Rezultat tomografie computerizata

07-12-2014
danagavrila
Nu este medic/terapeut
danagavrila
Buna ziua,

In urma unei TC, am urmatorul diagnostic:
-Hipoplazia/aplazia sinusurilor frontale bilateral;
-importanta ingrosare circumferentiala a nmucoasei la nivelul cornetelor nazale bilateral-aspect de rinita hipertrofica;
-ingrosarea mucoasei sinusale cu aspect pseudopolipoid la nnivelul celulelor anterioare etmoidale bilateral;
-hiperdensitate spontana, lobulata de 19/25, 6 mm in plan axial in contact cu peretele lateral si inferomedial ai recesului alveolar inferior ce ocupa 2/3 inferioare ale sinusului maxilar drept.
-discreta ingrosare de mucoasa sinusala la nivelul recesului alveolar inferior al sinusului maxilar stang cu aspect pseudopolipoide.
-hiperdensitate spontana polipoida la nivelul peretilor medial si posteroinferior ai compartimentului stang sinus sfenoidal de 16, 4/21 mm in plan axial.
-compartiment drept sinus sfenoidal precum si celule masteidoine fara semne de afecatare a mucoasei.
Va rog, ce semnificatie are?
Multumesc.
5 comentarii
0
07-12-2014, ora 17:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 sinusita maxilara dreapta.. are legatura cu radacina unui dinte de sus de sub sinus.
se investigheaza si se trateaza corect al MAXILO_FACIAL
2. aspectul polipoid imi spune ca suntet o persona cu probleme la nivelul tractului digestiv, intestine
numia un organism intoxicat este disus la alergii si polipoza
SE exclud complet din alimentatie Toate Lactatele
se fac cure de durata de detoxifiere
3daca e nevoie de interventei endocopica pe sinus sau de micsorat cornetele inferioare in volum..decide in clinica ORL.. meicul care o sa vada nasul
0
07-12-2014, ora 17:56
danagavrila
Nu este medic/terapeut
danagavrila
Va multumesc tare mult, domnule doctor, pentru raspunsul dumneavoastra!
0
07-12-2014, ora 18:02
danagavrila
Nu este medic/terapeut
danagavrila
Medicul meu, mi-a dat ca si tratament nazonex si xyzal pt o luna de zile. Dupa o luna decidem daca intervine cu laser pe cornete. Mentionez ca am dureri foarte mari de cap in zona frontala. Mi s-a spus ca nu se justifica durerea deoarece eu nu am sinusuri frontale. Se poate asa ceva? Multumesc.
0
07-12-2014, ora 18:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. duerea de frunte poate fi de la dantura, de la tensiune arteriala..mica sau mare, de la probleme oftalmo..s.m.a.
0
07-12-2014, ora 18:22
danagavrila
Nu este medic/terapeut
danagavrila
Multumesc.Deci pas 1 trebuie sa merg la dentist.
Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectuarea tomografiilor computerizate la copii îi supune riscului de cancer (studiu multinațional)
  •