Ref. neoplasm pancreatic cu invazie de trunchi celiac- in atentia Dlui Dr. Raul Duke

16-11-2012
Cristtine
Nu este medic/terapeut
Cristtine
Stimate Dle Doctor,
Buna ziua,
Citind acest forum si amintindu-mi in fiecare moment situatia prin care trec am hotarat sa va scriu cu speranta ca imi veti transmite un punct de vedere.

In luna mai anul in curs tatal meu in varsta de 65 de ani a fost diagnosticat cu neo de pancreas cu invazie de trunchi celiac, fiind internat la momentul respectiv in cadrul sectiei de gastroenterologie din Iasi- Spiridon.
Pasul urmator a fost trimiterea tatalui meu la o sectie de chirurgie, in vederea rezectiei, lucru care nu s-a intamplat deoarece medicul chirurg a refuzat sa incerce rezectie, optand doar pentru o interventie de paliatie, laparoscopic subcostal executata(taiere unor nervi din ce ni s-a explicat)- apoi am fost trimisi acasa cu tramadol si cu un diagnostic de pancreatita in forma tumorala. In decursul unei luni tatal meu a suferit o ocluzie intestinala inalta, practic tumora i-a invadat duodenul si i l-a blocat, tot ce manca ramanand in stomac, fapt ce a condus la o interventie chirurgicala de urgenta la Inst. Oncologic din Iasi, pentru o anastomoza gastroduodenala(inteleg ca s-a facut o legatura directa a stomacului cu intestinul subtire). Aici s-a procedat la prelevarea unei biopsii in vederea stabilirii unui diagnostic ferm si ni s-a confirmat ca fiind adenocarcinom pancreatic bine diferentiat.
Totusi, medicul 'a lasat tumora pe loc'(am citat) motivand ca nu poate fi vorba de o rezectie(acestea se intamplau la final de luna august). Am fost trimisi acasa, cu indicatia sa ne intoarcem in Iasi pentru chimioterapie(noi suntem din Botosani).
Dupa trei saptamani tatal meu a inceput chimioterapia cu Gemzar si Oxalyplatin, o doza la fiecare 2 saptamani, insa se simte destul derau dupa fiecare doza de tratament si intampina probleme in viata de zi cu zi.
Am sunat la Institutul de transplant hepatic Fundeni in ideea ca intelesesem ca aici s-au mai practicat rezectii de trunchi celiac, contactand un medic, care la descrierea situatiei a confirmat ca dumnealor nu mai efectueaza aceste interventii deoarece sunt riscante si fara rezultate.
Acum facem chimio, tata se lupta cu o diaree cumplita- dupa fiecare masa se confrunta cu un scaun, dar dupa fiecare- are greturi puternice si nu prinde deloc in greutate, ramand la 50 de kg.
Dupa a 5-a sedinta de chimio desfasurata ieri, s-a constatat ca i-a scazut drastic nivelul trombocitelor(in data de 02.11.2012 era de 157 iar ieri, 15.11 era de 107. Medicii i-au prescris dexametazona, 3 fiole, pentru trei zile consecutive, iar pe noi ne ingrijoreaza enorm situatia.
Tata se simte foarte slabit, a pierdut aproape toata masa musculara, de grasime nu se mai pune problema.
Daca ma gandesc la prognosticul ce se vehiculeaza pentru acest diagnostic, mor in fiecare secunda cate putin, odata cu speranta.
Va rog Dle Doctor sa ma ajutati cu punctul Dvs de vedere referitor la situatia noastra.
Cum vedeti Dvs povestea noastra. Consider parerea Dvs una importanta si pertinenta, prin prisma interesului Dvs fata de solicitarile si situatiile prezentate pe forum de catre utilizatori.Va multumesc anticipat
6 comentarii
0
16-11-2012, ora 19:50
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
punctul meu de vedere... este o cerinta relativ ambigua, nu inteleg foarte bine ce as putea spune. daca ai vreo intrebare la care pot raspunde punctual, mi-ar fi mult mai usor. in mod evident insa, din ce descrii, rezulta ca nu mai exista nicio solutie de tratament cu scop de vindecare iar speranta de a mai castiga putin timp de trait tine de cum a reactionat tumora la tratamentul chimioterapic; insa chiar si in cazul unui raspuns bun (din ce descrii, daca nu ia in greutate, sansele sunt mici pentru o micsorare semnificativa a tumorii), viata nu va fi prelungita cu mai mult de cateva saptamani, cel mult luni.

din pacate in momentul de fata singurul lucru care se poate spera este controlul simptomelor, astfel incat sa nu sufere foarte tare, de exemplu din cauza durerilor; tratamentul antialgic trebuie facut corect precum si al altor simptome pe care le poate avea, de pilda se poate apela si la nutritie parenterala, din cand in cand, etc.

