Revin cu dubla fractura :)

20-03-2010
ArgintuViu
Nu este medic/terapeut
ArgintuViu
"Buna seara, am 19 ani si acum 2 saptamani m-am ales cuo dubla fractura pe partie.Diagnosticul medicului este urmatorul :Fractura maleola peroniera stanga, fractura marginala posterioara ( piciorul stang Smile ).Am stat cateva zile cu o atela, iar apoi mi-a pus ghips spunandu-mi ca nu este nevoie d interventie chirurgicala deoarece nu am nimic deplasat.Ghipsul trebuie sa il tin 6 saptamani dupa care sa merg la control. Frustrarea mea este urmatoarea: mai pot practica arte martiale? Mentionez ca piciorul il puteam misca si acum simt in ghips ca as putea sa il misc, numai am dureri, doar ca se mai umfla cand stau cu el in jos.Mai am 5 saptamani de stat cu el, e un chin, nu doresc nimanui asa ceva. Va rog un raspuns, un sfat...daca mai aveti nevoie de detalii vi le pot da in urmatoarele discutii. Multa sanatate!"


Buna seara din nou! Deja simt ca innebunesc cu ghipsul acesta, probabil e mai rau psihic decat fizic. Intrebarea mea este urmatoarea: Daca as merge luni la medic (ceea ce mi-am si propus), credeti ca ar accepta sa imi dea ghipsul jos si sa imi spuna ce tratament sa urmez mai departe ptr recuperare? Medicul mi-a spus sa il tin pana pe 31 martie. Deja am 6 saptamani ( 1 sapt atela + 5 d ghips), nu am calcat niciodata de pe 10 februarie in el, doar acum cateva zile mi-a alunecat o carja si am cazut in picior nesimtind niciun fel de durere. Pot sa zic ca daca stau cu el in jos 3 -4 ore parca mi se umfla degetele, ori mi se pare mie, il simt obosit, probabil unde mi-a pus si mai mult ghips decat ar fi normal :). Ce credeti?
8 comentarii
0
20-03-2010, ora 20:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Eu v-as sfatui sa urmati prescriptiile ortopedului si sa nu incercati sa-l "convingeti" sa va elimine imobilizarea gipsata. Poate fi teribil de riscant.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
06-05-2010, ora 15:15
Rotaru Dan
Nu este medic/terapeut
Rotaru Dan
Buna ziua !
va roG am si eu o intrebare am o fractura comunitiva deschisa tip 1 ambe oase gambe stangi fractura maleola interna glezna stanga...
Ce'mi recomandati ?
am facut 5 operatii...
0
06-05-2010, ora 15:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Situatia trebuie analizata in functie de sex, varsta, greutate, ocupatie, antecedente dar mai ales in functie de studiul intregului dosar radiologic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
26-12-2013, ora 20:51
dragosmarinel
Nu este medic/terapeut
dragosmarinel
as vrea sa va rog ceva am avut in urma cu 2 ani o fractura dechisa tibie+peroneu ambele oase rupte complet am fost operat mi sa introdus o tija si am stat in gips 2 lluni as vrea sa sa stiu daca mai pot juca fotbal pentru ca nu as vrea sa risc...(am 17 ani)
1
27-12-2013, ora 10:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Trebuie sa intelegeti ca foot-ball-ul este un sport fabulos de agresiv pentru membrul inferior, dovada multitudinea de accidentari pe care le suporta practicantii acestui gen de sport.
Principial nu va este interzis sa practicati acest sport, insa trebuie sa va asumati riscul re-fracturarii oaselor, al distrugerii genunchilor si gleznelor etc etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
27-12-2013, ora 13:35
dragosmarinel
Nu este medic/terapeut
dragosmarinel
ma sczati ca va intreb dar credeti ca ar trebui sa nu mai practic acest sport pentru ca as vrea sa aflu parerea dv. -Va multumesc.
1
27-12-2013, ora 13:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Ati citit postarea mea de mai sus?? Tocmai am explicat ca este vorba despre un sport fabulos de agresiv, soldat cu nenumarate accidentari grave.il puteti, evident, practica, dar trebuie sa va asumati consecintele acestor accidentari.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
27-12-2013, ora 16:25
dragosmarinel
Nu este medic/terapeut
dragosmarinel
imi cer scuze pentru deranj si va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul