Rezultat secretie vaginala

18-02-2013
Rouser
Nu este medic/terapeut
Rouser
Buna ziua. Am facut saptamana trecuta niste analize pentru o secretie vaginala., si am primit rezultatul acesta:

-Frecvente celule epiteliale pavimentoase in placarde, rari bacili Doderlaine, frecvente polimorfonucleare (18-20/cimp microscopic), prezenta flora microbiana reprezentat de coci Gram pozitiv, izolati si in lanturi scurte, rari bacili Gram negativi.
-ex. culturi: Tulpina izolata Streptococcus agalatiae
-Candida spp. -Absent

Doamna doctor mi-a prescris 6 comprimate vaginale Polygynax, si cate o doza unica de Clindamicina pentru mine si pentru prietenul meu.
Imi puteti spune ce cantitate trebuie sa aiba doza unica pe care trebuie sa o iau?
2 comentarii
0
18-02-2013, ora 21:48
Ionyssa
Nu este medic/terapeut
Ionyssa
Buna seara, Streptococcus agalactiae sau Streptococul de grup B face parte din flora gastro-intestinala normala dar poate coloniza si vaginul pe fondul unui dezechilibru al florei vaginale normale. Cea mai mare problema pe care o puteti avea din cauza lui este ca se transmite de la mama la fat in momentul travaliului (in cazul unei nasteri normale) si pot aparea infectii grave ale fatului care pot duce la septicemie. Tot ce trebuie sa faceti este sa mergeti la farmacie, cu siguranta farmacista va stii sa va ofere medicamentele prescrise de medic. In timpul tratamentului, abstinenta sexuala este mai mult decat indicata.
0
07-03-2013, ora 09:32
tatianao
Nu este medic/terapeut
tatianao
buna ziua, am fost si eu recent la un consult ginecologic si am primit urmatoarele rezultate, vreau sa stiu daca e ok, deci:
epiteliu-colul uterin-moderat, uretra-10 12, vagin-moderat
leucocite- 7-9 3-5 8-10
micloflora bocoli bocoli bocoli (nu stiu dc e corect acest cuvint pt ca nu prea clar e scrisul medi)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.