Respiratie ingreunata si nod in gat

13-05-2009
ElenaLena
Nu este medic/terapeut
ElenaLena
Buna ziua! Apelez la dv inainte sa fac un control medical pentru ca nu stiu exact unde sa ma adresez.
Acum 2 zile am fost lovita in spate cu putere. Imediat dupa lovitura, am simtit un nod in gat si in stomac. A doua zi durerea nu a trecut, ba cred ca s-a agravat. Simt durere incepand din gat de-a lungul tubului digestiv pana deasupra stomacului si inspir aer foarte greu. Ma doare si spatele, inauntru. Mi-e frica sa nu am ceva dislocat in urma loviturii (plamani, esofag..). Am senzatia de nod in gat in permanenta, ma deranjeaza cand inghit, ma doare deasupra stomacului (zona adancita) si am dureri si in spate. Va rog frumos sa ma ajutati, sa-mi recomandati la ce medic sa ma adrezes (sa fac un control la plamani sau la tubul digestiv?) Poate fi ceva grav sau va trece de la sine? Nu pot sa ma concentrez la nimic din cauza discomfortului si durerii. Multumesc frumos.
1 comentarii
0
13-10-2019, ora 21:19
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! Cel mai probabil aveți o fractură la nivelul cutiei toracice, eventual laziuni pulmonare, pneumotorax/hemotorax, mergeți de urgență la chirurgie toracică. O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.