Refacere operatie fistula perianala | Forumul Medical ROmedic

Refacere operatie fistula perianala

19-02-2011
adrian_24_2011
Nu este medic/terapeut
adrian_24_2011
Salutare,

M-am operat pentru eliminarea unei fistule perianale, mai exact a cauzei acesteia, o acumulare de par crescut in interior, in apropiere de os. Doctorul a numit-o "coada de maimuta".Operatia a avut loc acum aproape doua saptamani. Initial, mi s-au aplicat suturi in acea zona, care au fost scoase dupa doua zile. Am revenit zilnic la cabinet pentru schimbarea pansamentului si curatare, pana acum patru zile, cand s-a rarit intervalul la fiecare a doua zi. Ultima data cand am fost acolo, alaltaieri (joi, 17), mi s-a spus ca totul merge bine, ca a inceput sa se inchida, si ca-mi pot schimba bandajul singur. De fapt, cam de fiecare data cand ma vedea, zicea ca progreseaza bine. Urmeaza sa ma intorc marti.

Acum, MOTIVUL PENTRU CARE SCRIU AICI: vineri mi-am scos pentru prima data bandajul singur si, in consecinta, mi-am vazut pentru prima data zona afectata. Arata ingrijorator pentru mine: e adanca (2-3 cm as zice) si tinde sa stea deschisa. Zona NU ma mai doare absolut deloc de vreo 4-5 zile; nu ma jeneaza atunci cand port pantaloni rigizi (adica blugi, orice nu e haina de casa), cand ma aplec, cand stau pe scaun pe spate, punand ceva mai multa presiune in acea zona. Ce am dedus din acestea, ca un ignorant complet in domeniul medical: ca zona a inceput sa se cicatrizeze asa cum e acum.

In alte cuvinte, o sa ramana asa ? O sa se formeze piele acolo si o sa raman vesnic cu ceva ce o sa arate ca o gaura in plus, intr-o zona unde n-ar trebui sa am decat una ?

Doctorul mi-a zis sa ma dau cu Actovegin gel, pentru grabirea cicatrizarii. Deasemenea, mi-a zis ca nu se poate aplica sutura in zona aia pentru ca... nu se poate. Nu am vazut rostul in a intra in detalii la momentul respectiv, habar nu aveam cum arata zona.

Intreb pe forumul acesta pentru a avea pareri cu care sa o confrunt pe cea a medicului curent, sau pe a altuia pe care-l voi vizita.

Va multumesc anticipat.
29 comentarii
1
19-02-2011, ora 16:23
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Intr-adevar nu se poate sutura, deocamdata va ramane ca o gaura largita, cu aspect urat, dar nu te speria, plaga postoperatorie se va inchide de la sine, progresiv, dinspre inauntru inafara, incet-incet. peste cateva saptamani se va cunoaste doar foarte putin locul interventiei. Panseaza-te curat, steril, cum a spus medicul si aplica Actovegin care te va ajuta la o cicatrizare mai rapida, fara a te infecta..sa speli mainile inainte de a schimba pansamentul si ai grija sa nu iriti zona prea mult prin pozitia sezut, prin alergat etc...Nu consuma alcool. evita constipatia, tusea. atentie cand vei merge la toaleta, sau cand vei face baie in zona intima [ deocamdata, pana la cicatrizare completa, doar partial, cu un burete ] nu e voie sa se imbibe pansamentul cu urina, fecale, sau apa, acesta trebuie sa raman uscat, neatins.cred ca toate acestea deja le stii..Rabdare !
0
19-02-2011, ora 18:59
adrian_24_2011
Nu este medic/terapeut
adrian_24_2011
Va multumesc mult pentru raspunsul detaliat si prompt. N-am mai avut de aface cu asa ceva pana acum, si stateam ca pe ghimpi (la figurat :) ) din cauza asta.
0
23-02-2011, ora 12:18
Mamy_83
Nu este medic/terapeut
Mamy_83
Te rog sa-mi dai detalii despre operatie, cat ai stat internat, daca anestezia a fost totatla sau locala, daca operatia este dureroasa/riscanta. Trebuie sa-mi iau inima in dinti si sa fac eu chestia asta si nu prea am curaj. Multumesc
0
23-02-2011, ora 23:41
adrian_24_2011
Nu este medic/terapeut
adrian_24_2011
@Mamy_83

