Regim pentru sala

29-11-2012
RaduG89
Nu este medic/terapeut
RaduG89
Buna ziua. Ma numesc Radu. Am 23 de ani. Am 1.90 si 88kg. Acum un an aveam 113 kg dar prin diete hipocalorice am ajuns la 93kg. Am facut sala vreo 5 luni din primavara pana la sfarsitul verii si am mentinut greutatea. Am abandonat sala si orice tip de regim vreo 2 luni si am urcat la 95kg. De vreo luna am tinut dieta ketogenica si am facut iar sala si am ajuns la greutatea actuala, 88kg. Nu am fost un tip gras, aveam forme rotunde si o burta care se putea observa. La greutatea actuala nu mai am forme rotunde, a mai ramas doar ceva grasime pe burta. In urma dietei a scazut dimensiunea bratelor, a picioarelor si forta in general (faceam sala pentru slabire si tonifiere). De asta am renunta la dieta ketogenica si vreau sa urmez un regim care sa ma ajute la cresterea masei musculare fara a creste in greutate. Alerg in fiecare zi la sala pentru ca am inteles ca asa pot sa reduc cantitatea de grasime din corp. Daca ati putea sa imi sugerati un regim care sa ma ajute (sa imi dea forta necesara la sala, pentru ca nu am forta, chiar daca am rezistenta) fara sa imi creasca masa corporala. Multumesc. Pe scurt si in limbaj rudimentar: cum sa iau kilogramele din burta si sa le distribui sub forma de muschi pe toata suprafata corpului?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
P.S. Merg la sala de 5-6 ori/saptamana
3 comentarii
0
30-11-2012, ora 11:14
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Buna,
Daca respecti cateva reguli si principii alimentare nu te vei mai ingrasa niciodata, nici daca nu faci sport. Acestea sunt:
- renunta la dulciuri de orice fel definitiv ( chiar si la zaharul din cafea ori ceai)
-nu amesteca niciodata carbohidratii cu proteinele ( nu faci asocieri de genul orez cu carne, paine cu carne, la aceeasi masa)
- nu mananci fructe dupa masa ci la un interval de 2 ore inainte ori dupa masa, de asemenea seara inainte de culcare sunt interzie fructele
- zilnic mananci doua boluri de salata si unul de fructe
O idee despre cum sa arate mesele tale zilnice :
micul dejun- iaurt, ceai, cafea, lapte, fructe, o felie de paine neagra ori fibropan, omleta cu branza, nucim seminte de orice fel( cateva feluri din cele mentionate deja, nu toate deodata bineinteles)
pranz : supa ori ciorba cu carne, friptura si salata
seara : friptura si salata
Intre mese un fruct..
De asemenea renunta la orice este ambalat ori semipreparat.
Daca respecti ce ti-am recomandat vei avea putere, nu te vei simti lesinat de foame, nu te va roade stomacul, nu te vei gandi numai la mancare, si nu te vei mai ingrasa, vei constui mai multa masa musculara si ce vei manca nu se va mai depune drept grasime.
0
30-11-2012, ora 11:45
RaduG89
Nu este medic/terapeut
RaduG89
Multumesc mult pentru raspuns. Pentru ceai, cafea eu folosesc indulcitor. Sa renunt si la acesta? Dupa sala foloseam shake de proteine, sa renunt si la proteine?
0
01-12-2012, ora 11:04
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Totul depinde de efortul depus, proteinele te ajuta se depui muschi dar totodata shake-ul va aduce si un aport caloric semnificativ.
Eu sincer te sfatuiesc sa folosesti zahar in locul indulcitorului, se cunoaste faptul ca indulcitorii sunt mai nocivi pentru organism decat zaharul, ramane la aprecierea ta insa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.