Relatie la distanta

30-07-2015
jimmy11
Nu este medic/terapeut
jimmy11
Buna, am 18 ani si am o relaia frumoasa de 1 an si 6 luni cu prietenul meu care e mai mic decat mine..eu tocmai ce am intrat la facultate si el din septembrie incepe clasa a 12-a. Noi suntem un cuplu dependent unul fata de celalalt si de abia rezisam sa nu ne vedem doua zile..eu mi-am dorit sa raman un an acasa ca sa il pot astepta pe el si sa ajugem impreuna studenti..si as fi vrut sa profit de acest an sa ma pregatesc cu meditatii la biologie sa pot intra la tehnica dentara insa parintii mei nu au fost absolut deloc de acord cu asta iar eu am incercat sa le explic ca este vorba de un singur an ca nu renunt la facultate doar ca imi doresc sa il astept pe prietenul meu..Mama mea m-a amenintat ca daca nu ma inscriu la facultate si sa urmez ce a vrut ea, ea va face tot posibilul sa ne disruga relatia de iubire..ba chiar mi-a zis ca daca aleg in continuare sa raman un an acasa ea ma va da afara din casa..Iubitul meu considera ca nu vom putea face fata acetui an si ca relatia noastra va ajunge sa se termine din cauza distantei..si nu se pune problema fidelitatii ca eu am foarte mare incredere in el si suntem atat de apropiati incat ii povestesc absolut orice si pentru mine ii mai mult decat un iubit, e cel mai bun prieten si sincer va spun ca nu vreau sa il pierd.M-am gandit sa ii cer sa se mute cu mine cand voi pleca la facultate in Cluj insa ma gandesc ca el va incepe clasa a 12-a..e un an foarte greu mai ales ca va urma bacalaureatul..si nu vreau sa ii cree probleme..Orice sfat e bine venit mai ales ca sunt intr-o situatie complicata si din pacate am fost nevoita sa ma inscriu la facultate din cauza presiunii parintiilor mei insa as mai avea o speranta sa gasesc o rezolvare si relatia noastra sa continue...
1 comentarii
0
30-07-2015, ora 14:48
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Eu si sotul meu am stat despartiti 2 ani unul intr-o tara, unul in alta pina sa ne casatorim si sa fim impreuna. Credinta ne-a ajutat mult sa pastram relatia noastra si sa luptam pentru ea. Am comunicat pe Skype zilnic, sotul meu m-a vizitat de cate ori a putut si totul a mers inainte. Acum suntem impreuna. Am depasit acesti doi ani.
Daca iubirea voastra e adevarata nu se va destrama. Incercati sa comunicati cat mai mult si mergeti inainte. Cred ca vor exista diferite ocazii sa va vedeti intr-un an.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Relaţiile virtuale: când realul bate virtualul
  •