Recuperare postoperatorie ruptura tendon achilian

298 comentarii 1 2 ..... 6789 10 Înainte ›
0
22-05-2014, ora 17:26
Daniel001
Nu este medic/terapeut
Daniel001
Salutare
Pe 11.03 am fost operat pt ruptura tendonului picior stang. Operatia a fost clasica, 8-10 cm, cu aparat gipsat pana deasupra genunchiului timp de 6 saptamani, iar apoi inca 2 saptamani cate un aparat pe saptamana tip gheata (mi-au tras de laba piciorului pana aproape de 90 grade).
Dupa scoaterea gipsului, doctorul mi-a zis sa incep recuperarea (doar pt mobilitatea gleznei) insa fara sa calc in continuare deloc pe picior. Merg la o clinica unde fac zilnic hidrokineto + cate o sedinta laser. De cateva zile, doctorul mi-a spus ca pot sa-l pun in pamant si chiar m-a incurajat sa incerc sa merg (sa ma fortez sa fac pasul natural, calcai - laba - varf). Numai ca de la vorbe pana la fapte e cale lunga :) Cred ca am prins un fel de teama (tot am citit pe net cazuri de rerupturi) si efectiv mi-e frica sa las greutate pe piciorul operat !!
Doctorul a ras si mi-a spus ca acum, dupa 10 saptamani de la operatie, tendonul sigur nu se mai rupe, decat daca il supra-fortez.
Cred ca e totul psihic, pt ca nu am dureri, operatia arata f bine iar piciorul nu se umfla (doctorul chiar mi-a zis in gluma ca ma trimite la psihiatru :) )
Sper sa trec peste teama asta de a lasa greutate pe picior. V-ati lovit de ea ? Pt ca vad ca pe aici toata lumea abia astepta sa mearga... :)
0
28-05-2014, ora 11:28
violacee
Nu este medic/terapeut
violacee
doru 25 doru, te rog sa-mi spui daca dupa 6 luni de la operatie ai facut si alte exercitii.eu am 46 ani si nu am mai vb cu un medic de 3 luni si ti-as fi recunoscator daca mi-ai putea spune anumite detalii.daca pot alerga sau ceva de genul asta, multumesc anticipat
0
08-06-2014, ora 23:15
klaude
Nu este medic/terapeut
klaude
Salut tuturor. Sunt din Bucuresti (44 ani, 178cm, 89 kg.) si am intrat in comunitatea aceasta in data de 25 mai cand, la un meci de fotbal, urmare unei sarituri, am suferit o ruptura totala de tendon achilian la piciorul drept. Drept urmare pe 27 mai, am fost operat prin metoda 'tenorafie percutanata tendon achilian drept cu fire metalice'. A doua zi, pe 28 mai, am fost externat cu atela gambiero podala in equin si tratament recomandat: OMOVO 2/zi la nevoie; 30 CLEXANE 1/ZI in burta.Urmeaza ca pe 12 iunie sa ma prezint la control pentru scoaterea firelor de la operatie. Pana in prezent este totul bine cu exceptia unei arsuri, amorteli, scurtcircuitari care a aparut in data de 04 iunie, in exteriorul labei piciorului operat, din dreptul calcaiului pana spre jumatatea labei piciorului. Din ce am citit este posibil sa fi fost 'usor'atins de sutura- nervul sural.
Pe scurt, dragi colegi de suferinta, as dori sa pun cateva intrebari pe cazul meu. Fac precizarea ca am citit comentariile lui Horace si a celorlati colegi, dar despre perioada pana se poate conduce autoturismul nu a scris decat Horace. Deci:
1. Dupa cat timp pot conduce autoturismul circa 700 km. intr-o zi, tinand cont ca la inceputul lui august trebuie sa plec in concediu?
2. A utilizat cineva in perioada recuperarii orteza AIRCAST WALKER (cu 5 talonete)?Daca da, este adevarat ca s-a scurtat perioada de recuperare?
3. Firul metalic de la operatie ramane sau se extrage mai tarziu?!
NOTA: clar, aceste intrebari le voi pune si doctorului. Astept raspuns cat mai repede. Multumesc si...multa sanatate.
0
25-06-2014, ora 03:51
caraman alexandra
Nu este medic/terapeut
caraman alexandra
Buna ziua. am o mare problema si va rog din suflet sa ma ajutati... fratele meu in varsta de 12 ani sia prin degetul intr-un gard de tabla si si l-a rupt... mama sa dus imediat cu el la spital si din pacate acesta a fost operat... mama a asistat si ea la operatie...tendoanele i-au fost afectate si doctorul i le-a cusut... acum exista o mare problema si va rog sa ma ajutati cu un raspuns... :( fratele meu canta la pian. Este olimpic. iar doctorul ne-a spus sa ne rugam la dumnezeu sa i se prinda osul la degetel sa nu se cangreneze...sau ceva de genu ca altfel...degetelul il vor amputa. Exista asa ceva? Cu atata aparatura performanta in spitale sa recurgi la un asemenea gest. Domn Doctor va rog spuneti-mi daca mai putem salva ceva... acum trebuie sa stea 5 zile sa vada cum decurge operatia si apoi ii v-a face radiografie sa ne spuna daca e bn sau il amputeaza. Suntem distrusi... va rog raspundeti-mi!
0
03-07-2014, ora 14:17
razvana69bv
Nu este medic/terapeut
razvana69bv
Buna Ziua colegi de suferinta.Sunt curios daca sunt un caz aparte cu ruptura de tendon achilian ? Ptr ca din cate raspunsuri am citit pe forum, nu ma incadrez la nici unul :). In 02.06.2014 ruptura totala tendon acilian. Operat dupa o saptamana, tenorafie metoda Krakov. Pana aici la fel cu toata lumea. Imobilizare Orteza imediat dupa operaţie, a 2 a zi externare. Recomandare Doctor sa calc pe picior fara probleme. Dupa 3 saptamani mi a spus sa dau jos orteza si sa incep sa merg. Dupa 4 saptamani sa merg la fizioterapeut. Sincer probleme nu am, dar doresc sa am si alte opinii in privinta asta. Insanatosire grabnica la toata lumea
0
06-07-2014, ora 12:32
printesa
Nu este medic/terapeut
printesa
Buna ziua.ma alatur si eu celor ku tendoane operate.am citit ku foarte mare interes postarile dumneavoastra, , , mi-au dat kuraj si rabdare cele skrise.pe data de 5/06/2014 am kazut ku bicikleta, provakandu-mi o ruptura totala a tendonului achiles.am fost operata deabea dupa 23 de zile, , , , zile an kare piciorul mi a fost pus an atela gipsata.avand si alt traumatism.am fost operata pe 27/05/2014.operatia are o foarma foarte ciudata, , aproape an forma de S.-Mai are cineva asfel te forma?am antrebat doktorul operator, , , , la kare raspunsul lui fiind, , asa se face operatzia asta, , deci nu am anteles nimik an konkluzie.pe 9/07/2014 o sa mi se skoata firele dupa kare mi se va aplika un ghips cirkular.am mai suferit si o fraktura de tibie kare mi-a fosst operata an prima a neplakututlui incident, 5/06/2014.initial nu si au dat seama ka am si o ruptura de tendon achilian.apoi la spusele mele mi sa fakut un kontrol apoi am fakut investigatia specifika rupturii de tndon, an kare sa depistat ruptura totala a tendonului.
0
06-07-2014, ora 14:11
printesa
Nu este medic/terapeut
printesa
caraman alexandra.salut!prin ceva asemanator fratelui tau am trekut si eu kand aveam vre o 13 ani.ma jukam la un topogan kare avea ceva tavla pe margine si mi am prins 3 degete kare pur si simplu se mai tineau doar an piele.am fost operata antradevar primele zile a fost riskant ansa a decurs bine, , si ami aduk aminte ka an acea vara deja puteam sa kant la vioara.miskarea degetelor si mobilitatea am rekapatat-o prin exercitiu(kantand).sper ka si fratiorul tau sa fie bine.an ce stare este akum?kum se simte?este totul ok?
0
27-07-2014, ora 09:49
claaud33
Nu este medic/terapeut
claaud33
dragi colegi de suferinta iata povestea mea.mi-am rupt tendonul la fotbal, am stat in ghips 4 saptamani, am doua saptamani de recuperae constand in laser, ultrasunete, rezonanta magnetia, am facut bai cu ceai de pelin, tei.musetel, am luat vimovo si milgamma, m-am uns cu eqvagel si osteocicatrat.acum merg incet schiopatand, urc scarile, conduc masina zilnic o ora dar laba are o culare rosiatica cand stau pe scaun dupa care la mers revine la normal, se umfla gamba in rest totul e ok.astept sfaturi...multumesc tuturor si vindecare din suflet...
0
27-07-2014, ora 18:57
printesa
Nu este medic/terapeut
printesa
Buna claaud33.tu nu ai fost operat?ce fel de ruptura ai avut?an marea parte a kazurilor de ruptura tendonului achilian se impune inetrventie kirurgikala.la 4 saptamani de l ancident sa poti merge, , , saa si konduci masina, , , esti f norokos.
ansanatosire grabnika
0
27-07-2014, ora 20:04
claaud33
Nu este medic/terapeut
claaud33
am avut ruptura partiala, am stat doar in ghips 4 saptamani si inca doua de recuperare plus tratamentul pe care l-am spus...sanatae si vindecare rapida...
0
27-07-2014, ora 22:16
printesa
Nu este medic/terapeut
printesa
claaud33, faptul ca ti se unfla gamba kand stai pe skaun este ceva normal, , depinde si kat timmp stai ku picioru an jos.ankazul rupturii de tendon achilian rekuperarea de baza konsta an kineto-terapie.tu spuneai ka ai anceput rekuperare ku laser, , ultrasunete, , , rezonantza magnetika, , antiinflamatorii, , bai si ceva geluri, , terapie kare se aplika mai mult sportiviilor an anumte afektiuni de tendonita.an kazul tau de ruptura partiala necesiti kineto-terapie,.akum depinde si de statusul tau fizik.an ruptura partiala de tendon si terapia fiind una klasika adika ghipsare an pozitia ecvin, , , egzista si posibilitatea unei recidive, , , asta anseamna ka trebue sa ai mare grije si sa nu praktici sporturi(fotbal alergari)sper ka poate te am ajutat ce ceva.spunem pe ce sediul este lokalizata leziunea tendonului tau
0
18-08-2014, ora 17:20
horace
Nu este medic/terapeut
horace
Klaude & Printesa,

scuze pentru intarzierea raspunsului. Asa cum am precizat in comentariile mele am avut o operatie clasica in forma de S. Ruptura de tendon se vede foarte bine la un ecograf, sau si mai bine la un RMN. Ma mir de medicul care te-a investigat ca nu a facut asta. Eu am fost operat la Cluj, am stat in atela gipsata timp de 2 luni (cu carje si tot tacamul). Am resimtit piciorul inca 1 luna dupa inlaturarea atelei, mai ales dupa condus autoturism si stat mult in picioare ( seara se umfla glezna). N-am avut probleme la condusul masinii. Azi, dupa 2 ani de zile ma simt excelent, iarna schiez asa usor, dar niciun sport de performanta (am facut taekwondo). Daca va mai pot ajuta cu vreo informatie, va stau la dispozitie. Multa sanatate
0
23-08-2014, ora 17:46
NeluFrunza
Nu este medic/terapeut
NeluFrunza
Multumesc pentru raspuns. Sunt baiat/ 32 ani/ sportiv/ mi-am rupt tendonul la fotbal. Am avut spatiu de 1, 5 distanta intre tendoane si mi l-au cusut prin operatie dar nu cunosc tipul operatiei. Sunt cu piciorul in ghips de 4 saptamani si de doua zile am o durere in partea dreapta a muschiului Gastrocnemian la 5 cm sub genunche. As dori sa stiu daca este o durere normala sau ar trebui sa consult medicul? Va multumesc
0
23-08-2014, ora 18:42
horace
Nu este medic/terapeut
horace
Nelu,

Faptul ca n-o sa mai fii ca nou, o sa simti asta toata viata.. Dar durerea o sa te lase dupa o perioada. Ai rabdare... Eu am stat cu el in atela gipsata 2 luni si inca se mai umfla in a 3-a luna. Asa ca.sanatate multa si rabdare.
0
24-08-2014, ora 10:03
NeluFrunza
Nu este medic/terapeut
NeluFrunza
Merci de raspuns horace, vroiam sa stiu doar daca e o durere normala la gamba dupa 4saptamani de la operatie si doad in partea dreaptā a gambei. Sunt operat de 4 saptamani si nu am simtit nici un fel de durere in aceasta perioada ( ca si cum nu as fi fost operat ). Din cauza asta mi se pare putin ciudat ca de vreo 3 zile ma doare gamba. Dar ciudat mi se pare cā, de tin piceorul intins pe pat nu simt nimic, doar cand stau in piceoare incepe sa ma ia durerea. Ca un fel de junghi in pulpā. Merci
0
24-08-2014, ora 10:09
horace
Nu este medic/terapeut
horace
Nelu,

E normal sa fie asa deoarece muschiul se atrofiaza daca nu "se utilizeaza". O sa vezi ca dupa perioada de recuperare te vei simti mult mai bine. Sanatate
0
24-08-2014, ora 10:26
NeluFrunza
Nu este medic/terapeut
NeluFrunza
Merci mult
0
25-08-2014, ora 11:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este absolut imposibil de elaborat un raspuns avizat fara cunoasterea situatiei pre-, intra- si post-operatorii.