Cazul meu nu a fost asa serios, drept urmare operatia a fost facuta doar cu anestezie locala, si nu am stat internat deloc. Am plecat pe picioarele mele la 5 minute dupa ce s-a finalizat. Drumul pana acasa n-a fost o placere, pe de o parte existand si o oarecare frica de a face un pas stramb sau mai stiu eu ce (n-am mai suferit interventii chirurgicale pana acum, si nici prin spitale n-am trecut), si, pe de alta, zona a inceput sa ma doara la vreo zece minute dupa terminarea operatiei, atunci cand s-a dus efectul anesteziei.

Prima saptamana a fost destul de nasoala: cu greu imi puteam gasi locul pe scaun, trebuia sa pasesc cu grija, si nu ma puteam apleca mai deloc. Imbracatul si mai ales incaltatul erau anevoioase. Luam algocalmin, iar asta ajuta in oarecare masura (apropo, vezi ca se da numai pe baza de reteta; sa nu uiti sa spui asta medicului. Al meu nu stia, si a trebuit sa mai fac un drum pana la el, pentru mine fiecare pas in plus contand).
Nu-ti spun asta ca sa te panichez, e doar o evaluare a ceea ce mi s-a intamplat mie. Iti va fi incomod o saptamana, dupa aia nu (prea) mai ai probleme.

Deasemenea, nu folosi ce ti-am zis ca prilej pentru a mai amana operatia. E O CHESTIUNE SERIOASA, si poate degenera al naibii de rau. Doctorul mi-a zis ca al meu a fost un caz nu foarte serios, nu s-a ajuns chiar pana la os, de exemplu, insa la alti pacienti se ajunge si la incontinenta fecala. Pe masura ce amani, progreseaza.

Consulta-te si cu medicul inainte, pune-i intrebari cat mai multe, intreaba-l de complicatii, s.a.m.d. Initial, la mine se vorbea de o internare de 2 zile. N-a fost cazul, dar nu trebuie generalizat.

Inca o chestie: la mine, cum spuneam mai sus, fistula a fost creata de par crescut in interior, ceea ce medicul a numit coada de maimuta. Am intrebat daca cauza ar fi putut fi ceva ce eu as putea controla. Aparent, nu. De vina e pilozitatea ceva mai sporita (desi nu-s excesiv de paros). Deasemenea, sansele ca asta sa se intample din nou sunt mari, chiar daca acum, in zona aia, e doar tesut normal. Deci, ar trebui sa ma duc la o verificare de fiecare data cand observ ceva suspect. Nu stiu daca asta e si cazul la tine, dar, daca e...

Ca sa nu termin intr-o nota prea pesimista, iti zic asa: ia-ti inima-n dinti si du-te sa-ti faci operatia cat mai curand. Nu te omoara nimeni, iar operatia in sine e banala. Discomfortul de dupa, la fel, e in limite perfect tolerabile.

Toate cele bune!
0
07-03-2011, ora 15:13
adela.baciu76
Nu este medic/terapeut
adela.baciu76
@adrian_24_2011: In urma unei operatii pentru vindecarea ranii ramase (suturii?) eu am folosit/mi s-a recomandat ialuset. Din cate am inteles, este folosit si pentru fisurile anale, ulceratii, escare... Poate va ajuta.
0
10-03-2011, ora 15:40
Mamy_83
Nu este medic/terapeut
Mamy_83
Am reusit sa fac si eu interventia, a fost OK. Se vindeca putin mai greu, dar sper sa fie bine in continuare.
Multumesc pentru sfaturi.
0
23-05-2011, ora 13:54
15101986
Nu este medic/terapeut
15101986
As dori sa stiu la ce medici v-ati operat si cam cat costa o astfel de interventie.Sotul meu are fistula perianala si treubuie sa mearga la operatie.
0
07-06-2011, ora 16:19
skyper
Nu este medic/terapeut
skyper
Am fost operat de o fistula anala acum 7 zile si am ramas cu o gaura cam mare in acel loc si acum cind imi vine sa am scaun nu ma mai pot abtine si de multe ori murdaresc lenjeria.Medicul spune ca e normal acest lucru pentru o perioada de timp.Are dreptate sau este doar un mijloc de a ma induce in eroare prin faptul ca el a gresit ceva la operatie ?
0
07-06-2011, ora 22:53
adriana33
Nu este medic/terapeut
adriana33
Buna seara, as avea si eu tceva de spus cu privire la acest subiect, anul trecut in luna iulie am fost operata si eu de fistula perianala.Operatia a fost destul de complicata, infectia era dupa spusele mrema la edicului ca si un copac, cu multe ramuri, a tinut mai bea invoine de trei ore operatia, perioada de dupa operatie nu a fost atat de grea pe cat ma asteptam eu, nu am folosit nici o crema, medicul meu chirurg mi-a recomandat doar bai cu ceai de musetel si a fost foarte benefic, rana s-a inchis in cateva luni, dar au ramas cateva inconvenoarte nepiente care ma supara, si anume, eliminare oa involuntara de gaze si uneori eliminarea fecalelor, medicul mi-a spus ca se vor rezolva odata cu trecerea timpului dar din pacate nu a fost asa.Daca cineva imi poate da un sfat, rog din suflet sa faca asta, e foarte neplacut.
0
13-11-2011, ora 00:09
cristi741
Nu este medic/terapeut
cristi741
Ma numesc Cristi si am fost operat de o fistula perianala de 6 ori. Ultima operatie, care a si reusit, am facut-o la Clinica Mediproct, la d-l dr. Sorin Andrei pe care il recomand cu caldura oricui are probleme chirurgicale. stiu de la dumnealui, pentru ca mi-a explicat inainte de operatie ca in functie de locul in cre traiectul fistulos trece prin sfincter este posibil ca una dintre complicatii sa fie incontinenta anala. din acest motiv este bine sa fie fcute operatii succesive care sa evite taierea completa a sfincterului intr-o singura sedinta. adriana eu cred ca ai aceasta complicatie. Este bine sa mergi la o consultatie pentru ca din cate stiu te poate ajuta cu reconstructia sfincterului. succes!
1
30-12-2011, ora 17:44
snickers73
Nu este medic/terapeut
snickers73
Daca sunteti din Bucuresti, il puteti cauta pe Drul Pariza, de la Municipal!Un medic nemaipomenit, deschis, care nu mi-a pus mesa, ci doar o drena, care apoi a cazut singura, si nici nu m-a lasat cu aceea incontinenta fecala, punandu-mi o banda de cauciuc pe care o strangea cate un pic cand mergeam la control, , , banda care a cazut o data cu mesa.In afara de dusurile locale, am folosit doar cateva pic.de betadina puse pe o compresa sterila.Sincer, metoda dnului dr Pariza mi s-a parut f. ok, fata de aceea mesare.Plus ca nu credeam ca mai exista medici in tara asta care sa -mi zica ca fiindca am serviciu, oeratia este gratis.Concluziile le trageti voi, eu, una ma consider norocoasa ca am nimerit la dansul, cu o simpla trimitere de la medic.Sanatate la toti!!!
0
22-05-2013, ora 22:37
gogu23
Nu este medic/terapeut
gogu23
Si eu a trebuit sa ma operez de fistula perianala. M-am operat la Medlife la domnul doctor Adrian Ghenea. A fost foarte ok operatia, recomand cu incerdere.
0
02-08-2013, ora 12:08
Nprofa
Nu este medic/terapeut
Nprofa
Acum sase saptamani m-am operat de fistula perianala, interventie cu laser realizata de domnul doctor Andrei Sorin caruia ii voi fi recunoscatoare toata viata. De asemenea multumesc asistentelor clinicii Mediproct care cu amabilitatea si caldura lor mi-au dat curajul care imi lipsea si nu in ultimul rand ii multumesc utilizatorului cristi741 care a postat pe toate siturile referitoare la acest subiect si m-a convins ca exista o solutie la aceasta cumplita afectiune ce m-a chinuit in ultimul an, si de asemenea multumirile mele tuturor celor care si-au impartasit experienta lor si care m-au ajutat sa ma hotarasc pentru aceasta operatie. Multumesc inca o data domnului doctor care s-a dovedit a fi un adevarat profesionist si OM, combinatie foarte rara in zilele noastre.
0
05-09-2013, ora 15:58
Romica1
Nu este medic/terapeut
Romica1
Am deja 3 zile de cand m-am operat de fistula perianala.Operatia am facut-o la D-l Doctor Sorin Andrei de la Clinica Mediproct caruia tin sa-i multumesc in mod expres pentru tot(mare om mare caracter) !Am plecat de la clinica pe picioare si nici acum nu-mi vine sa cred ca nu a fost dureros!!Multumesc mult si utilizatorului cristi741 fara de care nu as fi stiut de D-l doctor Sorin Andrei !Multumiri si personalului de la clinica care m-au ajutat sa trec mau usor peste asta.
0
06-01-2014, ora 18:06
Daniela987
Nu este medic/terapeut
Daniela987
Buna, si eu m-am operat de o fistula perianala in anul 2013 luna aprilie si nici acum nu sunt vindecata complect.
Cred ca Domnul doctor a atins prea mult sfincterul deoarece nu pot controla gazele si cateodata nici fecalele, va rog frumos
daca se poate sa primesc un raspuns sau o indrumare pentru ce se poate face in cazul acesta. Daca a mai fost cineva in aceasta situatie si stie un remediu va rog frumos sa ma ajutati. Multumesc anticipat.
0
21-01-2014, ora 08:33
cristi741
Nu este medic/terapeut
cristi741
pentru daniela 987 - si eu am avut periode de incontineta dup una dintre operatiile nereusite, dar dupa ce m-am vindecat am scapat de problema. cauta pe cineva care sa-ti rezolve fistula.
0
09-04-2014, ora 15:54
ionut0504
Nu este medic/terapeut
ionut0504
Am o intrebare pentru cei operati de fistula, ce fel de anestezie v-a facut? A facut cineva cu anestezie locala? V-ati operat clasic sau cu laserul? A-ti stat internati in spital? Ce analize de sange a-ti facut inainte? Care este cea mai dificila perioada dupa operatie?

