Rezultal RMN dupa operatie

03-08-2015
adriansibiu
Nu este medic/terapeut
adriansibiu
buna.am si eu o intrebare in legatura cu rezultatul la un RMN Coloana Lombara.eu sunt operat de hernie de 3 luni zona L5-S1 si dupa astea 3 luni am mai facut un RMN si nu mi-a iesit prea bine.am fost si la neurochirurg si mi-a zis ca ar trebui sa ma mai opereze inca o data ca sunt persoane la care nu reuseste operatia din cauza organismului.am ajuns dupaia la seful neurochirurgului si acesta mi-a zis ca nu sunt de operat, desi eu am dureri destul de mari in zona operatie stanga dreapta si pe piciorul stang.va trimit o data rezultatul de la primul RMN facut in martie anul acesta.
Tendinta la rectitudinea coloanei vertebrale lombare.
Modificari de tip inflamator Modic 1 (edem spongios) platou vertebral inferior L5 si superior S1.
Protrunzii discale sublibamentare posterioare L4-L5 si L5-S1.
Pe secventele axiale se evidentiaza- protrunzie discala mediana L4-L5 si L5-S1 cu discret contact al radacinii dr L5 la nivel L4-L5 si compresiune a radacinii dr S1.Stenoza recesurilor laterale la nivel L5-S1.
fara alte elemente patologice decelabile IMR in canalul rahidian sau paraspinale.
CONCLUZII
-protrunzie discala mediana L4-L5 su discret contact radicular dr
-protrunzie discala mediana L5-S1 cu compresiune radiculara dr
-modificari de tip inflamator platou vertebral inferior L5 si superior S1
Acesta a fost facut in 20 martie dupa care la sfarsitul lui aprilie m-am operat.
Al doilea RMN facut dupa operatie -
Rectitudinea coloanei vertebrale dorso-lombare.
Corpurile vertebrale toracale inferioare si lombareau conformatie normala.Minime modificari de semnal in spongioasa platourilor vertebrale L5-S1 cu aspect de degenerescenta grasoasa (tip Modic 2 ).Aspect postoperator L5 cu laminectomie stanga.
DEgenerescenta si deshidratare a discului intervertebral L5-S1 cu reducerea inaltimii spatiului discal.
Protrunzie discala L4-L5 cu ampretarea sacului dura
l paramedian drept si contact radicular in dreapta.
Hernie de disc L5-S1 cu material discal migrat subligamentar, contacte radiculare la nivelul recesului bilateral (predominant in dreapta).
Cordonul si conul medular au conformatie si semnal IRM normale in toate secventele.
CONCLUZII
- hernie de disc L5-S1 recidivata cu contacte radiculare bilateral
-protrunzie discala L4-L5 cu contact radicular drept.ma puteti ajuta cu un raspuns???
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul