Reflux fara simptome clasice ?

10-01-2014
alistair
Nu este medic/terapeut
alistair
Buna seara,
In 2009 mancam foarte prost din toate punctele de vedere ( continut, cantitate, modalitate) si aveam arsuri puternice. La Instit Cantacuzino am facut endoscopie (reflux, mica hernie hiatala de alunecare, fara HP): 3 luni tratament, repetat endoscopia, 3 luni tratament, repetat iar, 3 luni tratament. In perioada asta mi-am schimbat si stilul de a manca, pe care din fericire il urmez pana in prezent. In 2011 (la inceput) am refacut endoscopia: fara reflux, fara hernie, dar cu HP si ciupera pe esofag. Urmat tratament si pentru una si pentru alta. Mi s-a spus ca nu este nevoie sa refac endoscopia ca sigur au trecut.
In 2012 (sf de an) am refacut endoscopia (pe repede inainte, in fine): fara reflux, fara hernie, fara HP, fara ciuperca, sau rani, au facut si pentru boala de gluten o biopsie si n-a iesit. Am facut si o colonoscopie si n-a iesit nimic anormal.

Problema mea prezenta este urmatoarea: nu am dureri, nu arsuri. In momentul in care inghit saliva sau ceva lichid se aude un zgomot ca o galgaitura undeva in gat si destul de tare chiar pentru a fi auzita de altii.
Cateodata se aude si in zona stomacului imediat sub coaste acelasi sunet. Am o ciuperca pe limba care nu trece decat temporar si imi provoaca limba geografica ( rani si dificultati ) si un miros in gura de care nu prea pot sa scap.
Regim tin si desi n-aveam nevoie am incercat cu motilium, maalox si nu par sa influenteze sunetul respectiv sau ciuperca, mirosul.
Am incercat sa fac o ph-metrie dar am fost refuzat pentru ca 'se face doar pacientilor care au simptome'. Am intrebat de sunetele astea si mi s-a spus sa ma controlez in alta parte ( la cap ).

Ce pot sa fac, ce sa mai incerc ? Ce analize sa mai fac.
Multumesc
7 comentarii
0
10-01-2014, ora 02:57
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Zgomote suspecte. Cred ca un CT toraco-abdominal ar aduce multe informatii in plus fata de ceea ce cunoasteti si ar putea da si o explicatie asupra acelor zgomote pe care le auziti. Astept vesti de la dumneavoastra. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
0
10-01-2014, ora 15:41
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Buna ziua!

Sunt de acord in totalitate cu domnul doctor Petre Muresan. As face doar 2-3 (mici) adaugiri,
legate de candidoza bucala si esofagiana pe care o aveti, precum si de HP:
-prezenta candidozei esofagiene denota, in general, o scadere severa a imunitatii, scadere
ale carei cauze trebuie neaparat investigate;
-candidoza bucala se poate trata, dar doar dupa ce am cunoaste rezultatul examinarii CT pe
care v-a recomandat-o domnul doctor Petre Muresan (si rezultatele privitoare la cauza candidozei
esofagiene);
-infectia cu HP (Helicobacter Pylori) ar trebui tratata, daca e posibil fara antibiotice, pentru a nu
agrava candidoza.
Cu respect,

Dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
0
13-01-2014, ora 17:42
alistair
Nu este medic/terapeut
alistair
Buna seara,

@dr Petre Muresan
Am facut un tranzit baritat si nu s-a observat nimic anormal legat de tractul digestiv. Eu tot ma gandesc la hernia aia hiatala care a fost vazuta la primele endoscopii. DAR de ce nu au vazut-o in 2011 si 2012 cand am refacut

Dumneavoastra ce fel de probleme (boli) ati avut in vedere cand ati spus sa fac un CT ?

@dr Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Multumesc pentru adaugiri dar HP-ul si candidoza pe esofag au fost tratate. Au aparut in 2011 si am facut tratament. Am refacut endoscopia cu biopsie (2012) si nu s-a mai gasit HP si nici ciuperca nu mai era pe esofag.

Mai am o ciudatenie:
Daca mananc imediat dupa ce ma trezesc, ma stric la stomac (intr-o masura mai mare sau mai mica) si apare un miros pe tot corpul. Asta pana ajung la toaleta. Dupa aceea se revine la normal.
Se intampla ceva in stomac, posibil ceva se absoarbe in sange si se elimina prin piele. Ceva ca o toxina. DAR CE?
Din pacate gastroenterologii nu isi dau interesul mai mult decat este necesar. "ti-am facut endoscopie, biopsie... au iesit bine... ne vedem la control" si cam gata.. chiar daca sunt privati. Unii chiar se simt jigniti cand incepi sa propui diverse

Multumesc pentru raspunsuri
O seara buna
0
13-01-2014, ora 17:50
alistair
Nu este medic/terapeut
alistair
@dr Ciprian-Laurentiu Vlaicu

As vrea sa stiu daca "starea" imunitatii se observa prin analizele de sange si care ar fi cele mai graitoare ? (desi am facut constant analize de sange si ies OK mereu)
0
13-01-2014, ora 19:37
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Buna seara !

Pentru o evaluare completa si profunda a imunitatii ar trebui sa va adresati unui medic
imunolog, care, in functie de situatia dumneavoastra concreta, va va recomanda si analizele
necesare.
Va sfatuiesc sa aveti in vedere, apoi, pentru (toate) simptomele pe care le prezentati, si
un tratament homeopat; este nevoie de o consultatie speciala, efectuata de un medic homeopat
sau de un medic cu competenta in homeopatie.
Cu respect,

Dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
0
14-01-2014, ora 01:16
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
De ce sa faceti CT ? Vin cu partea mea de raspuns la intrebarea pe care mi-ati pus-o: Un CT ar aduce informatii valoroase despre un posibil obstacol mecanic pe tubul digestiv si care ar putea explica zgomotele despre care vorbiti. Cu stima si consideratie:
dr Petre Muresan
0
26-01-2014, ora 22:08
tmihaela
Nu este medic/terapeut
tmihaela
Alistair, vreau sa te intreb, pentru ca si eu sufar de gastrita si reflux gastroesofagian dar inafara de arsuri nu am alte simptome, poti sa-mi spui ce tratament ai facut si ce perioada?
Si as vrea sa stiu, tu dupa cum ai scris, te-ai vindecat pur si simplu, nu mai ai arsuri, nimic si nici tratament nu mai faci?
Multumesc anticipat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.