Respiratie greoaie, stari de oboseala, transpiratie

16-12-2014
ciprianfx
Nu este medic/terapeut
ciprianfx
Salut romedici, roforumisti!

De 2 luni am o stare ciudata, am momente de cateva minute cand inima bate ceva mai rapid, ba simt pulsul in stomac, ba in picioare.

Acum o saptamana am fost la medic, am facut EGK si m-a ascultat la plamani, rezultatul EGK-ul fiind tahicardie sinusala.
Tin sa precizez ca in trecut am fost bautor inrait de cafea si consumator de tigari, cafeaua am uitat-o de vreo 2 saptamani.. fumatul doar ce l-am redus putin.

Medicul care m-a consultat m-a trimis sa fac si niste analize de sange respectiv:
-TSH
-FT4
-GLICEMIE
valori rezultate analize: TSH: 1, 3; FT4: 1, 5; GLICEMIE: 82. Miercuri ajung inapoi la medic cu analizele de sange, atunci am programare.

Totul ok.. doar ca in seara asta m-a speriat putin alta variabila si m-a facut sa postez la aceasta ora tarzie. Am ceva probleme cu unghiile de la maini, sunt putin curbate(bunicul meu avea unghiile curbate), a 2-a chestie la unghii.. la mana stanga pe 4 degete am cateva dungulite(culoarea inchisa.. gen sange uscat) si mai ramane unghia mare care mi se tot exfoliaza de ceva vreme..
Din ce-am citit pe internet simptomele care le prezinta unghiile reflecteaza pneumonie.. Cam astea ar fi problemele, rog sa ma ajutati cu un sfat sau la ce medic sa apelez pentru un control legat de problemele mele.
Si pentru final.. cireasa de pe tort. de 1an si ceva consum ierbalau(substanta mirifica), zilnic. DAR.. dungulitele de pe unghii au aparut inainte sa intru in programul iarba ZiDeZi :)). Va multumesc si astept ceva text din partea voastra.

Inca ceva. Bineinteles ca acest forum l-am descoperit cand au aparut problemele mele. este un forum extraordinar si ar trebui ca toti vizitatorii care au primit cel putin o informatie utila sa-l promoveze, sunt sigur ca multi tineri l-ar gasi interesant.
Sunt sigur ca il poti gasi si pe google.. dar acolo sunt 2 variante(1 rateul google. 2 utiliatorul este retard si nu stie ce sa caute).

Revin dupa programarea care o am la medic cu informatiile care le primesc de la el.
Va salut, numai bine!
1 comentarii
0
20-12-2014, ora 22:53
ciprianfx
Nu este medic/terapeut
ciprianfx
Salut!

Am revenit cu informatii de la medic..
Diagnostic tahicardie sinusala.. a zis sa mai iau 2 luni vitamine + 3 luni de tratament cu Corlentor 5gm, 1 pastila pe zi.
Am vorbit cu cineva care este acum la medicina si mi-a zis ca pastila asta nu este pentru mine.. respectivul cunoaste problemele mele.. excesele de cafea, tigari si substante. Pe scurt.. a zis sa ma odihnesc, si sa mai raresc putin tigarile si totul o sa fie ok.. sa nu ma apuc de acel tratament cu Corlentor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce transpirăm?
  • 5 metode de a învinge oboseala
  • Transpirația excesivă (hiperhidroza)
  • Primul test de screening pentru depistarea oboselii cronice
  • Glicemia ar putea fi măsurată prin analiza transpirației
  • Un alt posibil efect al menopauzei: scurtarea respirației?
  • Sportul și psihoterapia ameliorează oboseala pacienților cu cancer
  • Oboseala de după-amiază ar putea avea legătură cu sistemul de recompensă de la nivel cerebral
  • De ce mă simt obosit tot timpul?
  •