Regim Urticarie

15-10-2013
Oana8
Nu este medic/terapeut
Oana8
Buna ziua, aseara am fost diagnosticata cu urticarie si iau urmatoarele medicamente Aerius si Nizoral.
Vreau sa stiu ce alimente am voie sa consum pentru regim.

Va multumesc si va doresc o zi buna!
2 comentarii
1
15-10-2013, ora 18:07
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Fara prajeli, mezeluri, ciocolata, bauturi carbogazoase, totul fiert sau la cuptor, cel putin o saptamana-doua.
1
16-10-2013, ora 03:23
Dr. Macovei Catrinel
Diabet zaharat, nutritie si boli metabolice, Bucuresti
Dr. Macovei Catrinel
Poate reusiti sa identificati alimentul care a declansat urticaria, daca aceasta este de natura alimentara. Chiar daca nu va stiti alergica la un anumit aliment, este posibil sa reactionati la aditivii din el, daca nu era proaspat, sau preparat corect. Ca dieta ar fi bine sa evitati cel putin pana dispare eruptia si faceti tratament, alimentele cunoscute ca alergenice: oua, peste si fructe de mare, arahide, fructe cu seminte mici gen kiwi, capsuni, soia. De asemenea ar trebui evitate alimentele excitante si vasodilatatoare, cum ar fi cele care contin cacao, cafea, alcool, condimente iuti. Sunt de asemenea de evitat in general alimentele cu aditivi gen coloranti in special azoici, sulfiti si benzoati (a se vedea etichetele), mezelurile, conservele. Este bine ca alimentele sa fie proaspete, de sezon de la noi, preparate in casa. Dintre tratamentele naturiste pot fi de folos extractul gemoterapic de coacaz negru si de catina alba (Plafar).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: