Recuperare postoperatorie ruptura tendon achilian | Forumul Medical ROmedic

Recuperare postoperatorie ruptura tendon achilian

298 comentarii 1 2 ..... 567 ..... 9 10 ÃŽnainte ›
0
27-04-2013, ora 16:19
cristi1990
Nu este medic/terapeut
cristi1990
Scuze, in 08.04 am fost operat! Nu ma doare deloc, am scos si firele! Joc fotbal, si nu sunt deloc un tip care sa stea numai in pat! Face rau faptul ca ma plimb destul de mult? fara sa pun piciorul jos deloc, doar in carje? si efort am voie sa fac? de ex abdomene?Ms pt raspuns!
0
27-04-2013, ora 16:20
cristi1990
Nu este medic/terapeut
cristi1990
Si mai ceva...recuperarea incepe dupa cele 8 sapt de imobilizare?
0
27-04-2013, ora 18:42
stefan7030
Nu este medic/terapeut
stefan7030
Salut! Cati ani ai Cristi? Nu o sa ai dureri mai deloc, mai ales in cele 8 saptamani cand o sa incepi recuperarea mai vedem;).Nu face rau dar nici bine ca te plimbi cum spui tu.Eu zic totusi sa stai linistit pt ca ti se umfla piciorul sub ghips, asai?Recuperarea este obligatorie dupa cele 8 saptamani si abia atunci incepe greul.Daca vrei sa faci ceva dar e riscant misca glezna atat cat iti permite ghipsul dar nu forta ca apar fisuri in glezna si dai in altele dupa aia.Trebuie sa ai multa rabdare. Recuperarea este de durata, stiu ca tu vrei mai repede dar nu se poate.Daca te mai pot ajuta cu ceva oricand cu placere.Sanatate!
0
27-04-2013, ora 20:59
cristi1990
Nu este medic/terapeut
cristi1990
am 22 ani, nu mi se umfla piciorul deloc cand merg...! recuperarea va fi de 100%?
dupa cat timp de la inlaturarea ghipsului pot merge iar?
0
28-04-2013, ora 15:43
stefan7030
Nu este medic/terapeut
stefan7030
Salut Cristi!De unde pana unde ai piciorul in ghips? Piciorul iti este imobilizat, in gips intr-o atela gambiero-podala in echin ?Tu trebuie sa faci exact ce spune ortopedul pt ca el stie cel mai bine ce a facut acolo cand te_a operat.Piciorul nu se umfla deocamdata pt ca nu il lasi jos pana la pamant.O sa vezi ca atunci cand il lasi in jos o sa se invneteasca degetele de la picioare si o sa se umfle de aceea trebuie sa il ti cat mai mult posibil pe o perna.Acum prea multe acum nu poti sa faci decat sa astepti sa se prinda operatia si sa se refaca tendonul.O sa ai probleme cu mobilitatea gleznei dat fiind faptul ca ea a stat nemiscata 8 saptamani si de aceea o sa faci fizioterapie iar pt intinderea tendonului si refacerea masei musculare exercitii cu un kinetoterapeut dar mai ai pana acolo.Nu iti pot spune in cat timp vei merge iar, asta depinde de tine.Misca cat poti de des degetele de la picioare chiar daca iti pare banal lucrul asta o sa te ajute mai tarziu.Teoretic recuperarea este de 100% practic insa depinde de multi factori priceperea ortopedului, varsta(aici ai un avantaj;)), ambitia ta, priceperea kinetoterapeutului, greutatea corporala, timpul scurs de la ruperea tendonului pana la operatie si multe altele.La inceput o sa fii multumit daca o sa poti merge normal apoi incet, incet iti vei reveni dar inca odata iti spun nu te astepta la minuni recuperarea e foarte lunga, tendoanele se refac foarte greu.Daca te mai pot ajuta cu ceva nu ezita sa ma intrebi daca stiu te ajut cu placere.Sanatate!
0
30-04-2013, ora 00:11
cristi1990
Nu este medic/terapeut
cristi1990
Din cate am inteles...inafara de sutura la tendon...a intarit si cu tendonul plantaris! deci, de gheata nu am nevoie?
0
01-05-2013, ora 01:12
viobmw
Nu este medic/terapeut
viobmw
Multumesc pentru raspuns stefan7030. Ai idee cam cat timp este necesar dupa acest tip de operatie pana sa pot reveni la practicarea fotbalului? Am vazut pe internet cateva tipuri de protectii pentru tendon de care nici nu aveam idee ca exista. Cred ca ar ajuta pentru cei care revin la sporturi de contact dupa o operatie la tendon.
