Rezultat tomografie

04-04-2008
victorita luchian
Nu este medic/terapeut
victorita luchian
Buna ziua,
Tatal meu a facut ieri o tomografie si as dori daca se poate sa imi explicati si mie rezultatul, avand in vedere ca sunt folositi foarte multi termeni medicali pe care nu ii cunosc.
CT regiune toracica - Radiologie - Imagistica Medicala:
Examenul nativ evidentiaza adenopatii multiple avand diametrul de 10-36 mm situate pretraheal, in fereastra aorto-pulmonara si in hilul pulmonar drept. Aorta ascendenta discret ectaziata, avand diametrul de 35 mm, cu calcificari la nivelul intimei. Crosa aortei si aorta descendenta toracica de calibru normal cu calcificari intimale. Arterele pulmonare cu diametrul de 21 mm. Nodul tumoral solid avand diametrul de 31 mm, cu contur crenelat, cu benzi de limfangita periferica cu dispozitie radiala situat in segmentul mediu al lobului superior drept. Alt nodul cu contur poliboselat avand diametrul de 12 mm, situat parahilar stang la baza lobului superior stang. Bronsiectazii sacciforme si tubulare situate infrahilar bilateral si apical drept. Bule de enfizem perilobular cu diametrul maxim de 20 mm, situate parahilar stang.
Concluzii:
Leziuni secundare ganglionare mediastinale si interstitiale pulmonare.
Bronsiectazii bilaterale.
Acesta este raportul medical din care eu sincer nu inteleg nimic. Anul trecut in iulie a aflat ca are cancer. In august i s-a facut traheotomie avand in vedere ca nu mai putea respira si apoi a facut raze si citostatice.
Va rog frumos sa imi raspundeti si mie mai pe intelesul meu.
Va multumesc anticipat
Victorita Luchian
1 comentarii
0
10-06-2008, ora 00:00
suub
Nu este medic/terapeut
suub
Tumora maligna - cancer, daca descrierea este corecta. Adenopatiile (ganglionii) sunt mari, tumorale. Operatie + evidare (scoaterea) ganglionilor. URGENT!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.