Rezultat analiza secretie - o explicatie

09-12-2009
apr76
Nu este medic/terapeut
apr76
Sunt plecata mai multa vreme si nu ajung prea curand la doctor; ma puteti ajuta cu o interpretare in "termeni populari"
Examen secretie:
- frotiu: bacili gram pozitivi asezati in unghiuri si palisade relativ frecventi
- polimorfonucleare: relativ frecvente
- celule epiteliale: frecvente
- lactobacillus spp: rare
- trichomonas vaginalis: absent
- celule levurice: relativ frecvente
- coci gram (-): absent
2 comentarii
0
10-12-2009, ora 00:24
cristina_mec
Identitate neconfirmată
cristina_mec
In primul rand aveti o infectie genitala care trebuie tratata si prezenta celulelor epiteliale "relativ frecvente" ma fa determina sa va indrum spre a face si un test papa nicolau.

Multa sanatate!
0
10-12-2009, ora 07:54
apr76
Nu este medic/terapeut
apr76
Am facut un examen Papanicolau la sfarsitul lui iunie
- Rezultat: frotiul comporta celule maplighene superficiale si intermediare cu modificari reactive citoplasmatice - vacuole, granule, minime modificari nucleare si numeroase polimorfonucleare asociate cu inflamatia. Sunt prezente celule cilindrice endocervicale normale; se observa de asememnea prezenta de filamente miceliene si spori.
- Concluzia: frotiu negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna; modificari reactive non neoplazice asociate cu inflamatia; prezente organisme fungice compatibile cu Candida (de interpretata bin functie de tabloul clinc).
Doctorul mi-a dat la acel moment tratament Gynofort - 2 doze.
Analiza de secretie este facuta la 25.11.2009.

Precizez ca controlul facut si ecografia nu au indicat probleme (m-am dus la control pt ca timp de 2 luni am avut menstruatie de 2 ori intr-o luna la intreval de 2 saptamani, lucru care s- aremadiat acum in decembrie).
In afara Candida care inteleg ca inca o mai am, despre ce infectie poate sa vorbeasca?
Ma poate lamuri cineva?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.