Rezultat analize PAP si secretie vaginala. E ceva grav?

10-04-2013
dddd1910
Nu este medic/terapeut
dddd1910
Buna ziua! Am fost la o clinica particulara pentru a face analizele necesare depistarii unei infectii la nivelul aparatului genital. In cazul examenului de secretie vaginala au iesit urmatoarele :
Cultura (inclusiv antibiograma) : PE MEDIILE DE CULTURA INSAMANTATE NU S-A DEZVOLTAT FLORA MICROBIANA PATOGENA (Flora microbiana patogena absenta)
Cultura fungi (inclusiv fungigrama) : LEVURI ABSENTE LA 48 DE ORE.
In cadrul testului PAP sunt bifate urmatoarele :
Status hormonal : Ciclica ; Tip frotiu : citologie mediu lichid ; Calitate frotiu : satisfacator pentru evaluare ; celule endocervicale : prezente ;
Rezultat : Negativ pentru leziuni intraepiteliale sau malignitate ; Infectii : Cocobacili ; Alte modificari non neoplazice : inflamatorii.
Indicatii : repetare de rutina (ritm de examinare organizare obisnuita pentru depistare precoce).
Urmeaza sa merg la un medic ginecolog cu aceste rezultate pentru a-mi da un tratament. Pana atunci, as vrea sa stiu daca ceea ce am este ceva cat de cat mai ok.. fata de alte infectii cum ar fi Candida, Tricomonas si altele.
Ceea ce nu scrie deloc...este daca sunt cocobacili gram negativi sau gram pozitivi. Este vreo pb in asta?
MULTUMESC MULT SI ASTEPT RASPUNSURILE VOASTRE!
1 comentarii
0
21-04-2013, ora 14:34
Dr. Cosmina Brummer
Obstetrica-ginecologie, Rm.Valcea
Dr. Cosmina Brummer
Rezultatul la testul Babeş-Papanicolaou este unul bun, de aceea este si specificat:Negativ pentru leziuni intraepiteliale si margine.Corespunde unui tip II inflamator si se recomanda sa-l faceţi de rutina testul.Inflamatia se datorează cocobacililor si de aceea trebuie sa faceţi examen culturi din conţinutul vaginal, iar tratamentul se da in urma rezultatului antibiogramei.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Rana pe col - mit sau realitate?
  • Secrețiile vaginale
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Scurgere vaginală - ce e normal și ce nu
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  •