Reflux Gastro-Esofagian

06-04-2014
eduardh
Nu este medic/terapeut
eduardh
Buna ziua, problema mea a inceput cu aproximativ 3 ani in urma cu diferite probleme la gat + tratamente + operatie amigdalite, si ghici ce?toata treaba era de la stomac, intr-un final am citit pe net si am inceput sa iau nexium de 20 dupa care am inceput sa simt o oare care ameliorare a arsurilor, practic eu simteam dinsconfort pana in gat sau piept depinde ce mancam, problema era ca nu puteam manca prea multe, + disfagie, de atunci nu am mai putut vorbi, decat rare ori mai mult de 5 min dupa care ma deranjeaza in partea stanga gat undeva sub amigdalita, si ma lasa far aer, dupa 7-8 luni de zile de nexium 20 (mentionez nu am luat tot timpul, adica ajunsesem sa iau una la 2-3 zile, am avut si o pauza de 3 saptamani, dar in acest timp incepea sa nu isi mai faca effect nexium cred, incepusem sa am probleme de la orce mancam chiar daca faceam pauza dupa ce mancam, imediat ce ma miscam putin sau sa ma plimb imi venea arsura, am facut endoscopie dupa care am primit reflux g e, si tratament nexum 40 o luna + motilium si gaviscon, de la gaviscon ragaiam, cert e ca cumva ma simteam mai bine dar ciudat cu acest tratament, in urma acestui tratament incepusem sa mananc si eu mai mult, dar nu exagerat pentru ca am pierdut in greutate in acesti ani foarte mult, dupa 3-4 zile terminarea tratamentului, am trecut pe nexium 20 dupa care am inceput intr-o seara sa salivez foarte mult aproximativ 2 zile dupa care la efort mia venit o acreala in gat care ma luat cu ameteala si ma lasat fara aer, si de atunci pe zi ce trece acreala a venit tot mai mai repede si mult, venea acreala si dupa 2 inghitituri de mancare, (acreala o simt exact ca o lamaie stoarsa)iar acum cand dorm vine acreala si acid in gat si ma ineaca + am discomfort abdominal de atunci in stanga si dreapta buric mai sus or mai jos daca fac catusi de putin efort simt cateva ceva si vine imediat acreala in gat si raman fara aer, in acest moment iau nexium, famotidina, motilium, am si ibutin, am luat de toate si de cand cu criza asta nu isi mai face efect nimic, ce as fi putut pati?inainte stiam exact cand am arsuri, simteam etc, acum nimic, slabiciune, acreala, nu mai pot lucre, nu mai pot face nimic, mi se umfla si burta nu stiu daca e chiar balonare, a mai patit cineva asa ceva?
2 comentarii
0
06-04-2014, ora 20:40
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
La mine adormeam dupa aproximativ o ora dupa ce mancam, vomitam in somn, imi venea mancarea inapoi, eram obosit, oboseam repede si aceste probleme erau de la ficat pe care leam rezolvat cam in doi ani cu tratament si ceaiuri hepatice.
0
22-10-2022, ora 10:23
Saripoiu
Nu este medic/terapeut
Saripoiu
Ai rezolvat cu refluxul ca si eu am aceleași simptome și nu știu unde să merg și ce să fac
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Medicamentele antiacide asociate cu risc crescut de deces
  • Efectele adverse ale medicației anti-acide la sugari
  • Medicamentele împotriva acidității gastrice pot favoriza apariția bolilor hepatice
  • Alimente care pot provoca reflux și probleme digestive
  • Refluxul gastric în timpul somnului - cauze, tratament și recomandări
  • Tratament pentru reflux gastroesofagian - medicamente și remedii
  • Arsurile gastrice - cauze, tratament, dietă, remedii și sfaturi
  •