Refacere dupa cauterizarea cornetelor cu radiofrecventa

24-04-2011
PopRadu
Nu este medic/terapeut
PopRadu
Buna ziua

M-am operat acum 7 zile de rinita cronica hipertrofica prin radiofrecventa Ellman(pensa bipolara) in Bucuresti.Acum, stiu ca ar trebui sa ma duc la un control, dar imi este foarte dificil sa ajung din nou in Bucuresti asa ca as dori un raspuns din partea dlui.dr.Flueraru.

Tratamentul post-operator este urmatorul : - spalaturi nazale cu ser fiziologic 4x/zi(nu sunt sigur daca le fac bine)
- vitamina a uleioasa 4pic x 4 zi
- claritromicina 500mg, 1caps/zi, 5zile

Am respectat cu strictete recomandarile, insa dupa 7 zile fluxul de aer nu este cel dorit, respiratie este oarecum greoaie si tot timpul se produce acea secretie gelatinoasa galbena care impiedica aerul.De 2 zile chiar mi s-a infundat narea dreapta si simt o strangere undeva inauntru dar nu iese nimic nici cand suflu nasul nici la spalaturi.

In timpul operatiei nu am sangerat absolut deloc, dr. chiar fiind surprins.Dupa interventie nu mi-au iesit cruste.Doar cateva firicele de sange si acea secretie gelatinoasa galbena.

Acum, stiu ca poate ma panichez prea repede, au trecut doar 7 zile, stiu ca durata de recuperare e intre 7-14 zile.Dar dupa 3-4 ani de chin cu nasul infundat, mi-am pus toate sperantele in aceasta operatie iar drumul pana in Bucuresti(520 km) si costurile operatiei nu au fost deloc usor de suportat.

Mentionez ca la endoscopie s-a vazut o deviatie de sept MINORA, despre care dna.dr a spus ca nu este nevoie sa fie operata.Pentru a vedea daca deviatia blocheaza fluxul de aer mi-a bagat 2 mese imbibate cu o substanta in nas, le-a scos dupa 2-3 minute iar eu puteam respira...puteam respira cum nu am respirat niciodata, aerul circula cu o usurinta incredibila!

De asemenea NU am polipi.

As dori mai multe informatii in legatura cu refacerea, ce ar trebui sa mai fac pentru a ajunge si eu la o respiratie normala.Va multumesc!
24 comentarii
0
24-04-2011, ora 20:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din ce localitate iesti?
tre sa ai rabdare, recupaerarea la pacientii operati la Pascani a durat intre 7 zile la unii panala 3 saptamani,
cruste le din nas se elimina la diferite persoane diferit
Cert este ca tre sa mergi la medic ORL in localitate sau in apropiere.. pentru consult, anemuizari nazale..si prevenire formarii de sinechii intranazale postoperatorii
0
25-04-2011, ora 15:42
PopRadu
Nu este medic/terapeut
PopRadu
Va multumesc pentru raspuns.

Sunt din Bistrita.Am mai vorbit la telefon, aveam chiar in plan sa vin la Pascani dar am ajuns la Bucuresti pana la urma...
Chiar acum cateva minute mi-a iesit dintr-o nare ceva maro, cu constistenta solida/gelatinoasa, probabil de acum vor incepe sa se elimine crustele.
Voi merge saptamana aceasta la un consult orl in Cluj, sper ca in final sa respir asa cum trebuie.Multumesc inca o data!

Si daca nu sunt indiscret, imi puteti spune care este pretul la dvs. pentru o operatie de acest gen?
0
04-05-2011, ora 17:49
PopRadu
Nu este medic/terapeut
PopRadu
Revin..au trecut mai mult de 2 saptamani.Iritatia nasului a trecut, secretile galbene s-au oprit, in schimb s-a blocat ingrozitor.Mai ies cam o data la 2 zile niste secretii apoase cu ceva sange in ele si cam ATAT.

Dar problema cea mare e ca s-au infundat si urechile.Amandoua, insa stanga mai puternic, aud acel zgomot enervant iar zilele trecute am avut si niste dureri insuportabile.

Ieri am fost la ORL, in Bistrita din pacate, la stat.Doamna doctor de care am dat, mi-a demonstrat inca o data de ce in Romania exista o parere foarte proasta despre medici in general.

De ce spun asta? S-a uitat in nas, in gat si in urechi pret de 3 secunde.I-am spus ca m-am operat de rinita cronica hipertrofica prin radiofrecventa la Bucuresti, s-a uitat la mine cam urat dar nu a zis nimic.De anamneza nici vorba, macar sa ma lase sa zic eu ceva, nici atat.Cred ca a considerat ca are destule informatii si se apuca de facut reteta.Dupa vreo 3 minute ma intreaba "da de ce te-ai operat?(nu am inteles sensul asa ca i-am raspus pentru amandoua sensurile) "pentru ca nu puteam respira pe nas, am facut cauterizarea cornetelor inferioare" si atunci parca are o revelatie si spune "aaa".

Tratamentul prescris : Rhinocort aqua, Aerius si Nurofen.Banuiesc ca ea a considerat ca am o componenta alergica, chiar daca am si analize de la alergologie si toate sunt negative.Dupa ce mi-a dat reteta, bineinteles ca m-a scos repejor afara.

Asadar, eu tot cu nasul si urechile infundate si tot nelamurit in legatura cu recuperarea dupa operatie.

Imi pare rau ca sunt o multime de astfel de medici care s-au plafonat si nu-i mai intereseaza nimic.Aaa, de endoscop nici nu s-a pus problema, nu exista asa ceva in Bistrita.
0
04-05-2011, ora 22:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci tratamentul 5-7 zile si te duci la EA la control.
important sa vada dacanu se fac sinechii innas ( aderente intre cornet si septul nazal)
Ei tratamentul complet cum la prescris + Vibrocil sprei ca sa desfunzi bine, bineu nasul si sa.l poti sufla.. o sa se elimine multe cruste si o sa respiri mai bine
urechile le incalzasti cu saculete cu sare de 2 -3 ori pe zi
0
04-05-2011, ora 22:58
PopRadu
Nu este medic/terapeut
PopRadu
O sa fac cum spuneti, multumesc si mai revin cu noutati cand se schimba situatia !
0
23-05-2011, ora 17:18
PopRadu
Nu este medic/terapeut
PopRadu
Noutati.mai mult de 1 luna de la operatie.Am facut tratamentul 7 zile + Vibrocil, a fost PUTIN mai bine pe perioada tratamentului.Partea buna e ca mi s-au desfundat urechile.

Partea proasta e ca dupa tratament sunt la fel ca inainte in privinta nasului.NICIO crusta eliminata, doar niste muci FOARTE LIPICIOSI, alb-laptos, din abundenta(nu i-am putut elimina pe toti).Exact dupa ce ii eliminam ma simteam foarte bine dar acum, dupa tratament nu mai ies deloc.

La control nu m-am mai dus in Bistrita din cauzele povestite mai sus.Am fost la Cluj la conf.dr.POP TEOFIL.Daca imi permiteti expresia, "am fugit de dracu si am dat de taicaso".

Toata consultatia inclusiv glumele proaste pe care le facea au durat 2 minute.Si nu doar la mine.Consulta 5 oameni in 10 minute.Culmea, toti aveau acelasi diagnostic si la toti le dadea sa faca aceleasi analize la clinica pe care o detine.

Mi-a explicat ca la un retardat ca am cornetele marite si in 10 secunde eram programat pentru operatie..fara sa apuc sa zic nimic...pana mi-am dat seama ce vrea sa faca si ii spun "dar v-am spus ca am facut cauterizare prin radiofrecventa" iar el "pai nu stiu ce ti-o facut, tu ai cornetele mari si trebe operate", dupa faza asta susotind cu asistenta "io fi facut ceva electrocauterizare deaia".Incredibil, nici aici nu aveau endoscop.

Tratamentul prescris : Aerius, Fluconazole, Avamys, Hexoral spray.Parerea mea, total aiurea.Aerius mi-a dat din Bistrita, Fluconazole am luat dupa operatie, Avamys e pentru alergie iar Hexoral il am in casa dar nu il folosesc.

Ma asteptam la altceva de la un conf.dr cu 2 doctorate in medicina si cateva carti despre ORL in portofoliu, Mai ales ca am platit consultatia.Medicii buni si pasionati sunt foarte greu de gasit asa ca aveti grija.Cu ocazia asta as vrea sa o recomand pe dna dr.Ioana Voda la care m-am operat, in Bucuresti.Un dr excelent, din punct de vedere al pregatiri si al relatii doctor-pacient.O gasiti la Clinica Nova(se primeste si cu bilet de trimitere).

Concluzia e ca mai astept 1 luna si merg in Bucuresti, m-am saturat de acesti pseudo-medici.

PS : Nu vreau ca acest topic sa fie unul in care sa discreditez medici, dar in cazului DLUI.DR.POP TEOFIL nu m-am putut abtine.
0
16-07-2011, ora 22:12
PopRadu
Nu este medic/terapeut
PopRadu
Va deranjez din nou dle dr. Flueraru.Am ajuns si la Bucuresti la control.Concluzia(dupa endoscopie) : Operatia a avut succes, cornetele sunt perfecte, canal de respiratie chiar mai mare decat normal.

Bun, si eu de ce respir la fel de greu? Adevarul este ca sunt si foarte obisnuit sa respir pe gura, am respirat asa toata viata si mi se pare mai comod, cred ca si la un om sanatos fluxul de aer este mai mare pe gura decat pe nas.

Ca "tratament" mi s-a spus sa iau ser fiziologic sau apa de mare spray.

Dle.dr, in cateva zile o sa fac rost de 2-3 de la endoscopie cu nasul si daca sunteti dispus si aveti timp, va pot trimite un mail cu ele sa imi spuneti parerea dvs.Multumesc.
0
16-07-2011, ora 23:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. nu e cazul sa.mi trimiteti nimic
este clar ca aveti o respiratie nazala BUNA.
probleme pot fi 2
1. pulmonara..si este cazul sa faceti un tratament cu singulair 1 pe zi 3 saptamani si daca nu da rezultate.. o bronhoscopie
2 o problema de obisnuinta cronica de respiratie bucala.. insotita de un stres permanent.. la care ajuta Tnctura de Valeriana 30 pic la 8 ore 3 saptamani
0
12-12-2012, ora 12:18
sandudragos
Nu este medic/terapeut
sandudragos
Buna ziua Domnule Doctor,
Ieri 11.12.2012 am suferit o interventie cu radiofrecventa la cornete, iar la control am fost chemat pe data de 15.12.2012 (sambata), pana atuncea domnul doctor care mi-a facut interventie fiind plecat din localitate.
Ideea este ca respir foarte greu pe nas, doar cateodata am o nara pe jumatate desfundata. Simt ca am in nas cruste care ma jeneaza si pe care nu le pot da indeparta. Ca tratament postoperatoriu am primit cateva tablete de ketonal (care nu prea e cazul sa le iau) si apa de mare.
Va rog din suflet daca imi puteti da cateva sfaturi pentru a-mi viata mai usoara in aceasta perioada de recuperare, mai ales ca pentru mine este un calvar sa respir pe gura (numai vorbesc noaptea). Pot sa folosesc picaturi gen Vibrocil, Bixtonim acum, pentru ami descongestona nasul?
Raspunsul dumneaoastra mi-ar fi de mare ajutor!
0
16-12-2012, ora 12:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. primele 3 zile se pot folosi acele picaturi...la nevoie si vit a uleioasa cate 4 pic din 4 jn 4ore
0
31-03-2015, ora 14:29
Elimiha
Nu este medic/terapeut
Elimiha
Buna ziua, D-le Dr! In urma unei rinoplastii am dezvoltat sinechii in ambele nari. Le-am vazut de cand mi-a scos mesele din nas, dar dr mi-a spus ca se retrag. Acum am 4 luni de la operatie si ele au devenit tari ca niste bataturi si imi blocheaza respiratia. Ce urmeaza sa fac? Multumesc!
0
31-03-2015, ora 19:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cel mai rapid, ambulator..si fara risc sa se refaca.. Sinechiile se inlatura cu Radiofrecventa
0
31-03-2015, ora 21:45
Elimiha
Nu este medic/terapeut
Elimiha
Multumesc pt raspuns, D-le Doctor!
0
26-09-2017, ora 13:11
Ana7
Nu este medic/terapeut
Ana7
Buna ziua. Tocmai ce am facut intervenția cu turboreductie cu radiofrecventa.. Mi s a spus ca nu am voie sa îmi suflu nasul prima zi. După care îl pot sufla f puțin.. Este f enervant. Am niște mucozitati abundente.. După cât timp pot sufla normal?
0
26-09-2017, ora 19:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca secretiile deranjaza..se administreaza un sprey cu apa de mare si usor separat fecare parte se poate sufla
0
16-10-2017, ora 14:39
abcdefg012
Nu este medic/terapeut
abcdefg012
Ajutor, va rog!
Am rinita cronica si am ramas insarcinata. Doamna doctor ginecolog mi-a spus clar ca nu mai am voie absolut nicio forma de spray nazal, doar GripStop, dar nu are absolut niciun efect. Am mai suferit o cauterizare in urma cu 4 ani, dar in 2 ani cornetele nazale mi-au crescut la loc. Exista vreo interventie pe care as putea sa o fac? Am fost la un doctor ORL ist si mi-a spus ca nu am decat sa suport. Sunt disperata, astept un raspuns, va rog.
0
16-10-2017, ora 20:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sarcina este un stres hormonal..si toate bolile cronice se acutizeaza
se pot folosi Quixx soft si Rinopanteina sprey
Interventii sigur NU
INtrebarea este de ce revine rinita ???
1 infectii dentare netratate
2, probleme cu digestia si alimentatie gresita care duce la afectarea peretelui vaselor sangvine
cornetele sun o structura cavernoasa cu multe vase sangvine
3 probleme cu intestinele si colonul care duc la un organism intoxicat si alergii
lucru care afecteaza si cornetele
0
16-10-2017, ora 20:19
abcdefg012
Nu este medic/terapeut
abcdefg012
Si credeti ca vor avea vreun efect? Avand in vedere ca eu de 2 ani folosesc doar Bixtonim si Olynth. Cand mi-am facut acea cauterizare, doctorul mi-a spus ca in maxim 2 ani cornetele vor creste la loc si asa a si fost. Exista vreun tratament naturist pe care as putea sa-l incerc? Sincer, sunt putin disperata.
