Respiratie ingreunata - cascat des

21-01-2010
taisia79
Nu este medic/terapeut
taisia79
Buna ziua,

Am 31 ani, fumatoare si in urma cu ceva vreme, aproximativ 6 luni am inceput sa am ceva probleme.
Povestea pe scurt ar fi urmatoarea: intr-o seara m-am trezit brusc cu senzatia ca ma sufoc. Aveam palpitatii si frisoane. Starea s-a ameliorat in aproximativ o ora dupa care am adormit.
O perioada nu a fost nimic semnificativ.
Prin septembrie am inceput sa simt o stare de rau general. Disfagie, dispnee si cascat des, dureri si intepaturi in zona inimii, dureri difuze ale membrelor - mana stanga antebrat, usoare amortiri ale maxilarului. Este foarte posibil sa fi facut si atacuri de panica pe care am incercat sa le tin sub control.
Pe fondul acelor dureri de, , inima am mers la cardiolog la SMC si am fost diagnosticata cu o aritmie extrasistolica si cu o insuficienta mitrala gr1. Nimic important si grav din cate mi-a spus medicul. Holterul a aratat o activitate normala.
La examenul radiologic efectuat la plamani - din pacate nu am studii de specialitate si nici cunostinte de grafologie ca sa pot intelege scrisul medicului- e notata o chestie de genul discrete accentuari interstitiale. Au vazut doi medici radiografia si nu mi-au indicat tratament.
Mi-a fost recomandat sa renunt la tigari lucru care nu s-a intamplat. Le-am rarit dar nu am incetat fumatul.
Intrucat ma simteam in continuare rau am efectuat si ceva investigatii pt tiroida. In luna a 5-a aveam valori normale pt FeeT3, FeeT4 si TSH. mentionez ca era prezent un nodul pe unui din lobi. Din nou medicii mi-au spus ca e normal/ relativ frecvent intalnit.
In luna a 11-a am repetat ceva analize si TSH-ul era sub limita valoarea acestuia fiind de 0.3. Aslo a iesit putin peste respectiv 249. Monicitele putin peste...
In rest valori normale in limita inferioara pentru calciu ionic etc.

Am facut un tratament cu antibiotic - sumamed- pentru o raceala... si m-am simtit bine timp de 2 luni.

Ieri starea de rau, de discomfort a reaparut - nu pot respira si, , ma doare spatele, ma, , inteapa in zona omoplatilor.

Ma intreb ce sa fie?
2 comentarii
0
28-10-2010, ora 12:47
paunandrei
Nu este medic/terapeut
paunandrei
Buna si eu sunt fumator, am aceeasi varsta si ma confrunt cu aceleasi probleme! Ati rezolvat ceva, au disparut problemele? Eventual un medic poate posteaza sa ma lamureasca si pe mine! Multumesc
0
06-12-2010, ora 11:46
sonyacraciun
Nu este medic/terapeut
sonyacraciun
aceleasi probleme ca si taisia 79, nu raspunde nimeni?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.