Rezultat RMN coloana vertebrala

22-05-2013
rodica tora
Nu este medic/terapeut
rodica tora
Sotul meu a facut un RMN in urma unor dureri mari la membrul inferior drept(fiind suspect de hernie de disc). Rezultatul este urmatorul:
'Ambele foramene de conjugare L4-L5 sunt ingustate in sens anero-posterior, comprimand radacinile L4;efectul de masa provine atat de la debordul discal circumferential, cat si dela modificarile degenerative defomante ale articulatiilor intervertebrale posterioare.Debord disco-osteofitic circumferential L1-L2, cu disc deshidratat si pensat, neregularitati ale platourilor si minim retro-listezis L1 fata de L2(3 mm), fara compresii radiculare adiacente. Moderate deformari degenerative ale articulatiilor intervertebrale posterioare lombare.Fara anomalii de inaltime la nivelul corpurilor vertebrale lombare;osteofite marginale circumferentiale T12-L2.Fara stenoze ale canalului vertebral lombar.Cordon medular toracal distal si con medular cu semnal si morfologie normale'
Tratamentul a fost cu mydocalm, tramadol, voltaren ( capsule si injectabil), DEXAMETAZONA (injectabil) si durerile continua la mers.Sotul(63 de ani) este inca activ(cu efort fizic moderat) si cautam solutii pentru calmarea durerilor. Medicul neurolog a specificat ca nu este, inca, vorba de operatie.Ce poate face mai departe? Ce sfat ne puteti da? Exista, si ar ajuta, alte scheme de tratament?Sa cerem si consult unui reumatolog? Se poate agrava afectiunea, poate ajunge la infirmitate sau la imobilizare? Nu avem cunostinte medicale si orice sfat ar fi binevenit. Multumesc anticipat pentru raspuns.
7 comentarii
0
22-05-2013, ora 23:34
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
decizia de a opera o problema a coloanei sau nu este competenta neurochirugului si nu a neurologului, pentru ca nu el tine bisturiul in mana.
poate fi incercat un cateter peridural si prin cateter administrarea locala de calmante si steroizi
0
24-05-2013, ora 11:57
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Se poate trai cu un cateter infipt in spate ? Ar fi o idee buna pt ca atunci i-as putea face eu infiltratiile mamei mele ! Deocamdata face injectii locale cu xilina+dexametazona cred ! Totusi nu cred ca asta e solutia ideala ci doar de moment !

Aveti grija cu acel mydocalm, cica este scos din uz in multe tari !

Eu as vrea sa mai incerc niste aplicatii cu solutie de DMSO !
0
24-05-2013, ora 15:56
rodica tora
Nu este medic/terapeut
rodica tora
Cateterul nu este o solutie(cel mult cateva zile) si implica multe riscuri. Culegeti informatii de pe internet sau de la medic. Singura posibila vindecare( din pacate) dupa nenumarate tratamente este operatia. Stiam de mydocalm, dar am incercat toate antiinflamatoarele prescrise de medic. Ce este DMSO? La sotul meu cautam o ameliorare prin fizioterapie. Incercam. Multumesc pentru raspuns.
0
24-05-2013, ora 22:45
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
DMSO este un produs chimic care are proprietatea de a patrunde foarte usor prin piele motiv pt care este folosit si in industria farmaceutica la prepararea diferitelor unguente ! Un nene doctor il folosea prin anii 70 la aplicatii externe si chiar perfuzabil pt diverse probleme inflamatorii si dureri ! Acum este un tratament complet uitat !

Succes cu fizioterapia !
0
25-05-2013, ora 00:10
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
DMSO in sine este un solvent, el ajuta patrunderea substantelor active prin piele. si singur are un efect antiinflamator, insa deobicei este combinat cu alte preparate mult mai puternice pe care le ajuta sa patrunda in tesutul subcutan.
nu cred ca ar putea fi folosit intravenos pentru ca substanta este toxica in doze mari.
nu este complet uitat numai ca exista preparate mult mai moderne si mai putin toxice.
nu cred ca ar putea patrunde pana la adancimea necesara ca sa produca un efect major in durerile de coloana
0
25-05-2013, ora 13:05
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Apropos de toxicitate domn' doctor, e adevarat ca organele pentru transplant se pastreaza in acest dimetilsulfoxid ? Daca este asa m-ar interesa sub ce forma ( ambalaj ) il primesc cei de la recoltari ! Banuiesc ca este supersteril deci ar merge si niste injectii subcutanate ! In acest caz ne-ar interesa mai mult puterea sa de hidratare si refacere a discurilor si tesuturilor, ceea ce se pare ca are !
0
28-05-2013, ora 21:30
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Am reusit sa procur o sticluta cu DMSO de 10 ml cu puritate 100 %, lichid pt crioconservarea celulelor stem si a transplanturilor ! Refrintele pt aceasta substanta nebagata in seama sunt extraordinare, mai ramane sa conving un medic sa bage in amestecul de infiltratii o cantitate cat de mica, daca nu o sa-l aplic usor diluat pe piele ! Va tin la curent cu rezultatele cand vor aparea !

Sanatate !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.