ROmedic a implinit 10 ani ROmedic a implinit 10 ani
Forum medical - întrebări și răspunsuri medicale
Vizitarea site-ului implică acceptarea cookies-urilor. Citește mai multe
Forum medical Regulament Colaborare - răspunsuri

Rezultat analize-insarcinata in 25 saptamani

21-08-2009, ora 10:03
Autor: otelc
Buna tuturor,
Numele meu este Ioana si sunt insarcinata in 31 de saptamani, iar cand eram in 24 de saptamani au refacut analizele medicale, care nu au iesit tocmai bune.
Ce a nu mi-au iesit bine sunt urmatoarele:

Numar leucocite 11.89 -- intervalul e intre 4-10
Numar eritrocite 3.14 -- intervalul 3.8-5.1
Hemoglobina 10.2 - interval 11.7-15.5
Hematocrit 30.6 -- interval 35-45
Neutrofil 8.25-- interval 2-8
concluzia a fost: anemie normocitara normocroma.Leucocitoza cu neutrofilie.
In urma primirii rezultatului am mers la mediciul meu de familie care mi-a spus ca iau in continuare ca pana acum un Elevit/zi si 2 capsule de Ferretab / zi.
Acum la 31 de saptamani am inceput sa am dureri puternice in piept.
Deoarece mediciul de fam. este in concediu, apelez la voi , pentru a-mi da un sfat, pana ajung la mediciul ginecolog miercuri.

2 comentarii
21-08-2009, ora 11:56
Autor: scarface
Ceea ce luati este toxic pt. orice om, indeosebi pt. gravide iar doctorii nu stiu acest lucru si dau aceste substante orbeste.
Mai ales ferretab, care contine fier anorganic si care produce o gramada de afectiuni, inclusiv aceea durere in piept !

Numai aici in forum cati intra cu afectiuni masive dupa ce au luat fierul anorganic prescris de medici !

Va rog sa consultati un medic homeopat cu experienta pt. a rezolva anemia si a indeparta fierul care v-a intoxicat cu mare probabilitate corpul. Doctori clasici nu va pot ajuta deloc la asa ceva caci ceea ce dau ei este impotriva naturii umane si descris ca toxic in toate manualele de toxicologie, pe care din pacate doctorii nu le studiaza, crezand orbeste producatorilor de medicamente. A da asa ceva la gravide este o greseala si mai mare.

Exista antidot la intoxicatia cu fier in homeopatie si fier homeopat (ferrum phosphoricum) care poate fi absorbit de corp fara a dauna acestuia si poate indeparta anemia cauzata de lipsa de fier din celule.

-------------------------------------------------------------
DRAGI MEDICI, oare cand va treziti la realitate ca FIERUL cat si toate mineralele ANORGANICE sunt toxice pt. organism, nu pot fi absorbite deloc in cantitatile enorme date facute de insutria farmaceutica si ca un astfel de fier toxic descfris in orice manual toxicologic intoxica intregul corp deregland absortia de fier in celule pe timp indelungat ?

In plus nu exista lipsa de fier in corp ci numai in sange, mai precis in celulele sangelui si aceasta se datoreza imposibilitatii absorbirii lui de catre celule si nu lipsei din alimente cu fier iar umplerea burtii cu fier toxic nu face celulele sa absoarba mai mult din acest fier ci intoxica numai trupul !

Vezi si postul urmator:
http://forum.romedic.ro/prod/Nu_exista_lipsa_de_fier_ci_numai_dereglarea_asimilari_lui_031213.html

Elivitul contine urmatoarele substante anorganice toxice in orice doze : Cupru, zinc, mangan, fier, phosphor

Dar si calciu si magnesiu din elivit este daunator in aceste forme si doze iar multe din vitaminele sintetice incluse sunt de asemenea daunatoare caci nu sunt identice cu cele naturale produse de corp, inclusiv acidul folic care creeaza dereglari de crestere feti.

Chimia si substantele anorganice nu pot repara organismul. Acest lucru nu este posibil decat cu sunstante organice din plante si remedile naturiste sau homeopate.

Elivit

12 Vitamine: 1200 µg (4000 I.E.) Vitamin A (Retinol), 1,6 mg Vitamin B 1 (Thiamin), 1,8 mg Vitamin B 2 (Riboflavin), 2,6 mg Vitamin B 6 (Pyridoxin), 4 µg Vitamin B 12 (Cyanocobalamin), 100 mg Vitamin C (Ascorbinsäure), 12,5 µg (500 I.E.) Vitamin D 3 (Cholecalciferol), 15 mg Vitamin E (dl-α-Tocopherol-acetat), 0,2 mg Biotin (Vitamin H), 10 mg Calciumpantothenat, 0,8 mg Folsäure, 19 mg Nicotinamid.
3 Mineralien: 125 mg Calcium, 100 mg Magnesium, 125 mg Phosphor.
4 Spurenelemente: 60 mg Eisen, 1 mg Kupfer, 1 mg Mangan, 7,5 mg Zink.
22-08-2009, ora 10:03
Autor: lara_marik
Buna, nu te speria de diagnosticul acesta. Nu inseamna nimic. Si eu am avut in sarcina cam prin aceeasi saptamana de sarcina aceeasi anemie normocitara normocroma. Eu luam Ferrofolgama inca din sapt 15 de sarcina si tot a aparut. medicul ginecolog nici nu a bagat in seama aceasta anemie. Oricum rezultatele analizelor tale sunt asemanatoare cu ale mele. Eu am nascut acum o saptamana si bebe nu are nimic. asa ca nu te speria. In sarcina multe analize ies aiurea. Mie colesterolul mi-a ajuns la 320 iar trigliceridele la 450.
Adaugă un comentariu / răspuns