Reflux gastro-intestinal sau alta afectiune?

27-05-2009
Netherwave
Nu este medic/terapeut
Netherwave
In urma cu aproximativ 6-7 luni am suferit de tuberculoza, si am fost internat in spitalul de pneumologie. Am urmat un tratament corespunzator. Insa cu aproximativ o luna in urma am inceput sa tusesc si sa-mi curga nasul. Am facut si sufebrilitati (37.3-37.5) insa au trecut dupa 2 zile. Am fost la ORL si am facut radiografie, de unde a rezultat ca as fi avut sinuzita. Am facut punctie si s-a dovedit ca nu era nimic, fiindca nu am eliminat deloc puroi in urma punctiei.
Am inceput sa tusesc, chiar de cand se presupunea ca am sinuzita. Tusea era destul de violenta, si simteam ca ma inec cand tuseam. Dupa punctie tusea a inceput sa se rareasca, insa nu a disparut complet. Cand tusesc simt ca si cum as incerca sa dau ceva afara din gat (scuze exprimarea). Cand tusesc mai mult elimin un lichid din stomac banui, transparent si cu gust ciudat. Uneori si cand intorc capul sau il dau pe spate simt ca ceva ma gadila in gat. Acuma nu stiu daca e amigdalita, sau ceva de natura gastrica. Tin sa precizez ca am avut in urma cu 2 ani hiperaciditate pe baza de stres. Acum sunt in clasa a 12-a si se apropie bacul. Nu stiu ce sa zic, si nici mediul meu orelist nu stie asa ca daca ma puteti ajuta va rog sa ma ajutati cu un sfat. Multumesc
1 comentarii
0
04-09-2009, ora 00:14
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Rsp meu este foarte tardiv, dar mai bine mai tarziu decat niciodata.
Consultati un medic gastroenterolog pt o endoscopie digestiva superioara...din punctul meu de vedere sunteti sispect/a de reflux gastro-esofagian care datorita clinostatismului sau nu numai, ajunge pana in zona faringiana si produce ce ati relatat dvs. Daca patrunde in zona cailor respiratorii poate sa produca laringita cronica, traheita si chiar pneumonii severe. Mergeti la consult, daca nu cumva deja ati facut-o.

Insanatosire grabnica!


In speranta ca v-am putut fi de folos, cu placere si deferenta,
Mister NICK;)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.