cam asta e tot, din pacate. sper ca sunteti pregatiti pentru ce urmeaza. mult noroc si curaj !
0
17-11-2012, ora 23:34
Cristtine
Nu este medic/terapeut
Cristtine
Domnule Doctor,
Buna seara,
Va multumesc pentru raspunsul Dvs.
Inteleg ce imi spuneti desi inca sunt in perioada de negare si probabil ca voi fi la nesfarsit.
Punctual, va solicit o opinie referitoare la o solutie ca tatal meu sa nu mai piarda in greutate- aici vizez o eventuala directionare catre un medicament care sa rareasca scaunele(cum am specificat, acum fiecare masa este urmata de un scaun la 10 min distanta in timp).Pana acum am incercat majoritatea medicamentelor cu aceste indicatii insa niciunul nu a avut vreun efect.
Din ce inteleg de la medicul oncolog, dupa cea de-a 6-a sedinta de chimioterapie va trebui ca tata sa fie supus unui CT de control, si inca sper sa vedem daca nu imbunatatiri macar sa fi ramas totul pe loc( sa nu vedem MTS).
Domnule doctor, orice sfat al Dvs cu privire la ce as putea sa fac pentru tata, sa il ajut sa ii fie mai bine, m-ar ajuta enorm, pentru ca in aceste momente ma simt neputincioasa si nu mai am solutii la tot ceea ce il petrece.
Faptul de a fi pregatiti este, pentru noi, o absurditate, este vorba de tata si fiecare moment de cadere al lui se traduce intr-o pierdere sufleteasca pentru noi.
Orice as putea sa ii fac sau sa ii spun, sa ii fie mai bine, mi-ar fi de mare ajutor.
Inca un lucru, referitor la schema terapeutica propusa de medicul oncolog ce il trateaza pe tatal meu, ce opinati? Cum gasiti combinatia acestor medicamente si daca vi se pare suficienta? Mai sunt solutii sau recomandari pe care ati putea sa ni le faceti referitoare la modalitati de tratament pentru tata?
Referitor la tratamentul antalgic, momentan tatei i se administreaza DHC pilule(codeina), 1 la fiecare 12 ore, iar el spune ca nu resimte dureri interne, acele dureri ce le simtea inainte de diagnostic- si care devenisera insuportabile pe atunci. Nu stiu daca sa ma bucur sau sa ma sperii, pentru ca dansul suferind si interventia de paliatie pe care am precizat-o anterior- excizare nervi-, imi este frica ca nu cumva boala sa avanseze, dar noi sa nu ne dam seama din aceasta cauza.
Va multumesc anticipat Dle Doctor pentru amabilitatea Dvs
0
18-11-2012, ora 00:31
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ma tem ca nu am recomandari prea multe de facut dincolo de lucrurile pe care le-am zis deja; trebuie sa intelegi ca se afla pe un drum fara cale de intoarcere, un drum care se deruleaza ca o banda rulanta foarte rapida, impotriva lui, si pe care ar trebui sa alerge destul de tare doar ca sa ramana in loc, iar treptat treptat, nici asta nu va mai putea sa faca.

