Regim gastrita: ce sa mananc si ce nu?

20-08-2013
cretzu194
Nu este medic/terapeut
cretzu194
Buna seara, astazi am fost diagnosticat cu o gastrita, vazuta dupa ce am efectuat un bariu. Am avut niste dureri foarte puternice de stomac si dupa cateva zile de umblat pe la urgente am primit un sfat de la un doctor de acolo, sa fac un bariu sau o endoscopie, zis si facut. Ce as putea sa mananc cu aceasta gastrita ? Tin sa zic ca nu vreau sa mananc numai legume fierte si carne fiarta.
14 comentarii
0
20-08-2013, ora 21:27
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Trebuie sa faci si analiza pentru depistare Helicobacter Pilory, din sange. Daca ai bacteria, intretine gastrita, poate da ulcer.
Trebuie sa eviti acru, acidulat, legume/fructe crude.
Macar o luna tine dieta si ia antiacide daca ti s-a recomandat.
Daca nu vrei, ai vazut ce senzatie mirobolanta si placuta ai cand doare. Si se poate si mai tare, , , ,
0
20-08-2013, ora 21:41
cretzu194
Nu este medic/terapeut
cretzu194
Problema e ca duminica seara plec la mare in Bulgaria, tip de masa ALL INCLUSIVE, nu cred ca o sa gasesc pe acolo legume si carne fiarta si despre durere nu cred ca poate durea un stomac mai tare decat m-a durut pe mine, a fost cumplit, nu mai puteam respira si vorbi cum trebuie.
0
20-08-2013, ora 21:42
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Inseamna ca nu te-a durut 'suficient' incat sa spui ca faci orice numai sa te vindeci.
Da, e o situatie neprevazuta, dar stomacul nu ia vacanta.
Incearca sa eviti ce ti-am spus mai sus si cere medicului macar niste antiacide potrivite pentru a te ajuta macar asa.
Faci tu cumva sa mananci din cele ce or sa fie, cat mai putin nociv.
Vacanta placuta!
0
20-08-2013, ora 21:45
cretzu194
Nu este medic/terapeut
cretzu194
Medicii mi-au dat CONTROLOC, nu stiu cat de bun este dar am incredere. Multumesc !
0
20-08-2013, ora 22:05
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
cumnata mea a mancat cam o luna jumate numai supe de legume sau si cu carnita si iaurt, , , e tot ce a mancat, acum din cate stiu numai are probleme, dar regimul trebuia sa ti-l stabileasca medicul ma gandesc eu
0
20-08-2013, ora 23:30
anna2007
Nu este medic/terapeut
anna2007
REGIMUL E DESTUL DE SEVER DACA VREI SA FII BINE.EU AM SUFERIT DE GASTRITA SI AM TINUT O LUNA UN REGIM LA RECOMANDAREA MEDICULUI CARE EXCLUDEA FRUCTE/LEGUME CRUDE, CAFEA, TIGARI, ACRITURI, DULCIURI, ZAHARUL CRESTE ACIDITATEA, SUCURI DE NICI UN FEL PTR CA CELE FARA ACID SUNT FOARTE DULCI, SUPE IN CARE A FIERT CARNE, PAINE PROASPATA.MANCAM PAINE CUMPARATA CU O ZI INAINTE, SUPE DE LEGUME, MACAROANE CU BRANZA DE VACI, CARNE FIARTA(EXCLUS PRAJELI), BANANE(SINGURUL FRUCT).DUPA O LUNA DE REGIM SI TRATAMENT AM REFACUT RADIOGRAFIA CU BAROU SI A FOST FOARTE BINE.APROPO AM FACUT SI ANALIZA PTR HELICOBACTER PILORY SI A IESIT NEGATIVA.SANATATE
0
13-01-2014, ora 02:14
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Gastrita si alimentatia. Pentru cei care se confrunta cu aceasta problema a gastritei vreau sa fac cateva recomandari in ceea ce priveste alimentatia. Alimente interzise: condimente, chimicale, conservanti, prajeli, rantasuri, grasimi, alimente prea sarate sau acre, prea fierbinti sau prea reci, cartofi prajiti, fructe uleioase, mezeluri, conserve, carne de porc, rata, gasca, peste gras, ochiuri prajite, supa de oase sau carne, branzeturi fermentate sau sarate, untura, slanina, grasime prajita, otet, inghetata, marmelada, ceapa, piper, mustar, hrean, usturoi, boia, muraturi, sosuri cu rantas prajit, alcool, cafea naturala, cacao, paine proaspata, ciorbe, aluaturi.
dr Petre Muresan
0
19-01-2014, ora 01:49
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Domnule doctor Muresan,

Cunoasteti cumva daca Helicobacter se poate reduce la sub 1, 0 fara antibiotice? Cum se poate trata o persoana alergica la antibiotice sau care nu poate face acele scheme standard de tratament? Ma refer la caz cu un titru de peste 8, 0, cu gastrita vindecata, cu regim conform celui amintit de dvs. dar cu o HP care nu scade deloc.
Multumesc.
0
19-01-2014, ora 02:29
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Tratarea Helicobacter Pylori. In primul rand vreau sa va spun ca este foarte important sa-mi spuneti prin ce analiza s-a stabilit ceea ce ziceti. S-a facut dozarea anticorpilor anti Helicobacter ? Daca e asa, e neconcludent. Trebuie sa faceti analiza numita Antigen Helicobacter Pylori din materii fecale. Aceasta analiza va indica situatia exacta de acum. In situatia in care cineva nu poate sau nu doreste sa faca un tratament cu antibiotice pentru eradicarea Helicobacter Pylori, exista metode naturiste homeopate combinate cu fitoterapie si gemoterapie. Acestea dureaza mai mult, dar pot da rezultate foarte bune. Astept vesti de la dumneavoastra. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
0
19-01-2014, ora 21:27
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Va multumesc pentru promptitudine, domnule doctor!
HP s-a stabilit prin analiza de sange. Atunci am avut valoarea de 8, 2. Dupa vreo patru tentative de tratament clasic in care am avut reactii alergice severe, nu am mai insistat cu terapia medicamentoasa, doar cu dieta. Gastrita s-a vindecat, dar tot am neajunsuri din cauza bacteriei. La analiza din fecale pe buletin scria doar Pozitiv. Iar la analiza din sange, scazuse doar la 7, 8 (inteleg ca raman anticorpi in sange mult timp) dupa 4 ani.
Am incercat cu argila, ma doare tare rinichiul ptozat si fac un fel de infectie urinara.
Am incercat cu naturiste, ceaiuri, doar Mastic Gum a avut oaresce efect.
Am incercat homeopatie, dar la administrarea "bobitelor" acelora mici am avut o stare de lesin si inrosirea pielii, am renuntat Probabil ca severa intoleranta la fructoza/lactoza imi da peste cap tentativele de tratament.(?)
Fac reflexoterapie acasa si chiar conteaza pentru intregul tract digestiv.
Orice sugestie este binevenita.
Va multumesc inca o data cu toata aprecierea!
Teodora M.
0
20-01-2014, ora 02:59
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Importanta alimentatiei in gastrita. In cazul dumneavoastra, chiar daca spuneti ca s-a vindecat gastrita, va recomand totusi sa tineti si un regim alimentar. Acesta va ajuta si in tratamentul impotriva Helicobacter. Alimente interzise: condimente, chimicale, conservanti, prajeli, rantasuri, grasimi, alimente prea sarate sau acre, prea fierbinti sau prea reci, cartofi prajiti, fructe uleioase, mezeluri, conserve, carne de porc, rata, gasca, peste gras, ochiuri prajite, supa de oase sau carne, branzeturi fermentate sau sarate, untura, slanina, grasime prajita, otet, inghetata, marmelada, ceapa, piper, mustar, hrean, usturoi, boia, muraturi, sosuri cu rantas prajit, alcool, cafea naturala, cacao, paine proaspata, ciorbe, aluaturi.
Cu stima dr Petre Muresan
0
20-01-2014, ora 03:04
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Tratamentul impotriva Helicobacter Pylori. In cazul in care nu suportati medicamentele homeopate din nu stiu ce motiv, puteti incerca un tratament cu produse fitoterapeutice si gemoterapeutice. Apelati la un medic fitoterapeut. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
0
20-01-2014, ora 16:59
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Multumesc pentru raspunsuri.
Oricum, nolens-volens, tin regimul amintit de dvs., chiar mai drastic, din cauza intolerantelor alimentare amintite.
Sanatate deplina va doresc!
0
14-05-2014, ora 10:17
rozalia28
Nu este medic/terapeut
rozalia28
Buna ziua.
Acum sapte luni fata mea, profesoara de 28 de ani a fost diagnosticata cu gastrita atrofica autoimuna (la spitatul din Tg.Mures). De atunci viata ei este un cosmar, dureri insuportabile in fiecare zi (si noapte). Nu are voie sa ia medicamente si nu prea are voie sa manance nimic (nu paine, nu lactate...). Am facut o analiza a sangelui in Germania si am primit un raspuns de 86 de pagin cu alimentele interzise. Ea tine acest regim, a slabit 29 de kg in cateva luni si totusi durerile sunt insuportabile. Medicina neconventionala nu a avut nici un efect si alte solutii nu prea sunt.
Intrebarea mea este daca siti cumva cazuri similare (din cate am inteles de la doctori este o boala atat de rara ca ei pana acum nu s-au mai intalnit cu asa ceva, numai din ce au citit si nu prea au ce sa faca, nici recomandari in afara de nu manca si nu lua medicamente), sunt cumva forumuri pentru aceasta boala (chiar si internationale), fundatii care sa fi avut "clienti" cu aceste simptome, sau daca are cineva vreo recomandare?
Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența dintre ulcer și gastrită
  • Tratament gastrită
  •