Reflexie la ochelari langa rama

13-10-2011
storaged
Nu este medic/terapeut
storaged
Buna,

Am observat un 'fenomen' ciudat la noua mea pereche de ochelari. In timp ce ii port, daca ma uit aproape de marginile lentilei (langa rama) vad o reflexie a obiectelor din fata mea. De exemplu daca intind mana in fata si ma uit la ea, vad si o reflexie a ei in partea de sus si de jos a lentilei, langa rama. Reflexia de langa rama o vad si daca privesc direct in fata (probabil datorita vederii periferice). Sper ca se intelege ce vreau sa spun.

Mentionez ca port ochelari (hipermetropie) de la varsta de 5 ani (acum am 22), iar la celelalte perechi de ochelari nu am avut problema asta.

Perechea in cauza are lentile de plastic cu tratament antireflex.

Reflexia se vede cel mai bine daca sunt intr-o camera intunecata si privesc spre o sursa de lumina (fereastra, monitor, etc)

E normal sa vad acea reflexie? Se poate sa fi facut o greseala persoana care a facut ochelarii?

Multumesc
1 comentarii
0
26-01-2012, ora 15:10
Lauramihaela11
Nu este medic/terapeut
Lauramihaela11
sunt curioasa unde ti-ai facut ochelarii. si eu port ochelari de o viata asa ca stiu cum e. in locul tau mi-as mai face o pereche de ochelari, in alta parte. eu sunt din bucuresti si mi-am facut la optinova de cateva ori. nu sunt foarte ieftini dar nu am avut probleme.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.