Refacerea si anticonceptionalele dupa avort ?

11-10-2009
trandafiruldedesert
Nu este medic/terapeut
trandafiruldedesert
Am 23 de ani si acum aproape 2 luni am suferit un avort nu luam antionceptionale inainte foloseam prezervativul insa din cauza ruperii acestuia sa intamplat in fine... am trecut peste asta ce vreau eu sa intreb, dupa 2 saptamani dupa avort am avut primul contact sexual; sau mai bine spus am incercat sa vad daca mi-am revenit... nu a fost cu finalizare a fost doar o incercare. la 1 saptamana dupa, adica la 3 saptamani dupa avort am avut un contact sexual, dupa acesta al luat pilula de a 2-a zi am luat-o chiar dupa 1 ora dupa actul sexual. la 1 saptamana dupa chiar daca nu a fost cu finalizare am mai luat odata aceasta apstila pentru c aimi era frica la farmacie mi-a spus ca nu este nimic ca pot sa le iau asa des una dupa alata. la 21 de zile dupa sangerarea de la avort am avut ciclu menstrual initial nu stiam ce se intampla ptr ca niciodata nu am avut ciclu asa devreme, am menstruatia destuld e dereglata undeva la 35 de zile sau chiar 47 de zile. dupa menstruatia am mai avut contacte sexuale insa cu finalizare in afara vaginului. lui pe 12 ar trebui sa fie a 28-a zi sa-mi vina menstrauatia si ma si simt rau am o secretie vaginala mai abundenta si mi sau intarit sani in fine simptomele cand iti vine... acum cand imi vine menstruatia as vrea sa iau anticonceptinale, am luat acum 3 ani Mercilon...
. ce sa fac sa i-au tot aceast anticonceptional???
pot sa-l iau?? as putea sa i-au Logest??
din a cata zi pot sa ma consider protejata avand in vedere ca sunt dupa aceasta intrerupere de sarcina???
ce ma sfatuiti ? de unde sa incep?? eu as vrea sa iau cat mai repede anticonceptionale deoarece as vrea sa nu mai am firca aceasta ca sunt in perioada X sau Y... va rog frumos dati-mi un sfat pentru ca pana acum am fost la medic si ma trimis sa-mi fac analize in perioada 3-5 de ciclu iar eu nu stiu cand este aceasta perioada si nu am cum sa imi fac programarea cu 10zile inainte, si recunosc ca nu am bani sa le fac la un centru particular.


Este posibil sa fi riscat in perioada asta cum am avut contact sexual, stiu ca in perioada asta riscul este mai mare.. dar nu stiu ce sa zic.. Help va rog..
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul