Refuza mancarea si laptele

16-10-2009
Preity
Nu este medic/terapeut
Preity
Buna ziua.
Fetita mea are un an si 4 luni.De aproape 2 saptamani accepta cu greu mancarea.Are zile cand incepe sa urle si sa "faca podul" numai cand ma vede cu castron sau biberon, zile in care mananca chiar acceptabil si cu placere.I-am facut coprocultura, coproparazitologic, urina, exudat nazal si faringian.
La copro, ptr proba de digestie i-a iesit prima oara o tulburare de digestie destul de grava(nu am detalii mai multe).A doua oara, era un pic ameliorat.Oricum de cand s-a nascut penduleaza intre bine si rau cu digestia.
La exudat nazal, am avut un stafilococ auriu patogen.L-am tratat cu Tobradex si acum exudatul este negativ(steril?).
Exudatul faringian a iesit cam prost.Nu am inca rezultatul scris si nu stiu exact ce are in gurita.Mi s-a recomandat glicerina cu nistatin(stamicin)insa.Aspectul nu e foarte modificat, doar ca are pe limba o pata usor intinsa de la mijlocul limbii inspre gat, albicioasa.Nu pare totusi candidoza si am inteles ca nu ar fi(am vorbit la telefon cu cea care a lucrat probele, le-am facut la cabinetul unde lucreaza mama mea).
In rest nu sunt prezente la copro nici un fel de larve sau oua.
O alta problema ar fi un harait nazal de vreo 5 luni.Pediatra tot insista ca e pe baza unei alergii de sezon(intai primavara, acum toamna)dar nu ne da nici un antialergen.
Oricum, astea sunt singurele probleme.SI totusi nu mananca.
Exista vreo ciuperca sau oricum, o problema bucala care ar putea avea ca si consecinta schimbarea gustului mancarii?Pentru ca ea la primele lingurite are o reactie ciudata, ca si cand i-as da lamaie, se scutura toata.
Multumesc anticipat!
6 comentarii
0
16-10-2009, ora 11:59
Preity
Nu este medic/terapeut
Preity
Am uitat sa precizez : fata doarme bine, e vioaie, prezenta si vesela tot timpul.
0
16-10-2009, ora 12:24
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Buna ziua,

exista multe cauze din cauza caraora copii mici nu mananca. cele mai multe nu pot fi depistate de medicina si nici nu sunt cunoscute.

Trebuie sa-i ascultati instinctul si sa un o fortati caci altfel ii faceti rau. Ii puteti da ceai de salvei si de fenicul diluat pt. a o ajuta la curatite/detoxifierea organismului.

Daca ii dat lapte praf trebuie sa-l opriti caci este f. daunator. Inlocuiti-l cu lapte pasteorizat (nu omogenizat!).

Nu ati precisat inca ce mancare (lapte) ii dati acum si ia-ti dat de cand s-a nascut, ce nastere ati avut, ce medicamentatie a primit pana acum.

In general cauza se gaseste des in una din greselile facute de mame: alimentatie denaturata si tratamente cu medicamente alopate. Este ceva firesc ca dupa un tratament cu Tobradex sa-i distrugeti pofta de mancare si nu numai. Si dumneavoastra daca ati lua v-ati pierde pofta de mancare.

Consultati cel mai bine un medic homeopat daca va este importanta sanatatea copilului!

Cele mai multe probleme la copii mici sunt la nivel celular sau imunitar si homeopatia le poate vindeca usor spre deosebire de alopatie care numai intoxifica organismul cu toxine chimice fara nici un efect pozitiv.
Trebuie sa fiti bucuroasa ca nu ati primit nici un antialergen de la pediatra, oricum nu functioneaza vindecator ci numai suprima simptomele producand alte boli si simptome noi.
Treziti-va la realitate: cu medicamente chimice nu se vindeca nimic si la copiii mici trebuie evitate absolut chiar.
0
16-10-2009, ora 13:05
Preity
Nu este medic/terapeut
Preity
Aha, am inteles cu antialergenul, nu voi insista sa ii dau, in schimb voi merge la un medic homeopat.
Am aflat ce are : candidoza.Ni s-a recomandat glicerina cu stamicina, cum am zis si mai sus.Si ne-a explicat ca de asta nu mananca, o deranjeaza candida in gurita.
Povestea ei e f lunga, de aia nu am intrat in detalii.Am nascut prin cezariana, am avut diabet gestational insulino-dependent si placenta a imbatranit f repede.Ea a avut 5.500 g la nastere din cauza acumularii de lichid in tesuturi(hydrops feto-placentar sau anasarca feto-placentara).Stop cardio-respirator, coma hipoglicemica(9 ore), insuficiente pluri-organice.Acum primeste lapte Humana 3(banane-vanilie)si in rest mananca de toate : iaurturi, ciorbe, supe, legume, fructe, branza, biscuiti(uneori).Primeste medicatie ptr intarziere neuro-motorie(posibil tetrapareza spastica sechelara, sigur vom sti dupa rmn la 2 ani)Encephabol, B Complex si Cerebrolysin(injectabil, 1 ml la 2 zile).In rest ca medicatie nimic de asta iarna, cand racea f des si facea infectii urinare fff des(am facut investigatii si tractul urinar e bine, fara malformatii, infectiile au fost facute la spitalizari).
Momentan cand raceste tratam numai cu Oscillococcinum, vitamina C, lamaie, ceaiuri.E foarte greu cu ceaiurile pentru ca ea nu accepta lichidele decat cu seringa sau pipeta din pacate.Si eu incerc sa nu o "infund" cu medicamente, stiu ca nu e bine si in plus, din cauza trecutului ei medical a luat deja prea multe.
Va multumesc pentru raspuns si va mai rog ceva : daca stiti vreo metoda prin care as putea sa o conving sa bea lichide cu biberonul, as fi foarte recunoscatoare.Am incercat totul pana acum : diverse ceaiuri, diverse recipiente, diverse tetine, diverse culori, chiar si sucuri(desi sunt impotriva lor, accept numai sucurile proaspete facute in casa de mine).Si nimic nu a functionat.Si nu inteleg de ce un copil de varsta ei nu bea nimic, desi ii e clar sete.
0
18-10-2009, ora 12:29
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Pai motivul din care nu bea copilul il stie instinctiv: este o dereglare la nivel celular, fetita aculumeaza probablil lichidele f. repede si acest lucru ii face rau. Ea face bine ca reactioneaza asa, este spre sanatatea ei. Aici este problema si ea se vede dupa felul in care a fost nascuta (hydrops feto-placentar).
Atata vreme cat metabolsimul ei nu devine normal fetita va refuza instinctiv lichidele. Trebuie tratata neaparat de un medic homeopat cu experienta. Aborbirea excesiva de apa din mancare si aer se poate redresa usor cu ajutorul homeopatiei.

