Respiratie urat mirositoare

25-05-2013
PIonut24
Nu este medic/terapeut
PIonut24
Buna ziua,

Incep prin a va spune ca de cativa ani ma confrunt cu o problema care ma scoate din minti - respiratie
urat mirositoare. O perioada foarte mare am reusit sa o ascund ( cel putin asa credeam eu ) cu
1-2 pachete de guma orbit pe zi + multa apa de gura ( nu cred ca mai e nevoie sa spun ca ma spalam
pe dinti de 2-3 ori pe zi), asta pana acum 1-2 ani cand nu am mai rezistat. Am inceput prin a merge
la consultatii la diferiti stomatologi iar toti mi-au zis ca problema e de la carii ( aveam cateva).
Ok, le-am rezolvat pe rand dar problema persista in continuare. In ianuarie anul acesta, am fost
la medicul de familie sa ii spun problema si de acolo am fost trimis la Gastroenterologie pentru
investigatii. Am ajuns la un spital din Bucuresti, la un anume Domn Doctor si i-am spus problema.
Inca din start, de cand i-am zis ca respiratia imi miroase, mi-a spus ca 99% problema e din cauza
danturii si mi-a recomandat un cabinet de stomatologie profesionist pe care dansul il frecventa.
( vreau sa specific ca nu mi-a facut dansul nici un control). Am reusit sa ajung in aceiasi zi la
dentist si am aflat ca am Gingivita ulcero necrotica si dintii din spate acoperiti de o placa de
... nu mai cunosc termenul... pot doar sa spun ca erau murdari din cauza ca nu reuseam sa ii curat
bine (problema fiind dantura foarte stransa pe interior ). Domnul dentist mi-a curatat dintii, mi-a facut
un mic tratament cu fluor iar in final mi-a dat un mic tub cu o solutie pe care dansul o numea
cocktail de antibiotice (cu ea am facut badijonaj gingival timp de 10 zile). La 1 saptamana dupa ce am
terminat tratamentul cu solutia asta, am mai fost pentru un consult la dentist. Am aflat ca dintii mei sunt
curati iar la dantura nu mai are ce sa ii faca. Cu toate astea, mirosul nu a disparut.
Din cauza asta, am inceput sa imi petrec foarte mult timp pe net cautand cazuri ca al meu. Tot cautand, am
observat ca multi mai reclamau si alte simptome pe langa mirosul urat al respiratiei si in felul asta am reusit
sa imi dau seama ca asta nu e singura mea problema.
Am observat ca limba mea este alba ( defapt stiam ca este alba, dar aveam impresia ca asa arata o limba
normala pentru ca mereu am avut-o in felul asta - apropo, mentionez ca nu este chiar alba ca foaia - daca e nevoie
pot sa pun poze), pe marginile ei se observa amprentele dintilor iar in spate la baza vad niste granule mici albe.
Dupa fiecare periaj al dintilor, eu spal si limba, iar pe periuta ramane ceva de culoare galbena. La fel, dimineata
cand ma trezesc, observ ca saliva mea are o culoare galbuie.

Am uitat sa mentionez ceva la inceput, dupa fiecare periaj al dintilor, respiratia mea este curata pentru maxim 1-2 ore.
Dupa, se strica. La fel si gustul salivei, se schimba dupa circa 1 ora de la periaj. Daca folosesc gume orbit, am o
respiratie curata pentru maxim 30 de minute.

Ieri am fost din nou la medicul de familie si mi-a dat trimiteri pentru urmatoarele analize:
- ecografie abdominala generala
- VSH
- Acid uric seric
- calciu ionic
- colesterol total
- fier
- ASLO
- glucoza serica
- magneziu seric
- sumar complet de urina
- TGO (AST)
- TGP (ALT)
- Proteina C reactiva
- CA 19-9 (marker tub digestiv)
- Ac. Helicobacter pylori lg G
- Ag. Helicobater pylori (materii fecale)
- Exsudat faringian (ex. micologic - include antifungigrama)


O sa ajung marti sa fac o parte din analize. Pana atunci vreau sa stiu daca exista si alte analize pe care as putea
sa le fac, sau niste sfaturi din partea celor care au avut probleme asemanatoare sau din partea celor cu experienta
in domeniu (ex. doctori).

Multumesc.
1 comentarii
0
09-05-2014, ora 16:35
Xanthippa
Nu este medic/terapeut
Xanthippa
E sugestiv pt. amigdalita cronica criptica - poti face operatie prin radiofrecventa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.