Rezultat papanicolau

05-05-2008
aurelia05
Nu este medic/terapeut
aurelia05
Buna ziua, Acum o luna si jumatate mi-am facut testul papanicolau, in urma cu 2saptamani a venit rezultatul, scriea asa in buletinul de analiza: Calitatea frotiului este satisfacatoare pentru interpretare, se constata prezenta unor celule epiteliale malpighiene superficiale; intermediare cu discrete anomalii nucleare. Sunt prezente celule cilindrice endocervicale normale. Concluzie: Celule scuamoase atipice de semnificatie nedeterminata(ASC-US).
Va rog mult, astept un raspuns, cum puteti interpreta acest rezultat. Am facut acest test ptr mine, am vrut sa stiu daca sunt bine si nu am nici o problema, la consult d-na dr mi-a spus ca sunt f bine, nu am nimic, nu am usturimi, nu am mancarimi, nu am scurgeri, dar sunt f speriata in urma acestui rezultat, va rog mult astept un raspuns.Sau cele care le-au iesit rezultatul ca si mie ce au facut?
4 comentarii
0
05-05-2008, ora 00:00
FLOARE DE COLT
Nu este medic/terapeut
FLOARE DE COLT
Este recomandabil sa repeti analiza peste 3 luni!
Daca si peste 3 luni apare aceeasi modificare iti sugerez sa faci o genotipare pentru Human Papiloma Virus (HPV) care ar putea sa determine aceste modificari celulare...
Daca nu ai nici un fel de simptome nu este cazul totusi sa te alarmezi! Pana la urma poate fi si o eroare de interpretare...
0
07-05-2008, ora 00:00
ab21c21
Nu este medic/terapeut
ab21c21
Buna ziua
Am si eu o problema am facut analiza pananicolau si va rog sa ma ajutati sa o iterpretez (sper s anu fie cava grav)
-ADECVAREA FROTIURILOR -SATISFACATOR PT EVALUARE
-F. FRECVENT PMN
- MODIFICARI CELULARE BENIGNE
-INFECTII-BACTERIE
-MODIFICARI REACTIVE-INFLAMATIE; REPARATIA
-CELULE PAVIMENTOASE -LSIL -HPV ? (nu stiu de ce a pus semnul intrebarii)
-PETTERN HORMONAL COMPATIBIL CU VARSTA SI ANAMNEZA
-CLASA II

VA MULTUMESC
ASTEPT RASPUNS
0
10-09-2008, ora 00:00
d.ivas
Nu este medic/terapeut
d.ivas
draga aurelia 05, si eu mi-am facut testul Papa la sfarsitul lunii iulie 2008 si rezultatul meu este identic cu al tau. inca nu am facut nimic, nicio analiza noua din cele recomandate, pt. ca abia la jumatatea lui aug. am ridicat rezultatul. Spune-mi, te rog mult, daca tu ai mai aflat ceva suplimentar despreinterpretarea acestui rezultat, pt. ca si eu sunt ingrijorata. Sau daca tu ti-ai facut una din analizele recomandate suplimentar. Multumesc din suflet si astept raspuns!
0
24-04-2009, ora 17:56
DORY2
Nu este medic/terapeut
DORY2
Buna ziua, intreb si eu pe cele ce au facut papanicolau cu rezultat: celule endovervicale, L-SIL(lziuni intraepiteliale de grad jos.Ce sunt acestea? Nu mi-a iesit HPV.Dar am inflamatie si rezultatul este - Satisfacator pentru evaluare.
Va rog raspuns, pu r si simplu nu cunosc pasii urmatori.mi s-a recomandat citologie si o analiza care-i spune -tipaj viral( si care e f. scumpa, de ce??)
Scoteti-ma din "ceata" chiar nu stiu sa zic, ce am??
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •