Reflux gastro esofagian la bebe de 4 luni

14-02-2011
craciun ioana
Nu este medic/terapeut
craciun ioana
Buna ziua,


Ma lupt din prima sapamana de viata a nepotului meu cu acest reflux gastro esofagian. Diagnosticul a fost pus de in urma unei ecografii in urma cu 2 luni. din acel moment doctorul de familie care accepta medicina homeopata ne-a recomandat ASA FOETIDA CH9 si NUX VOMICA CH9, dar fara rezultate.In acelasi timp am fost la un medic nutritionist care ne recomanda sa incetam cu tratamentul homeopat ca va da intoleranta, ca nu exista sa nu aibe reactii adverse in timp.. si nu va avea nici un rezultat benefic, dumneaei recomandindu-ne sa luam OMERAN.
E foarte adevarat ca in 2 luni nu am vazut rezultate in urma tratamentului homeopat, dar Omeranul are atitea reactii adverse incit imi este frica sa ii dau copilului.
Cer sfatul dumneavoastra caci nu mai stiu ce sa fac, dar nici asa nu il pot lasa.

Cu stima,

Ioana Craciun
2 comentarii
0
14-02-2011, ora 22:11
zanebune
Nu este medic/terapeut
zanebune
Cred ca este o greseala sa mergeti la un medic de familie care face homeopatie pe langa altceva caci
astfel de medici des trateaza numai simptome fara a incerca sau putea gasi remediul potrivit. Homeopatia este mai complicata si se face cum trebuie numai de un medic cu dedicatie absoluta. Nu o sa intalniti vreodata vreun homeopat bun care sa dea si medicamente sintetice in paralel. Remediile homeopatice care nu actioneaza trebuie oprite caci este clar ca nu-s potrivite si luate timp indelungat bineinteles ca pot produce ceva. Este mai bine sa nu se dea nimic decat ceva gresit. Schimbati medicul si mergeti la un medic homeopat care face numai homeopatie. Omeranul este cea mai proasta solutie existenta caci este doar un medicament suprimant care nu poate vindeca nimic. Nu ati precizat ce simptome are copilul. Nu ati mentionat nici alimentatia copilului. Daca este cumva lapt praf nu cred ca trebuie sa va mirati de reflux, caci apare foarte des. De cele mai multe ori sunt greselile mamei care duc la suferinta sugarilor.
1
29-05-2013, ora 21:10
elena_yoz88
Nu este medic/terapeut
elena_yoz88
Buna seara! am o fetita de 4 luni care de cateva zile a inceput sa fie foartea agitata cand mananca...in sensul ca se uita in jur, impinge cu manutele, da si din piciorutze...ceea ce inainte nu facea...si in timp ce mananca se opreste si se screme un fel, iar uneori chiar da gaze! Nu varsa, nu plange...pur si simplu nu mai mananca asa cu manca...adik incepuse sa aiba 5 mese de 6, iar acum cu greu 5 de 5.as pune problema vaccinului abia facut, dar ea incepuse inainte! Sa fie vorba de gaze...ori o deranjeaza ceva pe gat? La un moment dat, tot asa se chinuia sa manance si a dat o rundaaa bunaaa de gaze.am crezut ca face caca, dar nu,..doar gaze! Dupa cum se deduce, mananca lapte praf! Eu si acum ii dau espumisan sau sab simplex...sa fie de la ele!? Am mai citit despre reflux, si ma gandesc sa nu fie asta problema! Ziceati mai sus ca in general suferinta bebelusilor e din vina mamelor!in ce sens? Ce pot face?sa nu i mai dau picaturi..sua astea nu i fac rau!eu ii dau combinat..cand espumisan cand sab! si scoate foarte mult aer..chiar si dupa ce mananca, scoate aer, doarme si apoi daca o pun in fundulet iar scoate...in principiu daca e in brate sau pusa in fundulet sau cu fata in jos tot scoate un pic de aer! Sa fie problema aceste gaze in exces as putea spune,...si asa mukt aer!? Va multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.