Reflux-pentru Dr-D-T

23-12-2011
Sand-y
Nu este medic/terapeut
Sand-y
Buna ziua, In urma unor tratamente cam indeelungate cu 4 tipuri de antibiotice pentru o raceala si apoi o klebsiela in git am inceput sa am probleme cu stomacul si sa fiu foarte deranjat la burta reactivind probabil o enterocolita mai veche care ma chinuit anterior ani in sir.Diagnosticul medical a fost ulcer si reflux mai ales ca imediad dupa masa ce beam lichide imi reveneau in cantitate mica in git.Am facut tratament 2, 5 luni cu nexium 40 mg pe zi si un regim cam sever atit pentru ulcer cit si pentru diaree slabind in 6 luni circa 8 -9 kg.Tot datorita antibioticelor am capatat in faringe si git o candidoza diagnosticul orl fiind faringita cr atrofica cu candida tot de circa 6 luni inghitind cam greu.Nu am reusit sa scap de candida ea finnd rezistenta la toate mai putin la nizoral.In ultima luna si jumatate am inceput un tratament cu controloc 40 mg dim si famotidina 20 mg seara probabil in urma acestuia reaparind o diaree cu scaune urit mirositoare, alimente nedigeratesi bolborisme in toata burta fapt pt care am intrerupt tratamentul.De la aceasta diaree am slabit in 40 zile cam 2, 5 kg.Ce pot face sa imi mai revin putin?Se poate slabi asa mult de la ulcer reflux, regim si candidoza?Da candidoza faringiana aceste disfagii?
2 comentarii
0
23-12-2011, ora 18:18
tudy88
Nu este medic/terapeut
tudy88
nu stiu daca te ajuta cu ceva, si eu am probleme cu stomacul, si am slabit 11 kg in 4 luni... si nu am candidoza nici ulcer.. cred ca doar un reflux nenorocit... cred ca asa patim toti
0
16-01-2012, ora 00:26
Dr-D-T
Identitate neconfirmată
Dr-D-T
Sa ma scuzati fata de bolnavul Sand-y la care vreau sa-l ajut. Ultima suferinta (diareea acuta) este prin antibiotice deci o forma benigna care in scaun creste mult klebsiela. Foarte bine ca nu ati mai luat antibiotice. Va vindecati rapid cu vitamina B oral. Obligatoriu sa va prezentati la medicul de familie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici