Regimul in diabet

16-02-2007
dragos17
Nu este medic/terapeut
dragos17
Tatal meu are diabet de tip 2 si as vrea cateva recomandari pentru alimentatia sa.
Stiu ca nu trebuie sa consume prea mult dulce, in rest el nu prea tine nici un regim.

Exista un regim terapeutic tipic recomandat pentru diabetici? Ce alimente are voie sa manance si ce nu.
9 comentarii
0
17-02-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
Buna Dragos,
Regimul dietetic la un pacient diabetic este foarte important, tratamentul medicamentos sau insulinic neavand eficienta dorita daca pacientul consuma multe glucie. Glucidele, sau carbohidratii, nu se gasesc doar in dulciuri, ci in paine, cartofi, paste, orez, lactate, fructe, legume. Acest regim este individual pentru fiecare pacient, in functie de greutate, activitate fizica, preferinte alimentare si este elaborat de catre medicul diabetolog curant. In plus, pacientii cu diabet tip 2, de cele mai multe ori au un exces de greutate, ceea ce inseamna ca trebuie sa slabeasca, deci sa aiba un aport limitat de calorii. De asemenea, trebuie reduse grasimile din alimentatie, deoarece pacientii cu diabet tip 2 au un risc crescut de a face infarct. Tatal tau nu are de la medic si o foaie cu regimul dietetic sau o are si nu o foloseste?
0
17-02-2007, ora 00:00
dragos17
Nu este medic/terapeut
dragos17
Acum l-am intrebat pe tatal meu...am inteles ca a primit o asemenea foaie...dar nu i-a acordat suficienta atentie, acum nu o mai gaseste.
Dar se va duce sa mai solicite una.
Va multumesc pt raspuns.
0
18-02-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
cu placere dragos si daca are nelamuriri mai povestim. o zi buna!
0
19-02-2007, ora 00:00
catimatei
Nu este medic/terapeut
catimatei
eu am diabet insulinic momentan in urma careia am fost diagnosticata cu adenom hipofizar. am fost operata dar a reaparut, acum urmatorul pas fiind radioterapia, dar am auzit multe persoane care nu au avut nici un rezultat in urma ei. dv ce ma puteti sfatui? as putea sa va dau mai multe informatii despre diagnosticul meu. multumesc
0
20-02-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
dragos, ceea ce trebuie sa stii CLAR tu, tatal tau si orice pacient cu insulina, ca NU EXISTA TRATAMENTE MINUNE! ESTE ADEVARAT CA POATE SA APARA ASA-ZISA "LUNA DE MIERE", IN CARE NECESARUL DE INSULINA AL PACIENTULUI SA SCADA DRASTIC, PANA LA 2 UNITATI DE INSULINA PE ZI, DAR ACEASTA ESTE O PERIOADA TRANZITORIE, IN SCURT TIMP PACIENTUL AVAND NEVOIE DIN NOU DE DOZE MAI MARI DE INSULINA. DIABETUL ESTE O BOALA PE VIATZA CARE TREBUIE TRATATA DE MEDICI. STIMATA DOAMNA ZAMFIRESCU, JOACA DE-A DOCTORUL ESTE PENTRU COPII SI PENTRU ADULTI IRESPONSABILI. PROBABIL CA PACIENTUL CU 4 PRIZE DE INSULINA A AJUNS DEJA, SAU VA AJUNGE IN CURAND LA SPITAL IN COMA. ASA CA DRAGOS, FII MATUR SI CU CAPUL PE UMERI. MULTA SANATATE SI ATENTIE!
0
20-02-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
Buna Cati Matei. Diabetul pe care il ai tu este un diabet secundar, deoarece necesarul de insulina vine sa compenseze cresterea glicemiei produsa de hormonii secretati de adenomul hipofizar. Daca medicul ti-a recomandat radioterapia, atunci asta trebuie sa faci! De ce? Pentru ca o procedura terapeutica este folosita in practica medicala dupa studii riguroase in care si-a dovedit eficienta. Daca ai intrebari in legatura cu efectele secundare, eficacitatea metodei, alte optiuni de tratament, discuta-le cu medicul curant, cel care stie cel mai bine despre cazul tau. Iti doresc multa sanatate si orice intrebare ai, pune-o medicului curant, care sunt sigura ca iti va raspunde.
0
02-06-2007, ora 00:00
Raymond
Nu este medic/terapeut
Raymond
Doamna DR. craciun..sant perfect deacord cu dmnvoatra in legatura ci diabetul si cu joaca de copii..si ca nu se poate vindeca. Dar si eu ma ocup cu produse naturiste care pot AJUTA mult diabeticilor, nu pot vindeca dar protejeaza organele afectate de glicemmii si stabilizeaza modificarilre nivelului de glicemie. dar trebui monitorizat continu glicemiile..si chiar se pot ajunge la inbunatatiri vizibile si de a scadea insulina adm. Iar dmn ca va ajunge la sp[ital in coma va ajunge nu din cauza produselor folopsite ci din cauza de neglijenta mai ales a lui de asi monitoriza glicemmiile.
0
19-03-2008, ora 00:00
scorpions_gl1975
Nu este medic/terapeut
scorpions_gl1975
D-na dr.Craciun aveti mare dreptate si se intampla de multe ori ca pacientii sa cada prada unora dintre semenii nostri care fac cu succes medicina dupa ureche!Doar la fotbal si la medicina se pricepe toata lumea!Ar fi bine daca pe toate aceste forumuri ar raspunde cate un medic...
0
04-08-2010, ora 21:43
hodor
Nu este medic/terapeut
hodor
Buna, sunt Cristi si doresc sa stiu ce regim/regimuri alimentare trebuie pt.mama, care in urma analizelor
de laborator a aflat ca glicemia este de 150?Multumesc si Doamne ajuta tuturor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.