Suferinta actuala poate fi datorata interventiei in sine (elongatia musculaturii gastrocnemiene), poate fi datorata imobilizarii gipsate, poate fi semnul unei tromboze venoase profunde etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
25-08-2014, ora 21:32
horace
Nu este medic/terapeut
horace
Are dreptate d-l doctor
Toata stima...
0
14-10-2014, ora 18:15
Pentrupariur
Nu este medic/terapeut
Pentrupariur
Ruptura tendon
0
14-10-2014, ora 18:29
Pentrupariur
Nu este medic/terapeut
Pentrupariur
Pe data de 08.07.2014 am fost operat pt ruptura totala tendon achile, metoda 6 puncte. La 3 sapt am scos atela gipsat in echin si am luat orteza. La 5 saptamani am alunecat la baie si am facut ruptura partiala de tendon si ruptura de membrana musculara la 3 cm de ruptura initziala, unde se prinde prima oara tendonul de muschi. Am 3 luni de la prima operatie shi e ok unde a fost operat, dar unde l-am rupt a doua oara inca nu e refacut si la orice miscare mai ampla ma doare de parca mi-ar infige cineva un cutit acolo. Pe 09.10.2014 am fost si am scos si firul de titaniu. Are cineva idee in car timp se cicatrizeaza a doua ruptura, cea la care nu am facut operatie ?
0
22-11-2014, ora 11:52
radu0503
Nu este medic/terapeut
radu0503
Salut!
Din nefericire, tocmai am intrat si eu in clubul tendonistilor. Nefericitul accident s-a produs acum o saptamana, in 15.11.2014 cand am cedat ispitei si insistentelor unor amici, si m-am bagat la un tenis cu piciorul in nocturna, pe un teren sintetic... asta dupa 7-8 ani in care nu mai pusesem piciorul pe minge. Dupa circa vreo ora de joc, prinsesem tot mai mult curaj si intram la orice minge indiferent de cat de grea era pozitia. Apoi totul s-a produs absolut neasteptat... o pocnitura ca si cand frangi o ramura, o durere ascutita in spatele gambei, deasupra calcaiului iar cand am dat sa ma ridic am constatat ca nu mai pot sa calc pe picior, era ca o senzatie de a pasi pe un plan inclinat. Marti 18.11.2014 a fost Ziua 0: Am fost operat la Cluj sub anestezie rahiala, prin operatie clasica, o taietura de vreo 10-12 cm, practicandu-se Tenorafie Tendon Achilean Stang si Tenoplastie cu Tendon Plantar Lung (marturisesc ca nu stiu exact ce inseamna procedura in sine). Totul a decurs perfect pana acum, am fost externat ieri 21.11.2014, azi fiind a 4-a zi dupa operatie. Am parcurs inca de pe patul de spital toate comentariile voastre scrise aici, pentru care va multumesc din suflet... m-au incurajat si mi-au redat aceea speranta ca pana la urma totul va fi bine. Desi stiu ca a trecut atat de mult timp de la accidentele voastre, pentru unii chiar ani, mi-ar fi placut sa stiu cum va simtiti acum... Diana, ssorin72, renato, Horace si toti ceilalti... eventual daca in afara de rabdare, mai exista si alte mici secrete in etapele vindecarii. Multumesc inca o data tuturor care au postat pana acum in legatura cu acest subiect, si va doresc sanatate maxima!
0
30-11-2014, ora 19:22
stefan7030
Nu este medic/terapeut
stefan7030
Salut!Am citit cele scrise de tine si ai patit exact ca mine cu diferenta ca eu am trecut prin astea acum 2 ani.Tot tenis cu piciorul, tendon ahile picior stang, operatie clasica.Daca te pot ajuta cu ceva nu ezita sa ma intrebi.Sanatate!
