Reflux gastroesofagian? Gastrita?

16-03-2016
gabrielle83
Nu este medic/terapeut
gabrielle83
Buna seara,

Ma confrunt de aproximativ o săptămână cu o situatie destul de ciudata si incomodă: stomacul 'scartaie', reguscitez foarte des...chiar si in timpul mesei, respiratia este un pic îngreunată, câteodată gheara in piept si la 30 min _ 2 ore dupa masa palpitatii. Cel mai mult ma deranjează o senzatie la de strângere la gât..senzatie pe care imi este dificil sa o si descriu: ca si cum ar fi gâtul umflat in interior, ca si cum m ar strânge cineva de gât, gâtul este uscat...toate se manifestă aproximativ in zona amigdalelor. Daca nu mănânc...stomacul este foarte zgomotos..mai mult decat era inainte si câteodată am dureri in capul pieptului, rareori si in partea stângă sub coasta (nu stiu ce este acolo...). Mentionez ca mănânc fff haotic...de cele mai multe ori prima masă în zi este la ora 12_13..rareori servesc micul dejun, in schimb se întâmplă să beau cafeaua pe stomacul gol. Nici alimentatia servită la serviciu nu este tocmai sănătoasă..Si de multe ori..mananc putin si foarte repede ( eu care in particular ma scol ultima de la masa..). In ultimele zile...de cand cu aceste simptome parca am impresia ca nu na saturat..mănânc si la putin timp imi vine foame si stomacul scoate zgomote. Oricum...manac putin. Intrebarea mea este daca simptomele de la gât pot fi de la stomac si care ar putea fi cauza simptomelor stomacale.
Multumesc anticipat!
4 comentarii
0
16-03-2016, ora 22:56
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Poate fi boala de reflux gastro-esofagian.
Control la gastrolog.
0
16-03-2016, ora 23:07
gabrielle83
Nu este medic/terapeut
gabrielle83
Multumesc! Si sa ma afecteze atat de mult la gât? Nod in gât..etc...
0
16-03-2016, ora 23:09
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Da, la gat. Poate fi reflux amestecat cu anxietate. Faceti si un test anxietate pe net informativ.
0
09-01-2018, ora 16:09
Capatan Giuliano
Nu este medic/terapeut
Capatan Giuliano
Salut mă prin așa cEva asemănător am trecut și eu și mai trec fa te rog endoscopie sa nu ai hernie hiatala cu reflux ca aia da simntome de palpitații
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Medicamentele antiacide asociate cu risc crescut de deces
  • Efectele adverse ale medicației anti-acide la sugari
  • Medicamentele împotriva acidității gastrice pot favoriza apariția bolilor hepatice
  • Alimente care pot provoca reflux și probleme digestive
  • Refluxul gastric în timpul somnului - cauze, tratament și recomandări
  • Tratament pentru reflux gastroesofagian - medicamente și remedii
  • Arsurile gastrice - cauze, tratament, dietă, remedii și sfaturi
  •