Multumesc si sanatate maxima!
0
23-04-2014, ora 17:55
Romica1
Nu este medic/terapeut
Romica1
Salut...pt Ionut0504...Operatia mea a fost facuta cu anestezie locala si apoi cu laserul.Nu a necesitat internare.iar daca respecti exact ce-ti recomanda D-l Doctor nu este deloc dureros!Repet m-am operat la d-l doctor Sorin Andrei de la Clinica Mediproct!
Era sa uit..normal...inainte de operatie iti face analizele la sange si la mai ce e nevoie! Bafta multa si sanatate!
0
30-08-2014, ora 09:43
costinmajor
Nu este medic/terapeut
costinmajor
Buna ziua ! Sunt interesat de operatia de fistula perianala. Medicul chirurg mi-a sugerat operatia clasica cu tot protocolul operator, zicand ca trebuie mers pe traiect pina la glanda din zona anusului care e infectata si scoasa si aia.Nu stiu ce sa fac si cum sa fac ??? La clinica Mediproct...cit costa, pentru ca e privat si nu cred ca se tine seama daca esti asigurat. Cine imi poate spune cit costa si cum trebuie procedat???
0
04-11-2014, ora 17:04
reel
Nu este medic/terapeut
reel
BUNA, TUTUROR SUFERINZILOR.am fost operat in aprilie 2014 de fistula anala am facut tot ce sa cerut de catre doctor (incelegeti) DUPA OPERATIE APROAPE CA MA SI UITASE AM FOST LA N, N, N, CONTROALE LA CARE CU LEHAMITE MA BAGA IN SEAMA.ca sa am acum foarte mari probleme, la aceea operatie care sa unflat, sa intarit supureaza, tot cei mai rau la o operatie nereusita, facuta la PROCTOMED PITESTI (dr constantinescu)
0
18-01-2015, ora 18:41
costi15
Nu este medic/terapeut
costi15
Am fost operat fistula perianala de dr.ANDREI SORIN de la clinica MEDIPROCT in anul 2010, i-mi cer scuze poate trebuia sa scriu si eu la timpul acela dar am uitat, asa este omul cand se vede ok.vreau sa precizez ca totul acum este bn, nici nu vreau sa-mi amintesc prin ce am trecut, am inceput cu Proctoline unde nu am fost multumit deloc, apoi citind pe forumuri am ajuns la medicul Andrei.care mi-a redat speranta si zambetul pe buze.Multumesc domnule doctor Andrei Sorin !
0
07-12-2015, ora 09:56
dany bi
Nu este medic/terapeut
dany bi
Nu iteleg de ce nu ne lasa administratorul sa luam legatura intre noi? CE interes are? Vrea sa promoveze numai pe cineva anume? cred ca..nu prea se vrea sa ne ajutam intre noi ci mai degraba sa mergem unde vor unii
0
20-08-2016, ora 07:34
Liviu B
Nu este medic/terapeut
Liviu B
Am fost operat și eu ieri 20 08 2016 de fistula perianala la domnul Dr. Sorin Andrei. Deocamdată dureri suportabile. O sa va țin la curent cum decurg lucrurile. Mi-e groaza de drumul pina acasa (400 km).Multă sănătate
0
23-08-2016, ora 22:12
Liviu B
Nu este medic/terapeut
Liviu B
Durere și suferință la schimbarea pansamentelor. Mesa din anus îmi da o continua senzație de defecație. Și din cauza ei nu pot elimina gazele și îmi irita hemoroizii. Vedem ce o sa mai fie. Multă sănătate.
0
01-10-2016, ora 16:03
Liviu B
Nu este medic/terapeut
Liviu B
La controlul dupa doua săptămâni erea totul ok iar la cel de cinci săptămâni ceva nu erea chiar așa de bine pentru ca a mai tăiat ceva acolo și a mai curățat.
0
08-10-2016, ora 17:17
Liviu B
Nu este medic/terapeut
Liviu B
Azi este o zi specială. Am auzit din gura domnului doctor cuvintele magice. Ești vindecat. Doamne ajuta pe toată lumea. Șapte saptamini
0
23-12-2017, ora 11:21
gyx87
Nu este medic/terapeut
gyx87
liviu b:cat timp a durat pana sa inchis de tot ai mai avut scurgeri de secretii sau altceva prin operatie pana la inchidere???
0
28-06-2018, ora 02:47
Ionut1993i
Nu este medic/terapeut
Ionut1993i
Buna seara ! Referitor la DR SORIN Andrei...cei care v-ați operat la dansul unde ați stat după operație și ce tratament vi-sa acordat după operația de fistula perianala. ? Întreb asta că mi-se pare abstract sa fii operat dar sa nu ti-se acorde îngrijiri medicale după operație sau macar calmante ! Operația consta în lăsarea operației deschise și a se băga meșe in operație pentru o vindecare din înăuntru spre exterior. Dar totuși dureri sunt ! Sunt curios cum ați procedat dumneavoastră să știm și noi la ce sa ne așteptăm. Eu unul am fost consultat de domnul doctor Sorin Andrei și mi-a spus că voi fi operat dar voi sta la hotel. Nici vorbă de îngrijiri de după operație, ori antibiotice sau alte lucruri ce sunt necesare unui om care este proaspăt operat și vai de capul sau.
0
03-09-2019, ora 10:54
.andrei
Nu este medic/terapeut
.andrei
Salut, am si eu aceeasi problema ca multi de pe aici... am fost la un control si mi s’a spus ca am o fistula perianala, dupa consult mi’a spus sa iau betadina unguent si sa imi dau de 2 ori pe zi (dim si seara) asta inainte de interventie..ce vreau sa va intreb este cam cat dureaza vindecarea (adica dupa cat timp ma pot intoarce la munca, de cat concediu medial am nevoie) si ce recomandari imi dati in legatura cu medicul care sa faca interventia..aici am vazut ca majoritatea s’au operat la dl dr sorin andrei..astept raspunsuri. Ms!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • OperaÈ›ia nu se închide - ghidul pacientului operat
  • Un nou scor prezice cu acurateÈ›e riscul de insuficiență hepatică postoperatorie
  • Umflătură după operaÈ›ie (umflăturile postoperatorii)
  • Un simplu test ocular poate identifica pacienÈ›ii la risc de disfuncÈ›ii cognitive postoperator
  •