Rezultat biopsie col uterin

14-02-2010
didita
Nu este medic/terapeut
didita
Am facut aceasta biopsie in octombrie a colului uterin si a iesit:
Microscopic:
Fragment jonctional de col uterin acoperit de epiteliu metaplaziat scuamos matur si imatur.
Zonele de metaplazie matura prezinta foarte marcata acantoza si papilomatoza, cu zone limitate de displazie epiteliala simpla (CIN I)
Mucoasa endocervicala prezinta usor aspect papilar, cu edem si vase hiperemiate.

Diagnostic anatomo-patologic concluziv:
Displazie epiteliala scuamoasa simpla a colului uterin (CIN I)
Modificari reactiv - reparatorii epiteliale scuamoase tipice si nespecifice.

Va rog daca se poate sa-mi spuneti daca trebuie neaparat sa fac operatia numita LLETZ pt ca asa mi-a
recomandat medicul ginecolog si daca acele zone de acantoza si papilomatoza indica HPV-ul. Eu am vrut sa mai astept pt ca ginecologul mi-a spus ca poate trece si de la sine, eu trebuie sa merg sa fac din nou testul papanicolau luna viitoare sa vad totusi cum iese dar mi-e frica ca rezultatul sa nu iasa mai grav.Nu stiu ce sa fac pt ca ma gandesc ca poate in timp se agraveaza, asi incerca cu medicamente daca exista dar se pare ca nu. Ce ma sfatuiti sa fac? A-si avea nevoie de o parere. Va multumesc.
13 comentarii
0
14-02-2010, ora 12:40
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
LLETZ nu este o operatie, o interventie chirurugicala propriu-zisa...se elimina portiunea cu celule anormale cervicale prin electrochirurgie, cu ajutorul ansei diatermice. Se face cu anestezie locala, si nu vei simti minic. Nu se poate sa tot amani si sa stai asa, e neaparat nevoie sa cauterizezi acel loc.poate trece si de la sine fara sa faci nimic, cam rar, dar exista si posibilitatea ca acest CIN I sa devina CIN II si tot asa.Da, acest aspect gasit la tine se asociaza frecvent cu infectia cu HPV. Trebuia sa faci o tipizare HPV pentru a vedea ce fel de tulpini ai.Nu te speria si te du repejor sa faci aceasta procedura.Dupa, vei mai avea putine sangerari. sunt interzise relatiile sexuale 40 de zile si nu ai voie sa pui tampoane absorbante, exista risc de infectie.sau daca le folosesti trebuie schimbate de cateva ori pe zi.Numai bine!
0
14-02-2010, ora 13:37
didita
Nu este medic/terapeut
didita
Multumesc foarte mult doamna doctor. Am sa fac din nou testul Papanicolau si daca nu iese bine am sa fac aceasta interventie. Vroiam totusi sa va mai intreb daca se poate, cat timp este necesar ca displazia CIN I sa treaca la cea de CIN II? saptamani, luni, ani? Am 22 ani si poate fiind mai tanara nu se dezvolta asa de repede . Va multumesc inca o data.
0
14-02-2010, ora 15:10
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu este o regula... depinde in primul rand de organism, de imunitatea fiecaruia, de tipurile de tulpina HPV pe care le ai, de existenta / suprapunerea unei infectii genitale tratata / netratata corect si la timp, igiena sexuala si genitala etc. etc.. Nu se stie niciodata, de asta te sfatuiesc ca odata descoperite aceste anomalii celulare in tesutul cervical uterin [ 5 luni de cand au fost descoperite.ele, de fapt, aparand cu ceva timp inainte ] sa nu mai tatonezi mizand pe varsta.trebuie sa faci totul ca ele sa fie inlaturate.
0
12-03-2010, ora 17:50
haiducu_mariana
Nu este medic/terapeut
haiducu_mariana
Buna ziua! In urma cu ceva timp am facut LLETZ si la biopsie a iesit : displazie epiteliala scumuatoasa simpla a colului uterin (CIN I), infactie HPV. Va rog sa-mi spuneti daca este in regula si daca este nevoie de un anume tratament. MULTUMESC!!!
0
10-12-2010, ora 17:54
mihaeneta
Nu este medic/terapeut
mihaeneta
Buna ziua, va rog sa-mi da-ti si mi-e un sfat, rezultatul la biopsie si coposcopie de la Bucuresti scrie asa, , Fragment de tesut conjuctivo vascular tapetat de epiteliu cilindric cu marcata inflamatie cronica si infiltrat hemoragic, , si medicul cand l-am intrebat daca este ceva grav mi-a spus ca nu dar sa repet analizele peste 6 luni nu mi-a dat nici tratament s-au sa spuna daca este cancer sa ce este.
Va rog sa-mi ma ajutati sa inteleg raspunsul
0
09-04-2012, ora 01:34
adina becheru
Nu este medic/terapeut
adina becheru
Buna seara, as dorii sa stiu daca biopsia de col este dureroasa si daca dupa pot aparea complicatii?Multumesc.
0
30-07-2012, ora 13:12
buzucica
Nu este medic/terapeut
buzucica
Buna ziua!
In luna mai 2012 am facut o colposcopie si o biopsie de col uterin. Rezultatul este:
Microscopic: fragmentele de col uterin recoltate si examinate prezinta zone erozive, precum si zone acoperite de epiteliu scuamos cu usoara acantoza. Corionul contine rare glande mucosecretante, fara atipii citonucleare, bogat infiltrat inflamator cronic dispus difuz si vase hiperemiate.
Diagnostic anatomo-patologic concluziv: Cervicita eroziva cronica nespecifica; Modificari reactiv-reparatorii epiteliale scuamoase tipice si nespecifice ale colului uterin.
Am rugamintea sa ma lamuriti in legatura cu cele de mai sus, daca este cazul sa-mi fac griji si daca-mi puteti recomanda vreun tratament.
Colposcopia si biopsia le-am facut in urma unui rezultat Babes Papanicolau care a indicat ASCUS.
Multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.
0
26-03-2016, ora 20:10
elenanicoleta79
Nu este medic/terapeut
elenanicoleta79
Buna ziua. Va rog frumos sa-mi spuneti daca reiese din acest rezultat de biopsie facut in urma unui ERAD la Sanador ca a fost excizat tesutul bolnav in totalitate?Este complet raportul? Mai trebuie facuta alta interventie sau a fost excizat tot tesutul bolnav?


