Reumatism, dar de care?

12-08-2010
Alexxei
Nu este medic/terapeut
Alexxei
Buna ziua,

Ma numesc Alex (27 ani, Bacau).

O sa va expun datele problemei:

Acum vreo 3 luni, m-au apucat dureri destul de grave la un genunchi si la talpa celuilalt picior. Durerile s-au intins in aceste 3 luni si la sold, spate, umeri (uneori se amelioreaza intr-o parte si se agraveaza in alta si tot asa).
In urma analizelor, dr reumatolog nu a reusit sa imi puna un diagnostic si m-a indrumat sa vad un doctor stomatolog si un orlist pentru a descoperi daca simpomele reumatice nu sunt datorate unei infectii, si intre timp sa iau din cand in cand antiinflamatorii (la Flamexin reactionez bine pe perioada cat le iau, imi scad mult dureriile).

La vizita ORL, dupa ce in prealabil am fost la stomatolog, doctorul mi-a prescris Cedax 10 zile si Moldamin apoi inca 2 luni. Precizez ca am amigdalele scoase din copilarie.
Intrebarea mea: faptul ca am ASLO negativ, nu indica faptul ca nu este vorba de streptococul hemofilic si deci ca nu necesit tratamentul cu Moldamin?
Intrebarea 2: Ce investigatii ar trebui sa mai fac?

Cativa markeri din fisa de analize:
ASLO: 167
VSH: 11mm / h
Fribinogen: 558
Proteina C reactiva: 4, 9
Factor reumatoid: 5 ui

Va multumesc frumos si sper la un raspuns, daca cineva poate trece de descrierea mea lalaita si plictisitoare!
3 comentarii
0
12-08-2010, ora 21:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Sfatul meu este sa consultati un alt reumatolog, adica unul care sa nu puna baza numai pe analize, ci pe anamneza si consultul clinic detaliat (simptomele descrise sunt tipice unei spondialrtropatii, dar pot fi si alte 200 cauze diferite).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
13-08-2010, ora 08:33
Alexxei
Nu este medic/terapeut
Alexxei
Multumesc pentru raspuns, voi consulta si alt doctor si voi posta si aici eventualul diagnostic.
0
13-08-2010, ora 11:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
OK
Va stam la dispozitie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: