Rezultat analize - profil Torch

31-03-2008
padi
Nu este medic/terapeut
padi
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati si pe mine cu interpretarea rezultatelor pt. urmatoarele analize:
-Toxoplasma: Anti Toxo - IgG(cantitativ) - 32(pozitiv), IgM - negativ
- Anticorpi rubeola - IgG - 16.9 (pozitiv), IgM - negativ
- Anticorpi Citomegalovirus - IgG - pozitiv, IgM - 0.11(negativ)
- Virus herpetic 1 si 2 - IgG - pozitiv, IgM-0.2(negativ)
In ianuarie am pierdut o sarcina (7 saptamani), iar pana saptamana viitoare cand am programare la ginecolog sunt in ceata cu aceste analize. Nu inteleg nimic din ele. Poate ma ajuta si pe mine cineva. Multumesc frumos.
11 comentarii
0
31-03-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pana acum, analizele dvs. sunt foarte bune, prezenta anticorpilor IgG semnifica protectie, si anume faptul ca ati intrat in contact cu germenii respectivi si ati dezvoltat imunitate. IgM sunt negativi, ceea ce arata ca nu exista infectie acuta. Utila ar fi si dozarea Ag HBs pentru Hepatita B, a ac anti HVC si a serologiei pentru HIV, sifilis si eventual Lysteria monocitogenes.
0
01-04-2008, ora 00:00
padi
Nu este medic/terapeut
padi
D-na dr. va multumesc frumos pentru raspuns. M-am mai linistit. Totusi, ramana o problema. Am facut si analiza prolactinei: 2113 (valori referinta 127-637), ceea ce mie mi se pare foarte mult. Si inainte de sarcina pierduta am avut prolactina mare, dar nici chiar asa...
0
03-10-2008, ora 00:00
madalina80
Nu este medic/terapeut
madalina80
Buna ziua! Am fost diagnosticata co toxo slab pozitiva si acum iau rovamicyn 3 mil.ui la 8 ore si elevit de 2 saptamani.Inainte de acest tratament am facut analizele si igm a iasit negativ 0.207 la co 0.250 pozitiv 0.275 si negativ mai mic de 0.225 si iga negativ.Cu toate acestea s a considerat ca igg este mare 1.480 si s ar putea sa fie din timpul sarcinii pt ca testul de aviditate mi a iesit indeterminant.dupa 2 saptamani de tratament rezultatele sunt urmatoarele la acelasi sistem de refrinta de mai sus:igm0.200, igg 1.106 si iga negativ. Acum astept raspunsul pt testul de aviditate. Dumneavoastra ce ma sfatuiti?Multumesc anrticipat!
0
03-10-2008, ora 00:00
madalina80
Nu este medic/terapeut
madalina80
Ma scuzati! Mi a iesit slab pozitiv la un laborator si negativ la altul si urmatoarele analize le am facut in acelasi loc unde mi aiu iesit negative.
0
09-10-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Cel ma probabil, daca IgM a iesit negativ in mod constant, puteti intrerupe Rovamicina. Efectuati si triplu test eventual pentru mai multa siguranta.
0
26-12-2009, ora 15:45
raniko
Nu este medic/terapeut
raniko
buna ziua si sarbatori fericite.sunt insarcinata in 4luni si nu am facut decat anlizele de la medicul de fam.as dori sa stiu daca este tarziu pt.profilul torch, medicul ginecolog neinstiintandu-ma deoarece era in concediu si urmeaza sa merg la eco pe 15 ianuarie, am auzit de acest profil pe forum, fiind incepatoare nu am bagat de seamaca se fac nu stiu cate analize.multumesc
0
28-12-2009, ora 07:44
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Este util de facut profilul TORCH si dupa luna a 4-a, dar mai ales Ag HBs pentru hepatita B, Ac HVC pt. hepatita C si Ac anti Lysteria.
0
17-02-2011, ora 19:18
badea claudia
Nu este medic/terapeut
badea claudia
buna ziua va rog sa ma ajutati si pe mine la interpretarea analizelor sunt insarcinata in 14 saptamani si toxoplasma IgG nu a iesit bine este55, 8 si igM este 0, 91 credeti ca este o problema grava?va rog sa ma ajutati si medicul meu curant a zis sa le mai repet o data este de la animale? am un catel bichon frise de 6-7 luni dar nu prea am intrat in contact cu el.va multumesc mult
0
03-09-2011, ora 17:53
alexaaa2007
Nu este medic/terapeut
alexaaa2007
Buna ziua, as dorii si eu un raspuns privind rezultatele profilului torch.Virus herpetic 1 si 2, am IGG 28.6 si iar IGM rezultat negativ; Citomegalovirus mi-a iesit IGG 500 iar IGM negativ, respectiv a.28 si virusul rubeolei am IGG 112 iar IGM, 0.8 deci negativ.Mentionez ca am 41 ani si sunt la a 4 sarcina, ultima fiind acum 15 ani.sarcini fara probleme.Stau cu teama pentru ca nu stiu daca este in regula analizele sau sunt probleme.Va multumesc.
0
12-04-2012, ora 17:50
geordia
Nu este medic/terapeut
geordia
Buna ziua! Sunt insarcinata in luna a 3-a, iar cateva rezultate ale analizelor ma ingrijoreaza si din pacate doar intr-o saptamana am programare la medicul meu ginecolog, asa ca as fi recunoscatoare daca ma puteti lamuri. Iata cum stau lucrurile: Rubeola IgG 39, 900 pozitiv, iar IgM 1, 640 pozitiv, dar la testul de aviditate, rezultatul a fost 44, 99%-aviditate crescuta. Ati putea sa-mi spuneti daca e posibil sa fi contactat aceasta boala in ultimele 3 luni, desi nu am avut niciun simptom?!
va multumesc!
0
20-06-2012, ora 17:45
rodica1980
Nu este medic/terapeut
rodica1980
buna ziua, am o rugaminte sunt insarcinata in 14 saptamani am faciut profil torch iar rezultatele sunt : toxoplasm gondii anticorpI IgG-182, toxoplasma gondii anticorpi IgM-0, 162, virusul rubeolic IgG 36.04, virusul rubeolic IgM 0.29, citomegalovirus IgG 408.8, citomegalovirus IgM 0.33, virus herpes tip 1 IgG 6herpetic.69, virus herpes simplex tip 2 IgG 0.07, virus herpes simplex tip1 IgM 1.644, virus herpes simplex tip 2 IgM 3.374, Ag HBs-negativ, Anti-HCV -negativ.Sunt putin ingrijorata deoarece IgG-ul la toate este marit cu mult, mi s-a spus ca este bine dar inca nu stiu daca trebuie sa merg la un medic infectionist.Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul/panelul TORCH
  •