Examen macroscopic:2 fragmente col cu dimensiuni intre 1, 5-2 cm

Examen microscopic:
1-2.Cervicita cronica glandulochistica polipoida cu marcat edem si hiperplazie vasculara, pe versantul scuamos displazie simpla si moderata CIN I- CIN II, realizata prin acantoza si hiperplazie de strat bazal cu modificari morfologice de tip koilocitar in stratul intermediar:metaplazie scuamoasa matura si imatura la nivelul epiteliului glandular si de acoperire.

Va multumesc din suflet
Niky
0
12-07-2018, ora 14:51
o ea
Nu este medic/terapeut
o ea
Buna ziua,
am LGSIL, HPV 58 si 11 si CIN 1 la biopsie; o sa merg la o alta colposcopie, eventul ERAD daca considera medicul; intre timp am tot citit despre AHCC - un supliment alimentar despre care se spune ca ajuta imunitatea si pe unii i a scapat de HPV; stiti ceva de el? este prescris de medici? ar putea ajuta la cresterea imunitatii si eventual eradicarea HPV? as vrea sa l iau dar inainte vreau sa stiu parerea unui medic. Multumesc,
0
09-01-2019, ora 20:23
Albinuta 1313
Nu este medic/terapeut
Albinuta 1313
Buna, ai aflat ceva despre acel supliment AHCC ? Cum esti ?ai facut ERAD?
0
11-01-2019, ora 11:39
o ea
Nu este medic/terapeut
o ea
nu am facut ERAD, medicul mi a zis ca este doar marketing cu acest supliment...daca era eficient, era deja medicament :) control la 6 luni...daca avanseaza, fac Erad...daca nu, il tinem sub observatie :) n are rost sa intervenim imediat...decat in unele cazuri avanseaza
0
21-01-2019, ora 12:26
Albinuta 1313
Nu este medic/terapeut
Albinuta 1313
Eu am primit rezultatul LSIL la testul Pap, la biopsie CIN II hsil. am facut o luna de tratament cu cervugid si silaut crema vaginala am HPV 31.Dupa asta la control medicul nu a mai vazut nici o rana iar apoi am repetat testul Pap si a iesit PAP II -inflamator. prima data mia recomandat conizatie. Mentionez ca nici atunci cand mi-A facut biopsia nu aveam rana, a zis ca parca e ceva care ar putea fi numita ca o foarte mica rana Nu mai inteleg nimic. Daca e cineva care poate sa ma ajute.
0
23-01-2019, ora 16:26
Amalia07
Nu este medic/terapeut
Amalia07
Buna ziua am primit si eu rezultatul unei biopsie.Mi am făcut testul PAP si rezultatul a fost o inflamatie.Medicul a considerat că trebuie să fac o biopsie lucru care la m si facut si rezultatul a fost Cervicita Cronica Eroziva.Mi a recomandat intervenția chirurgicală dar nu stiu ce sa fac pentru ca ma gandesc ca poate exista un tratament pentru asa ceva apoi daca nu se rezolva intervenție.. Nu stiu ce sa fac..Oare sa mai cer parerea unui alt medic?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: