Repetate infectii cu E.colli

15-06-2008
Ylla
Nu este medic/terapeut
Ylla
De doi ani fac infectii urinare cu E.Colli.Ultima data in aprilie am facut un antibiotoic recomandat in antibiograma.Acum am iar probleme. Eu am si o boala chistica hepatica asa ca nu pot lua foarte des antibiotic iar electroforeza nu este buna.Cum as putea scapa de aceasta bacterie care imi creaza atatea probleme.
18 comentarii
0
16-06-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
O sugestie: Cantastim, produs de Institutul Cantacuzino, 1fiola subcutanat, la interval de 7 zile, cura cu 10 fiole; eventual se poate repeta cura dupa 90 de zile;
0
22-10-2008, ora 21:10
bea333
Nu este medic/terapeut
bea333
D-mannose (sau la noi Uroval-manose) cate 3 pastile odata din 2 in 2 ore in prima zi, cate 3 pastile odata din 3 in 3 ore in a doua zi si cate 3 pastile odata din 4 in 4 ore in a treia zi.
Pentru eficienta maxima se ia si noaptea in tot acest timp.
A fost singurul tratament care a functionat. Este miraculos.
Doza de intretinere dupa remiterea simptomelor acute este de 2 pilule dimineata, 2 la pranz si 2 seara. Nu are efecte secundare, este safe. Eficient in cazul E-coli numai.
0
22-03-2009, ora 03:24
irina-monica
Nu este medic/terapeut
irina-monica
draga bea eu am aceasi problema de sapte ani si am facut tot felul de tratamente.Mi ai putea raspunde cat timp dupa tratamentul cu D-mannose nu ai mai avut probleme?
0
22-03-2009, ora 03:34
irina-monica
Nu este medic/terapeut
irina-monica
am uitat sa adaug ca eu acum am descoperit o clinica care cred ca ma va putea ajuta
deja am facut o cistoscopie si urmeaza sa ma decid daca voi urma terapia prescrisa si de cand
daca doriti scrieti-mi pe e-mail sa va spun despre clinica
sa ne ajute d-zeu sa scapam toate de Coli!
0
02-04-2009, ora 15:42
valybvaly
Nu este medic/terapeut
valybvaly
Cand ai boli autoimune este interzis orice forma de vaccin.Asa ca mare atentie.Eu am poliartrita sinu pot incepe tratamentul biologic din cauza infectiei urinare.
0
19-04-2009, ora 15:24
rica.voicu
Nu este medic/terapeut
rica.voicu
buna.eu am probleme de 20 ani cu aceasta bacterie dar ma deranjeaza doar cand racesc si beau rece mult.Toate antibioticele dupa antibiograma nu au facut decat sa mi afecteze ficatul.Am facut trat si cu Cantastin si cu Uroval manosa.dar tot revine la frig.Spuneti mi se transmite sexual aceasta infectie ca am evitat sa ma casatoresc din aceasta cauza? Multa sanatate si Paste feriicit.
0
18-03-2013, ora 22:05
laulau
Nu este medic/terapeut
laulau
Salutare. Eu am infectie cronica, bacteriana, stabilita in urma cistoscopiei. Mi s a propus instilatii vezicale cu cateva solutii, preparate de dr. printre care nitrat de argint. Cine a facut instilatii, sau spalaturi din astea ? Ce alte tratamente merg ?
0
22-03-2013, ora 15:26
botosita
Nu este medic/terapeut
botosita
eu am facut instilatii :) sunt oki
0
22-03-2013, ora 17:12
laulau
Nu este medic/terapeut
laulau
Bobosita, spune mi te rog, ai avut infecie bacteriana cronica ? Ai facut cistoscopie inainte ? cum iti erau peretii vezicii?
Ai mei intr o parte erau curati, vascularizati, iar in alta parte era problema. De aceea ingrijorarea mea e si pt partea de pereti sanatosi care in contact cu solutiile astea.. Dar spune mi te rog de cat timp le ai incheiat? au fost dureroase ? cat timp le ai facut si unde ? Multumesc mult
0
25-03-2013, ora 13:47
botosita
Nu este medic/terapeut
botosita
nu e cronica :) e acuta.dr luncan imi zicea ca am o ciuperca pe peretele vezicii care doar cu instilatii o pot trata. am acasa rezultatul daca vrei il pot citi si sa-ti scriu. eu am facut in luna mai instilatiile in urma citoscopiei si am facut 10 zile o zi cu nitrat de argint si o zi cu dexametazona e un antiinflamator f bun, iar nitratul e un dezinfectant ff puternic. evident in timpul instilatiilor am facut si un tratament cu antibiotic 21 de zile am luat antibioticul :((:((:((:((
am facut instilatiile in cluj la urologie cu un medic rezident fff tare si f atent. Atentie!!! sa nu intrerupi instilatiile !! in fiecare zi trebuie sa mergi sa-ti faci eu inclusiv duminica si sambata mergeam !!!
sunt durerase in sensul ca te pisca putin cam ca si cand ai cistita, atunci cand iti introduce sonda si cand iti introduce solutia in vezica( asta doar la nitratul de arg. ) Cand ajungi la antiinflamator nu te mai doare asa tare ( oricum e o durere suportabila ). Trebuie sa stai cu solutia cam 30-45 min dupa care cand mergi la toaleta sa faci pisu doare si ustura putin :)
0
25-03-2013, ora 20:24
laulau
Nu este medic/terapeut
laulau
bobosita, din mai anul trecut nu ai mai facut infectie deloc ? si inca ceva : dupa instilatii nu ai ramas cu dureri ? E chiar ca si cand nu ai fi avut nicodata nici o problema urologica ? ti ai mai facut cistoscopie dupa instilatii ? cu alte cuvinte te ai convins ca acum vezica ta e curata ? scuze ca te tot bat la cap dar eu de 5 luni de zile incontinuu am disconfortul asta si trebuie sa fac ceva. inca ceva : tu nu faceai infectii vaginale repetate, ca si eu faceam si fac si din cauza unei malformatii ale uretrei acestea ajung in vezica, mai exact faceam micoze, ciuperca cum zici tu. Of ai luat atatea antibiotice, nu ai facut candida ? Ca mi asa de frica ca eu fac si de la exces de dulce, apoi de la antibiotic... Bine, draga mersi tare tatre mult.
