Rezultat analize: hiper calciurie

05-10-2015
Adryella_mihaela
Nu este medic/terapeut
Adryella_mihaela
Buna seara.as avea si eu o întrebare.copilul meu de 4 ani de ceva timp imi spune ca face pipi, foarte des iar câteodată cand merge la toaleta face puţin sau deloc, pe lângă asta imi spune ca il doare burtica.facand ui analizele mi s a spus ca are prea mult calciu pe care il elimina prin pipi si mi a dat ca tratament Urinal 5 ml pe zi, ii d au siropului de o săptămana însă tot aşa este, mi se pare ca este şi-i un pic umflat in burtica.maine ma voi duce sa i au o trimitere pt ecografie însă as dori din suflet sa imi d aţi un sfat sa ma lămuriti cu ce se întâmpla daca se poate.va multumesc
2 comentarii
0
05-10-2015, ora 19:36
Ecopediatrie
Identitate neconfirmată
Ecopediatrie
Buna seara.Simptomele copilului pot avea drept cauze:hidratare insuficienta, exces de calciu sau exces de vitamina D in alimnetatie, infectie de tract urinar sau obstructie uretrala.Repetatie ex.urina, faceti urocultura, ecografia abdominala si la indicatia pediatrului ex.hormonale(PTH), calcemie, calciurie sau imagistica suplimentara (cistografie)
0
05-10-2015, ora 21:20
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Rapid un examen sumar de urina si urocultura, dupa o toaleta locala riguroasa cu apa si sapun.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul