 85
TESTOSTERONE 3.7
TSH 1.76


va multumesc anticipa!
6 comentarii
0
04-05-2011, ora 18:25
danuta82
Nu este medic/terapeut
danuta82
va rog mult...poate cineva sa-mi spuna daca sunt bune sau nu analizele de mai sus???, , , va multumesc
0
04-05-2011, ora 19:33
elena raluca
Nu este medic/terapeut
elena raluca
Buna Danuta, de la inceput iti spun ca folosesc id mamei mele, eu nu sunt incrisa pe acest forum.Sunt asistenta medicala in Italia(regiunea Emilia Romagna), nu am spus ca sa ma laud, dar daca si tu esti in strainatate ar fi bine sa mergi cu rezultatele la analize la un endocrinolog bun.Valorile normale ar fi:
FSH foliculara 3-8 Aici stai bine la valoare
ovulatorie 2-17
luteale 1-6
menopauza 26-133
prolactina 3-27 dupa noua metoda din 3/12/2010
estradion foliculara 20-250
ovulatorie 38-650
luteale 21-312
menopauza mai putin de 28
progesteron foliculara mai putin de 0, 3
luteale 1, 2-16
menopauza mai putin de 0, 2
free t4 11-24 sunt analize care servesc pt.determinarea functionalitatii glandei tiroide
TSH e analiza tiroidei care e OK(valorile normale sunt intre 0, 35-4, 94)
Testosteronul 0, 1-4, 1
LH faza foliculara 1-18
faza ovulatorie 8, 7-80
luteala 0, 5-18
menopauza 12-55
Analizele in general sunt bune pt.varsta ta;e posibil sa fi trecut printr-o perioada mai stresanta, sau ai racit jos ceea ce poate modifica ciclul menstrual;dar ar fi bine fa-ti un test de sarcina ca poate...(daca e un bebe ti-l botez eu).
Eu am avut lipsa ciclu menstrual 3 luni si am luat clorocalcin+vit.K(1 fiola pusa in sticla de clorocalcin).Luam 1 lingura de 3 ori pe zi(mi-a dat medicul de familie).Eu nu pot sa iti recomand sa faci ca mine, dar cere parerea si altui medic daca nu te increzi in doctorita ta.Poate fi ceva pasager, stres, vreo problema.Sanatate multa si astept vesti.
0
04-05-2011, ora 19:49
danuta82
Nu este medic/terapeut
danuta82
Multumesc mult Emilia...am luat anticonceptionale pt reglarea mestrei pana in octombrie 2010, in decembrie am avut menstra normala.dar de atunci nu mi-a mai venit pana acum pe 22 aprilie, dar nu e o menstra normala doar 2-3 picaturi pe zi, ,..atat, teste de sarcina fac saptamanal..(am 2 nasteri), nu mai stiu ce sa fac sa mi se regleze menstruatia, astept cu nerabdare iulie sa pot face in tara toate analizele si sa merg la endocrinolog,...racita n-am fost...ma speriu pt ca tot iau in greutate si am dureri de cap si pe urma stare de greata si chiar vars tot la 3-4 zile.Doctorita imi zicea azi ca s-ar putea sa am ovare polichistice.
0
05-05-2011, ora 10:46
elena raluca
Nu este medic/terapeut
elena raluca
Danuta, nu stiu cine e Emilia, dar eu pot sa-ti spun ca este vorba cu siguranta de o dereglare hormonala.Cresrerea in greutate despre care vorbesti poate fi datorata si anticonceptionalelor.De ce ai intrerupt anticonceptionalele in octombrie daca era regulara???In tara cand te duci sa-ti faci si un control ginecologic+o ecografie pelvica;faptul cate ingrasi poate avea mai multe cauze(sunt anumite zone unde s-a depus mai multa grasime sau e uniform???).Sanatate multa.
0
05-05-2011, ora 18:52
danuta82
Nu este medic/terapeut
danuta82
Scuze..Elena vroiam sa scriu.Am intrerupt anticonceptionalele pt ca a inceput sa-mi iasa par pe corp, pe burta, spate, gusa, picioare(aveam si stari de voma)...si oricum nu mai vroiam sa iau pastile pt ca am considerat ce e mai bine fara ele, am luat pastilele doar pt reglare si pt a avea menstruatie, (fara pastile nu aveam menstruatie), iar grasimea sa pus cam peste tot, dar mai mult in zona taliei..burta.Multumesc mult Elena pt sfaturi...deja am sunat pt programare la endocrinolog...acum astept sa mai treaca 2 luni,...sanatate multa.
0
06-05-2011, ora 11:44
elena raluca
Nu este medic/terapeut
elena raluca
Danuta, ce sa inteleg ca tu inainte de a lua aceste contraceptive nu ai avut ciclu deloc???Sper ca au fost prescrise de un medic!Daca da, atunci va trebui sa la schimbi avand in vedere ce efecte averse au(te rog sa o faci doar dupa vizita la endocrinolog si sa consulti un cabinet de planificare familiara-acolo vei fi sfatuita ce tip de contraceptive sun cele mai bune pt.tine;iti pot da si alte alternative).Oricum cred ca stii si tu ca odata intrerupte anticonceptionalele ciclul se deregleaza, intarzie cu lunile(rar, dar se intampla), iar in cazul tau a "disparut".Bine(impropiu zis bine) ca te-ai ingrasat peste tot oricum sa fii atenta acum cu dulciurule, incearca sa mergi mult pe jos, bea multe lichide(apa plata, ceai)evita cu desavarsire tot ce are chiar si putin zahar.Avand in vedere ca a 2 copii poti sa faci sport cu ei.Mananca sanatos, multe legume si putina carne;lactate moderat.La endocrinolog(peste 2 luni, pacat ca timpul e asa de lung)va trebui sa-i explici in detaliu tot(eventual poti sa-ti notezi pe o foaie, in felul asta nu o sa omiti nimic).
Sanatate multa si sa auzim de bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Menopauza
  • Menarha - prima menstruatie
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Copilul obez și rezultatele școlare
  • Obezitatea viitoarei mame ar putea afecta dezvoltarea oaselor fătului
  •