0
27-03-2013, ora 09:00
botosita
Nu este medic/terapeut
botosita
din mai anul trecut am mai facut o infectie ( eu zic ca a fost vina mea - am facut baie fierbinte de craciun ) in 24 decembrie si una acuma in martie ( si aici in urma cointactului sexual - nu am avut grija de mine :((:((:(( si am cam plimbat e-coli de la anus la uretra si tot asa).nu am mai facut citoscopie ca e 600 lei si nu dispun de banii astia acuma - drept urmare nu stiu daca vezica mea e curata sau nu, iar de infectii vaginale nu am avut parte ( doamne multam ) eu mereu am luat flucovim !!!!1 tableta pt 7 zile de acoperire ca sa ma protejeze de antibioticele care fac micozele astea vaginale ( candida )
in urma instilatiilor - nu am mai facut infectie urinara asa dureroasa si durata a fost de 1-max. 3 zile de simptome !!!
0
27-03-2013, ora 12:50
laulau
Nu este medic/terapeut
laulau
Si inainte cat de des faceai infectii? De ex eu de vreo 7 ani am problema asta, dar m am tratat superficial, iar acum din toamna am facut o pietricica si s a complicat lucrurile. Am eliminat piatra dar infectia nu cedeaza. Cistoscopie eu am facut in cluj cu 300 ron. Nu ai ramas cu o sensibilitate, sa simti ca ti trebuie dea la baie? Si te rog zi mi cand ti ai facut cistoscopia te ai uitat pe ecran? Ce ai vazut? Eu am vazut niate mucozitati albe, ceva ca niste norisori albi.
0
27-03-2013, ora 13:26
botosita
Nu este medic/terapeut
botosita
wooww eu am fost anesteziata total ( am dormit cca 2 ore ) si nu am vazut pe ecran nimic dar mi-a zis o priwetena care era langa mine asistenta de altfel, ca am o ciuperca urata si tre tratata cu instilatii. nu am ramas cu senzatie sa merg la baie des.. nici dupa citoscopie si nici dupa instilatii. Acuma evident am simtit o jena care nu a durat mai mult de o sapt dupa instilatii.
0
27-03-2013, ora 16:19
laulau
Nu este medic/terapeut
laulau
Interesant. Mie mi a aplicat local o solutie, si atat. Scuze ca te tot intreb atata dar tie cat de veche iti era infectia? Tot timpul ai fost sensibila la frig, dusuri reci?? Daca iti era frig la picioare repede erai cu dureri sub burta? De cat timp?
0
27-03-2013, ora 16:52
laulau
Nu este medic/terapeut
laulau
Bobosita draga, tie ti a prelevat tesut si in urma examinarii lui ti a zis ca ai ciuperca? Mie doar mi s a uitat cu camera cistoscopului. Nu inteleg de ce te a ad
ormit. Ai cerut tu?
0
28-03-2013, ora 08:42
botosita
Nu este medic/terapeut
botosita
poi nu stiu sa-ti zic daca eram adormita... nu mi-a bagat solutie.. doar s-a uitat cu citoscopul ( camera aceea ) si mi-au dat rezultatele imediat ce am iesit din clinica. De anesteziat nu stiu de ce au facut-o :( cert e faptul ca am plans crunt cand a trebuit sa merg la baie sa pi si am facut sange :((:(( m-am panicat maxim am crezut ca mor :((:(( dar dupa o zi mi-a trecut :) si a fost oki ! eu am facut cistita in 2011 noiembrie - cand am ramas insarcinata si a trebuit sa intrerup sarcina din cauza antibioticelor luate si tot felu de medicam. interzise in primul trim de sarcina :((:((:(( si dupa am tot facut des la 1 - 2 luni pana in mai cand am pus capac!!!! si am mers la lukmed e clinica privata in cluj- la dr. lucan si am facut citoscopia si instilatiile si de atunci de 2 ori am facut !
eu zic ca poate m-au ajutat ca nu am mai facut asa de des si nu asa de durata - inainte cand facem cistita o sapt nu eram buna de nimic ( facand tratam cu antibiotice ) iar dupa inst. am facut tratam cu antibiotic si a 2-a zi eram ca noua
0
28-03-2013, ora 14:49
laulau
Nu este medic/terapeut
laulau
Sigur ca nu aveai sa sti daca erai adormita, dar ma gandeam ca ti au spus sau ai intrebat. Imi pare rau pt sarcina ! Sa te ajute Dumnezeu sa ramai iar si sa duci la bun sfarsit. Multumesc de ajutor si sa ai grija de tine !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Reglementările care restricționează consumul de antibiotice în creșterea animalelor, asociate cu o reducere a infecției cu E. Coli la oameni
  • Peptidele din susan au dovedit că pot combate E. coli și S. aureus
  •