Rezultat RMN

04-04-2014
RaduB
Nu este medic/terapeut
RaduB
Buna ziua.
Acum 2 zile am efectuat un examen RMN cerebral intrucat de ceva vreme am de a face cu niste ameteli, vertij si tulburari de echilibru. In urma acestui examen ca si concluzii am primit asa: Mega cisterna magna si varianta anatomica de traiect a arterei vertrebrale stangi. Si mai zice: s-au observat chiste mucoase la nivelul sinusului maxilar drept si sfenoidal stang. Din ce mi s-a spus dupa examen, nu ar fi prea mari probleme si mi-a spus sa nu imi fac griji in aceasta privinta. Dar totusi revin aici cu o rugamnite si ceva sfaturi, daca va rog.
Va multumesc si sanatate multa!

Numai bine!!
2 comentarii
0
18-04-2014, ora 19:16
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Nu e nimic grav la cap. Pentru ameteli exista tratament. Insa ar fi bine sa va faceti si niste analize din sange de rutina. Sa nu fie o anemie. Sanatate!
0
24-03-2024, ora 18:11
Sav!
Nu este medic/terapeut
Sav!
Buna ziua, va rog sa imi interpretati si mie RMN.ul cerebral.Am 56 de ani, va multumesc mult

Conclusie,
Multiple leziuni in hipersemnal T2/FLAIR, si fara restrictie de difuzie DWI, situate supratentorial fronto-parietal bilateral, de dimensiuni infracentimetrice cu aspect
demielinizant nespecific in context vasculo-degenerativ si leucoaraioza periventriculara - de corelat cu consult neurologic.
Atrofie cerebrala si cerebeloasa difuza.
Sinuzita maxilara cronica.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.