Rezultat biopsie HP

29-10-2011
simona_baschir
Nu este medic/terapeut
simona_baschir
Buna-ziua,

Am fost operata la un san si am primit un rezultat pe care nu il inteleg.Va rog sa imi explicati ce trebuie sa fac in continuare, sa ma operez iar?

MACRO:
Placard de san cu diametrul de aproximativ5/2cm, la sectionare zona indurata cu diametrul de 0.4/0.2cm.
MICRO:
1.criostat:ectazie canaliculara, hiperplazie epiteliala ductala atipica, masiv proces inflamator cronic difuz si nodular, suspiciune arie de malignizare.
Urgent parafina!
2.postcriostat:-ectazie canaliculara, hiperplazie epiteliala ductala, masiv proces inflamator cronic difuz si nodular;arie restransa de carcinom invaziv ductal (G3).
3.parafina:-masiv proces inflamator cronic granulomatos;rare grupuri de celule epiteliale glandulare maligne.
4.parafina:-ectazie canaliculara, proces inflamator cronic periductal.
5.parafina:-hiperplazie adenomatoasa nodulara, masiv proces inflamator cronic granulomatos difuz si intralobular, arie restransa de carcinom invaziv ductal.
CONCLUZII:Carcinom invaziv ductal(arie restransa).G3
Pentru confirmarea diagnosticului se recomanda teste IHC.

Am trimis la Institultul Victor Babes probe si pentru acest test, dar mai dureaza inca doua saptamani.Intre timp ce pot sa fac.
Va multumesc anticipat.
2 comentarii
0
29-10-2011, ora 12:53
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Buna ziua, este un cancer de san.In functie de rezultatele de la IHC se va stabili tratamentul.Pentru moment nu faceti nimic, cu toate rezultatele trebuie sa mergeti la medicul oncolog.Multa sanatate, putere, curaj, aveti nevoie...
0
29-10-2011, ora 13:23
simona_baschir
Nu este medic/terapeut
simona_baschir
Va multumesc pentru raspunsul promt, la fel si pentru incurajari.
Cu consideratie,
Simona Baschir.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.