Regret ce am facut.

22-06-2012
Mihaelaa92
Nu este medic/terapeut
Mihaelaa92
Buna, numele meu este Mihaela, am 17 ani si simt ca numai pot. Situatia mea este ciudatata, foarte ciudata si totul este din vina mea. Gandul ca eu sunt cea care am gresit ma copleşeşte. Eu aveam un complex legat de nas si de niste alunite. Aceste lucruri erau doar in imaginatia mea, aveam niste fixuri cu ele. Unele persoane mi-au spus ca nu am nimic, eu nu am ascultat si mergeam tot pe ideea mea ca nu sunt normala din cauza lui. Am decis anul trecut sa imi fac o rinoplastie si sa imi scot acele alunite. Mi-a fost bine vreo doi luni, apoi au aparut alte probleme.Eu eram foarte slabuta cand am facut aceasta operatie si m-a afectat mult. Am inceput sa observ ca imi cade foarte rau parul, am aflat ca am ovare polichistice, si mi se pare ca m-am ingrasat dupa operatie. Tenul meu acum se ingrasa foarte repede, inainte nu era asa. Acum imi dau seama ce am pierdut. Nu aveam nimic inainte dar dorinta de a fi perfecta mi-a adus alte probleme. Si inainte eram trista, dar imi trecea repede. Acum simt ca numai pot, in fiecare zi plang si imi spun daca nu o faceam ce bine imi era. Acum numai ies din casa, numai socializez ca inainte. Nu stiu ce a fost in capul meu sa o fac. Ma uit la pozele mele vechi si realizez ca nu eram urata cum ma credeam. Eram intr.o criza de identitate, acum am constientizat asta. Mie din ce in ce mai rau. Nu stiu ce sa mai fac. Concluzia mea este ca omul trebuie sa se multumeasca cu ce i-a dat Dumnezeu, daca nu i se ia darul.Mie Dumnezeu mi-a luat ce mi-a dat. Nu am stiut sa am grija de ce mi-a oferit. Acum sunt intr-o depresie puternica, plang mereu si din orice numai am nici o putere.
5 comentarii
0
22-06-2012, ora 19:42
merymagda23
Nu este medic/terapeut
merymagda23
buna ai incercat sa mergi si la un doctor ca sa vezi daca problemele cu tenul se leaga de rinoplastia care ai facuto.poate dai vina degeaba pe decizia care atunci te-a facut sa-ti recapeti increderea in tine.poate ca te-ai ingrasat de la o dereglare hormonala, foarte multe tinere se ingrasa din cauza asta si se produc foarte multe schimbari(ten, greutate, sani, inaltime, etc.)eu te sfatuiesc sa mergi la un medic pediatru desi ai 17 ani si sa intrebi de toate schimbarile care le-ai suferit.nu te mai invinovati, e posibil ca alta sa fie problema, poate e vorba de ceva banal.
0
23-06-2012, ora 14:31
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Draga Mihaela, organismul se schimba cu varsta, modificarile pe care le vezi acum cu siguranta nu sunt din cauza operatiei, ci datorita transformarilor continue prin care trece corpul uman. Accepta-te asa cum esti azi, fiindca maine cu siguranta nu vei fi la fel de frumoasa ca in ziua de azi. Trecerea timpului doar ne imbatraneste si ne schimba, daca tu crezi ca la 20 de ani vei fi mai perfecta ca la 17 atunci te inseli.
0
06-09-2012, ora 17:08
Psiholog Aldescu Delia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Aldescu Delia
La 17 ani esti in plina adolescenta. Starile tale pot fi semne ale crizei adolescentine sau pot fi un indicator a unor tulburari psihice. Un control de specialitate poate da un diagnostic iar un proces psihoterapeutic te va ajuta sa te intelegi, sa-i inteleagi pe ceilalti si sa-ti poti controla singura starile emotionale astfel incat sa faci fata cu bine incercarilor de zi cu zi si sa te poti bucura din plin de viata. In acest sens este necesara psihoterapia.
0
06-09-2012, ora 20:10
Psiholog Otvos Monika
Psihologie, Brasov
Psiholog Otvos Monika
Ar fi indicat inainte de toate sa ceri medicului tau de familie sa iti recomande cateva analize, iar daca ies bine atunci poate ar trebui sa stai de vorba cu un psiholog. Consider ca multe persoane pe acest forum se hazardeaza sa recomande psihoterapia din dorinta de a isi practica meseria, dar trec cu vederea lucruri esentiale. Chiar si in perioada adolescentei pot aparea probleme cu glanda tiroida, disfunctii hormonale si alte afectiuni, care nu sunt deloc minore.
Nu spun ca ai aceste afectiuni, ci ca este recomandat sa te asiguri ca nu exista cauze medicale.
0
28-12-2017, ora 14:24
Utilizator_194048
Nu este medic/terapeut
Utilizator_194048
Accepta-ti decizia și mergi mai departe. Ce-ai făcut e bun făcut indiferent din vina cui sau de ce. Fără acest pas înainte nu vei putea depăși acest moment al vieții tale. Și eu am făcut prostiile mele la viața mea (tatuaje), le regret dar asta e. Mă mulțumesc cu gândul că vor dispărea după ce voi muri. Viața merge înainte copile.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Rinoplastia - operatia de corectie a nasului
  • Rinoplastie - tehnici
  • Menopauza si tulburarile psihice
  • Biblioterapia - pot cărțile să vindece depresia?
  • Depresia la vârstnici
  • Căderea părului
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • De ce apar alunițele?
  •