tot ce conteaza in momentul de fata este, cum am mai spus, controlul simptomelor; daca nu are dureri, asta e deja foarte bine; trebuie mentinut intr-o stare adecvata de hidratare, iar pentru alimentatie poate primi niste complimente alimentare sau chiar alimentatie pe cale venoasa, intr-o anumita proportie; pentru toate aceste lucruri ar fi util ca el sa fie luat in evidenta intr-un serviciu de ingrijire paliativa, specializat in ingrijirea bolnavilor terminali. aveti acces la asa ceva ? asta ar trebui cautat, daca nu cel putin niste cadre medicale care sa se ocupe de aceste lucruri la domiciliu.
0
24-01-2013, ora 14:23
Nina.
Nu este medic/terapeut
Nina.
Buna ziua Dle Dr. RaulDuke,
Am revenit cu un nou apelativ, s-a ratacit cel initial.
Domnule Doctor, am ajuns cu tata intr-o noua faza, mai rea si mai greu de tolerat ca suferinta.
Va spuneam ca tata face tratament citostatic.. i s-a administrat acest tratament din septembrie pana luna in curs.
Totusi, de la inceputul lunii ianuarie tata acuza dureri din ce in ce mai mari, pentru care DHC60(x 4/ zi) nu mai aveau niciun efect. Am hotarat sa facem un CT de control, care a relevat o multime de lucruri, toate mai rele decat ne puteam imagina, daramand toata farama de liniste ce o mai aveam.
Va rog sa gasiti mai jos rezultatul CT-ului:
'Absenta ADP semnificative la nivel mediastinal.
Absenta leziunilor secundare parenchimatoase pulmonare.
De mentionat - prezenta unor dilatatii bronsice de tip cilindric la nivelul segm 9-10 LIS
si 4-5 LMD unde se evidentiaza si un focar emfizematos.
Ficat cu dimensiuni in limite relativ normale, cu dilatatie a CBIH bilateral, mai mult in
dreapta spre hil. CBP in hil = 15 mm. Coledocul la nivelul extremitatii cefalice pancreatice
14 mm.
La nivelul parenchimului hepatic se evidentiaza cateva focare hiperdense post civ in
timpul portal, cu dimensiuni de pana la 9-10 mm, situate in lobul stang si spre segm IV A,
dificil de apreciat ca leziuni secundare sau mici hemangioame.
Colecist voluminos, septat, fara calculi cu aspect de hidrops.
VP de aspect normal in hil, in portiunea confluentului spleno-portal VP si vena splenica
nu se evidentiaza.
Axul mezenteric superior in limite relativ normale, cu prezenta unui mic defect de
umplere de pana la 4-5 mm in vena mezenterica superioara - posibil tromb intraluminal.
Voluminoasa formatiune tumorala de ~ 44/32 mm, situata la nivel corporeal pancreatic
ce invadeaza cvasicompet trunchiul celiac, confluentul spleno-portal si partial pediculul
vascular renal stang (vena renala).
Circulatie colaterala de tip spleno-mezenteric superior si inferior.
Splina voluminoasa, neomogena cu posibile leziuni de tip infarct splenic spre portiunea
anterioara.Suprarenala stanga voluminoasa ~ 30 mm cu aspect de leziune secundara.
Extremitatea caudala pancreatica nevizualizata. Regiunea cefalica cu importanta atrofie, relativ neomogena.
Peretele gastric neomogen cu posibil invazie spre portiunea micii curburi. Rinichiul stang cu secretie
intarziata, cu importanta infiltratie la nivelul sinusului renal si excretie mult intarziata. Vena renala stanga nevizualizata - posibila tromboza - inglobare in procesul tumoral.
Aorta in portiunea hilului renal cu infiltratie tumorala circumferentiala. Sub hilul
renal, VCI si respectiv venele iliace comune cu prezenta de trombi intraluminali.
Ascita in cantitate medie spre mare.
Focar neomogen de pana la 23 mm, cu aspect osteolitic interesand corpul vertebral
T11, T12 si L1, posibila invazie tumorala locala'

Ce inseamna acest lucru domnule doctor? ce inseamna pentru tata acest lucru?
Medicul oncolog mi-a propus sa evealueze situatia, lasand de inteles ca tratamentul citostatic nu mai are rost sa fie continuat, cel de pana acum cu gemcitabine neavand niciun efect asupra bolii.
Pentru durere medicul a schimbat DHC-ul cu plasturi morfinici(1 lipit cutanat timp de 3 zile- astazi l-a aplicat pe primul si a simtit ca a amortit de tot, aproape ca nu mai poate misca). Si ne-a dat si niste pastilute albastre(sulfat de morfina 10 mg) sa ii dam/ schema daca plasturii nu sunt suficienti.
Cel mai rau il necajeste durerea la coloana- unde ct-ul ar spune ca ar fi migrat tumora- asa este domnule doctor? asa considerati si Dvs? Chiar asa de rau a evoluat si atat de mult?
Va rog frumos, cu tot sufletul sa ma ajutati cu o parere pe situatia actuala.
Va multumesc.
0
21-04-2013, ora 12:52
Nina.
Nu este medic/terapeut
Nina.
Din pacate in zilele ce tocmai au trecut am fost nevoita sa il petrec pe tatal meu pe ultimul sau drum in lume..
Ne-am luptat impreuna cu el cu o boala cumplita, care nu i-a dat nicio sansa.
Sanatate tuturor, si multumiri Dlui Dr. Raul Duke pentru raspunsurile prompte si dedicatia neconditionata fata de oamenii cu aceste suferinte si mare nevoie de ajutor.
0
21-04-2013, ora 20:25
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
condoleante! sincer nu stiu ce s-a intamplat, dar postarea ta anterioara, de la final de ianuarie, este absolut prima oara cand o vad, odata cu postarea actuala, la practic 3 luni diferenta. imi pare rau pentru vestile pe care ni le aduci si imi pare rau ca nu am vazut postarea in momentul respectiv, desi probabil ca iti este mai mult decat evident acum ca nu as fi putut sa fac vreo diferenta prea mare, indiferent de ce ti-as fi spus sau in plus fata de ce stiai deja foarte bine.
condoleante inca odata !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.