0
21-10-2017, ora 19:14
Madalin27
Nu este medic/terapeut
Madalin27
Buna ziua domnule doctor! Am fost operat si eu de deviație de sept, polipi, cornete, sinuzita sf si et dar dupa aproape doua luni respir foarte bine doar pe nara stanga in schimb nara dreapta se înfunda mai ales noaptea in somn si cand încerc sa o suflu se sufla f greu se vede ca este înfundată se mai desfunda singura cand stau in fund nici eu nu pot sa imi explic, am fost la controale regulat, m am
Operat la spitalul militari din București si ultima oara doctora mi a zis sa taie cornetul, acum întrebarea mea este cand am fost operat si daca m a operat si pe cornete Dc mai este nevoie acum de încă o intervenție la cornet ? Nu a luat destul de acolo din cornet si mai trebuie sa i a puțin ? Operatia mi a spus ca o sa fie cu anestezie locala. durează mult aceasta intervenție, este dureroasa, Dvs imi recomandați sa o fac ce părere aveți? Partea proasta ca răcesc foarte repede si des dupa operatie, este ceva normal sa fiu mai sensibil in urma operației ? Am vazut ca recomandați niste picături care au rol in Micșorarea corsetelor nazale, sa încerc si eu acest tratament si daca vad ca nu funcționează sa mai fac încă o intervenție pe cornetul drept? La cornetul stâng se mai umbla ținând cont de faptul ca pe partea stanga respir f bine !? Dupa operatie trebuie sa stau cu mese una nas 24 de ore ? Stiu ca sunt multe întrebări va rog frumos sa ma ajutați si sa imi oferiți cateva răspunsuri daca aveți timp pt ca bunătate stiu ca aveți, va urmăresc de f mult timp pe forum. Pt mine este o suferința si sunt genul care se si consuma f mult, la fel ca mulți alții mi-am pus f multe speranțe in operația asta si vreau sa fiu bine, părinții mei ma sfătuiesc sa mai astept pt ca sunt operat recent si ca am sa ma fac bine in timp si ma stresează gândul ca ei nu înțeleg ca normal dupa doua luni de la operatie trebuie sa respiri bine pe ambele nări... va Multumesc pt ceea ce faceți pt oameni
0
22-10-2017, ora 14:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, incearca tratamentul ci Colargol
daca nu ajuta..cornetul se poate micsora in volum cu Radiofrecventa, fara sangerare, fara internare si fara tamponament dupa interventie
0
02-11-2017, ora 17:09
bubulin
Nu este medic/terapeut
bubulin
Buna ziua, baiatul meu de 15 ani are anosmie (de care ne-am dat seama acum 2 ani) si i s-a recomandat curatarea cornetelor nazale dar dupa un CT sau RMN. Dumneavoastra ce ne recomandati? Si ce centru medical?Si RMN sau CT?
Va multumesc din suflet ( pt domnul dr Flueraru)
0
02-11-2017, ora 18:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
RMN
dupa la o clinica ORL oras universitar mai aproape de domiciliu
fiindca sunt necesare mai multe drumuri la constrol
1
02-11-2017, ora 19:56
bubulin
Nu este medic/terapeut
bubulin
Recomandați CT sau RMN?
Mulțumesc de răspuns, o seara frumoasa!
0
14-12-2017, ora 19:49
HAl10
Nu este medic/terapeut
HAl10
Buna seara, d-nule doctor! Am o curiozitate si in acelas timp va cer parerea. Am probleme cu respiratia de cativa ani buni si de asemenea racesc foarte repede si daca scap usor de aceasta, de mucus nici cum.
Acum mai bine de jumatate de an am fost la Bucuresti la o clinica privata, iar in urma unui consult si a endoscopiei, am aflat ca am o deviatie de sept destul de grava si cornetele foarte marite, asa incat imi optureaza calea respiratorie foarte tare si din spusele doamnei doctor, mai respir doar 15% pe o singura nara. De asemenea, mi-a mai zis ca am si formati polipi dar sunt inca micuti.
Problema mea a inceput acum doua saptamani cand am racit iar destul de grav si de cateva zile am mucus rosu inchis de la sange. Ma sperie si cred ca asta ar fi un semn clar ca ar trebui sa ma operz cat mai repede, mai ales ca durerea de cap devine insuportabila. Dumneavostra ce parere aveti? Ma sperie foarte tare operatia si nu stiu care metoda ar fi mai sigura si mai putin dureroasa postoperatorie.
Multumesc frumos!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Probleme de respiratie la copii - primul ajutor
  •