Homeopatia are puterea si cunoasterea necesara de a rezolva aceasta problema cat si restul pe care le are.
Laptele pe care i-l dati este daunator si ar trebui sa-l schimbati cu lapte pasteorizat de vaca sau proapspat de vaca. (evitati si pe cel omogenizat) Laptele praf ii mentine dereglajul si creeaza dependenta pe viata de substantele chimice si aditive si mai tarziu fetita nu va dori decat mancare artificala si denaturata si va fi un fan la McDonalds. Vanilia pusa in acel lapte nu este naturala si creeaza multe probleme, pe langa zecile de substante artificale si cu mare efect derglator din laptele praf.

Vitaminele B sunt de asemena daunatoare iar de Cerebrolysin (extract din creier de porc ) sa nu mai vorbim.
Nu ajunge sa evitati numai anumite medicamente ! Trebuie sa evitati tot ce se poate evita.
Atata vreme cat ii dati medicamente chimice si alimente nesanatoase, sanatatea nu se va reface usor sau deloc.
Trebuie sa renuntati la toate medicamentele chimice, nimic, dar absolut nimic din ce primiti este bun la ceva si nici nu veti primi de la medicina alopata un singur lucru folositor cu adevarat.
Medicamentel sunt facute sa fie luate cat mai mult timp si sa creeze dependta si boli cronice si nu sa vindece. Aici este problema pe care nici doctorii nu o inteleg.
In ciuda acestor lucruri Dzeu poate ajuta cateodata si cu medicamente.

Nu combateti direct candidoza cu ceva caci nu functioneaza ! Candidoza este urmarea bolii si nu cauza si apare cel mai des din cauza la substantele toxice din corp care trebuie neutralizate de bacterii.
Ele vor fi prezente atat timp in corp cat sunt prezente toxinele si este de prisos sa o caombateti caci este imposibil sa le distrugeti. Este ca si cum ati trage cu tunul intr-un roi de tantari.
0
18-10-2009, ora 12:34
Preity
Nu este medic/terapeut
Preity
Sincer, mi-e teama sa renunt la stimulentele neurologice, sa nu zic la 10 ani "Daca i le dadeam, poate acum mergea, sau vorbea".Voi discuta asta si cu un medic homeopat.
Deci candidoza poate fi indusa de unul sau de mai multe din medicamentele pe care le ia.Offf, e ca un carusel.
O sa fac o programare la un medic homeopat, sa gasesc o solutie buna pentru ea, ca altfel cred ca vom merge intr-un cerc inchis cu afectiunile astea.
Altfel de lapte nu vrea.Am incercat si cu lapte de vaca, are peste un an, stiam ca nu e o problema, insa nu vrea pur si simplu.
Si inca o intrebare.Daca ea inca acumuleaza lichide in exces, nu se vedea si la greutate?Si in cazul asta mai este posibila aparitia deschidratarii?Chiar vreau sa aflu asta, refuzul lichidelor este ceva ce ma nemultumeste groaznic.
0
20-10-2009, ora 10:44
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
La astfel de dereglari copiii si chiar si adulti refuza chiar si pestele si legumele care contin mai mult elementul de apa (nu ma refer la apa in sine) si ele l fac si rau in astfel de cazuri.

Este vorba de o constitutie hidrogenica care absoarbe apa chiar si din aer, nu numai din alimente.
Trebuie date alimente care contin mai mult din elemetul foc, pt. aceasta consultati un practician de medicina chineza.

O sa va invartiti in carusel atata vreme cat faceti lucruri gresite, natura este nemiloasa fata de greselile omului caci toate greselile ii dauneaza si ele trebuie mai intai remarcate. Daca vreti sa o vindecat trebuie
sa reparati mai intai aceasta dereglare si acest lucru se poate face usor cu 1-2 remedii homeopate, dar medicul trebuie sa-si dea seama ca are deaface cu o astfel de constitutie si sa stiesi remediile necesare.

Mergeti in orice caz la homeopat, poate puteti dupa aceea renunta la restul de medicamente alopat cand vedeti ca homeopatia o ajuta. Insa trebuie sa dati si de un homeopata bun, nu toti ce se numesc homeopat fac cinste acestui nume iar daca gasiti unul care face si alopatia si homeopatia in acelasi timp chiar puteti sa uitati consultatia (in afara de faptul ca aveti noroc).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Nu ai poftă de mâncare? Fii invitatul tău la masă
  • Lipsa poftei de mâncare la copil
  •