0
30-11-2014, ora 19:45
radu0503
Nu este medic/terapeut
radu0503
salut stefane! merci ca si gasit in pic de timp liber sa postezi aici. Cea mai mare realizare, daca se poate numi realizare e ca am depasit pana la urma socul emotional, care cred ca l-am resimtit cel mai puternic. Cu moralul stau f bine acum, iar de poimaine cand voi reveni pana la spital pentru scosul firelor, am inteles ca voi intra intr-o noua etapa... insa e o mare enigma fiindca nu am nici cea mai vaga idee cum se va desfasura. De fapt intru in a doua treime a perioadei post-op de 6 saptamani (marti 2 dec se vor implini fix 2 saptamani de la operatie. Acum talpa e undeva la 120 grade in echin avand pentru imobilizare o atela dintr-o rasina speciala fixata pe tibie. Habar n-am daca marti dupa scosul firelor imi schimba pozitia labei piciorului sau imobilizarea. Eram curios ce pozitii comode, in afara de cea clasica respectiv culcat in pat ati gasit in perioada post-op. Eu m-am straduit sa respect ceea ce am citit pe un forum din America... unde recomandau ca in perioada de 2-3 saptamani dupa operatie e recomandat ca elevatia calcaiului de la piciorul operat sa fie mentinuta cat mai mult timp posibil deasupra nivelului inimii ! Cica ar fi unul din secretele unei cat mai bune recuperari. Voi ati putut respecta asta?! evident ca mi s-a parut greu de indeplinit :)
0
01-12-2014, ora 15:03
stefan7030
Nu este medic/terapeut
stefan7030
Salut Radu!Eu am stat 6 saptamani cu tot piciorul stang in gips, apoi 2 saptamani cu gipsul pana sub genuchi stil cizma.La externare ce recomandari ti_au fost facute de catre medic?Tine piciorul operat pe o perna, misca cat poti de des din degetele de la piciorul operat.Faza este urmatoarea atunci cand mergem sangele este impins in mod natural catre inima cum in perioada aceasta este excus mersul trebuie sa stai cu piciorul mai sus de nivelul inimii.Este prematur sa iti indrepte acum laba piciorului nici nu sa prins bine operatia abia dupa 6 saptamani o sa incerce doctorul sa mai traga putin dar nu te astepta la cine stie ce.O sa mai ai mult de muncit pana vei reusi sa aduci laba piciorului iar la 90 de grade deocamdata mare lucru nu ai de facut stai cu piciorul ridicat pe o perna, da din degete cat poti de des, nu uita sa faci zilnic injectiile si cam atat.Multa sanatate!
P.S Ai grija cu constipatia, nu glumesc!
0
02-12-2014, ora 21:23
radu0503
Nu este medic/terapeut
radu0503
Salut din nou! Astazi s-au implinit fix 2 saptamani post-op si am ajuns din nou la spital pentru scoaterea firelor de la operatie, si stabilirea de catre doctorul care m-a operat, a pasilor de urmat in zilele urmatoare. Dupa ce mi-a examinat piciorul si s-au scos firele, mi-a spus ca totul e in regula, si ca se vede ca am fost cuminte findca operatia s-a inchis perfect. Apoi, oarecum surprinzator pentru mine a decis sa pastrez in continuare imobilizarea cu atela gambiero-podala in echin pana peste 3 saptamani, adica pe 23 dec cand va trebui sa revin la control si schimbarea imobilizarii actuale cu un ghips circular, de la genunche in jos, prevazut cu ceva toc metalic, si aducerea talpii spre 90 grade. Mirarea mea a fost ca pe 23 dec se implinesc doar 5 saptamani de la operatie. Oare nu e totusi prea devreme?! N-am auzit pana acum la nimeni cu ruptura totala a tendonului achilean, sa se fi laudat ca a reusit sa puna piciorul in pamant dupa doar 5 saptamani de la data operatiei. Am oaresce temeri in legatura cu aspectul asta. Daca aveti pareri, sau sfaturi bune de urmat... si timp sa le postati, mi-ar parea bine sa le aflu. Sanatate maxima !
0
06-12-2014, ora 19:52
stefan7030
Nu este medic/terapeut
stefan7030
Salut Radu!Cum te simţi?Cu toate ca la exterior operaţia este inchisă in interior situaţia este alta din această cauză o să mai păstrezi imobilizarea.Trebuie sa ţi cont ca tendonul afectat este mai scurt.O să păstrezi celalalt tip de imobilizare cam 2-3 saptămani in funcţie de, decizia medicului.Piciorul in pamant o sa il pui dupa ce vei termina si a doua perioada a imobilizarii cea de la genuchi in jos.ATENÈšIE-După schimbarea tipului de imobilizare apare tendinta de uşurare avand mai multa mobilitate.In această perioadă apar cele mai multe rerupturi ale tendonului.Cand vei ajunge in aceasta perioada o sa incerc sa iţi dau cateva sfaturi care sper sa te ajute.Secretul recuperari este RĂBDAREA.Multa sănătate!
P.S De unde eşti şi caţi ani ai?
0
06-12-2014, ora 19:56
radu0503
Nu este medic/terapeut
radu0503
Salut Stefane! ti-am dat un add a friend pe ID-ul lasat de tine... acu 2 ani, dar nu am primit accept inca. Sa nu mai fie de actualitate?
0
28-12-2014, ora 16:40
horace
Nu este medic/terapeut
horace
Salut Radu,

Daca ai citit toate comentariile mele si a celorlalti urmeaza-le intocmai. Totul e sa ai multa rabdare. Stii cum se zice...nu exista BOLI, exista BOLNAVI !!!
Eu am 2 ani si jumatate de la eveniment si ma simt bine. Chiar azi m-am intors de la schi de la Arieseni. Am schiat si anul trecut, dar totul cu foarte mare grija. Nu ca si Huidu, nu ca si Schumacher. Dar m-am lasat de toate sporturile periculoase: fotbal, fotbal-tenis, arte martiale etc, care presupun intinderi si fortari de tendon. Schiul eu zic ca merge asa usurel deoarece claparul e identic cu o orteza. Daca tu ai reusit dupa 5 saptamani sa pui piciorul in pamant inseamna ca te recuperezi foarte repede. Dar cum zicea Stefan, pe dinauntru e mai complicat si necesita timp.
Sanatate si daca mai ai intrebari.sunt pe-aici.
0
30-01-2015, ora 19:13
radu0503
Nu este medic/terapeut
radu0503
Salut Horace! Te rog sa ma crezi ca am citit si recitit de mai multe ori toate comentariile tale si ale celorlalti. Am incercat si in buna parte am si reusit sa aplic o serie din sfaturile gasite aici pe forum, care am crezut ca sunt benefice de urmat pentru mine. Eu am fost operat pe data de 18.11.2014, in Cluj, la spitalul de ortopedie prin interventie clasica, avand o taietura de aproximativ 10 cm. Am avut o imobilizare cu atela gambiero-podala in echin timp de 5 saptamani, dupa care imobilizarea a fost indepartata si mi s-a recomandat de catre doctor sa incep exercitii usoare pentru mobilizarea gleznei si flexii-extensii cu laba piciorului pentru urmatoarele 2 saptamani fara a pune piciorul jos. La 7 saptamani de la data operatiei am inceput sa calc pe picior, bineinteles cu sprijin pe 2 carje. Treptat am prins incredere si am inceput sa merg doar cu o carja pe partea opusa piciorului operat, si cu trecerea timpului un oarecare progres s-a simtit. Azi sunt 10 saptamani si 2 zile de la data operatiei. Ieri si astazi am incercat sa vad daca sunt in stare sa merg si pe distante medii... cateva sute de metri, pana la 1 km, ajutat doar de baston, care e mai mult de moft, si rezultatul testului a fost dezamagitor. Prin casa, merg destul de bine, fara dureri, existand doar senzatia ca "ma tine" putin tendonul si nu imi permite sa fac flexia cum ar trebui. Problema se schimba complet la deplasarile mai lungi pe-afara, cand dupa cateva sute de metri de mers, apar unele dureri in zona suturii tendonului, in jurul gleznei si a calcaiului, si resimt ca durerea deranjeaza tot mai tare cu fiecare pas facut si cu schiopatat aferent. Din cate am citit, nu imi dau seama daca asa ceva e normal sau nu, la 10 saptamani dupa operatie si avand deja 3 saptamani de cand am inceput sa merg. Daca mai e cineva pe-aici, care a intampinat probleme asemanatoare in perioada recuperarii, astept cu nerabdare sfaturi sau sugestii. Multumesc anticipat si sanatate maxima la toata lumea.
Adaugă un comentariu / răspuns
298 comentarii 1 2 ..... 6789 10 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Operația nu se închide - ghidul pacientului operat
  • Un nou scor prezice cu acuratețe riscul de insuficiență hepatică postoperatorie
  • Umflătură după operație (umflăturile postoperatorii)
  • Un simplu test ocular poate identifica pacienții la risc de disfuncții cognitive postoperator
  •