0
01-05-2013, ora 09:05
stefan7030
Nu este medic/terapeut
stefan7030
Salut Cristi.Ti-a spus medicul ca ai nevoie de gheata ortopedică?Dupa cum ai citit pe forum nimeni nu a purtat acest tip de gheata, nu stiu ce sa zic.
0
01-05-2013, ora 10:52
cristi1990
Nu este medic/terapeut
cristi1990
Da, mi a spus ca recuperarea ar merge mult mai repede, deoarece exista si posibilitatea sa calci in picior inca din primele 5 6 saptamani...! Mersi pt raspunsuri!
0
01-05-2013, ora 12:51
stefan7030
Nu este medic/terapeut
stefan7030
Salut Cristi!Dupa cum ti-am zis tu trebuie sa respecti ce zice medicul care te-a operat.El stie cel mai bine ce a facut acolo.Daca este vorba de tipul acela de gheata cu talonete sa sti ca ajuta dar sunt foarte scumpe.Recuperare usoara!
0
01-05-2013, ora 15:50
stefan7030
Nu este medic/terapeut
stefan7030
Salut viobmw.E greu de spus cand vei putea sa joci iar fotbal.Important este sa parcurgi fiecare etapa fara probleme, sa poti merge normal si apoi o sa afli singur daca mai poti juca fotbal, oricum nu mai devreme de 4-5 luni in cel mai fericit caz.Recuperare usoara!
0
04-05-2013, ora 22:11
viobmw
Nu este medic/terapeut
viobmw
multumesc
0
07-08-2013, ora 12:17
Coco77
Nu este medic/terapeut
Coco77
buna/ am fost operat de ruptura de tendon acum 6spt.astazi 07.08.mi s-a schimbat ultimul gips., doctorul a spus k dupa 2 spt il scoate si pe asta..dar ciudat este k nu mi-a dat nici o lamurire ce pot fc fara gips?a mai spus k ne vd peste o luna cind vine din concediu, dar 2 spt ma uit la picior?pot incepe recuperarea la o clinica, fizioterapie, kinetoterapie?e prea devreme?astazi a fost extrem de greu cind a trebuit pus piciorul la 90., asa o lipsa de comunicare k la spit.JUDETEAN PLOIESTI in ciuda tuturor, , atentiilor, , daca poate sa ma ajute cineva care a mai trecut prin asta.multumesc/
0
07-08-2013, ora 22:47
stefan7030
Nu este medic/terapeut
stefan7030
Buna seara.Ce varsta ai?Ce tip de operatie a fost practicat, clasica sau percutanta?Cate kg ai?Cat timp a trecut de la ruptura la operatie?Cati cm are operatia?
0
08-08-2013, ora 10:22
Coco77
Nu este medic/terapeut
Coco77
buna..2 zile de la ruptura, in jur de 75kg..35 de ani.operatia~20cm..(fotbalul asta)..dar nu stiu dak e vreo problema dak incep recuperarea undeva(Eforie, Techirghiol), in cele 2 spt pina vine doctorul din concediu.Sfatul k miscatul degetelor a fost bun(nu a zis doctorul nmk de asta), este normal k nu am putut singur sa misc piciorul?adik sa-l aduc la 90?bn, dupa 6spt imobilizat..dar totusi.
0
08-08-2013, ora 19:54
stefan7030
Nu este medic/terapeut
stefan7030
Salut!Sfatul meu este sa stai linistit si knd vine medicul din concediu sa vb cu el de recuperare, el stie cel mai bine ce a fakut akolo si ce tip de recuperare este necesara.E normal ca dupa atatea sapt sa nu poti misca glezna.Urmeaza edemul, intinderea tendonului, adaptarea la mersul normal.Mai ai de tras.
0
09-08-2013, ora 10:57
Coco77
Nu este medic/terapeut
Coco77
multumesc ptr raspuns...sunt constient k am de tras, k este greu.dar majoritatea celor de pe forum k aceasta problema au inceput recuperarea dupa ce au scapat de gips.nici makr nu stiu ce pot fc dupa aia.operata s-a vindecat frumos(pe din afara), pot da cu vreun unguent, ptr, cicatrice, etc...are vrun efect negativ in contact k apa?sunt atitea intrebari la care nu am un rasp.posibil sa mai joc fotbal?sau, , ghetele-n cui?
0
09-08-2013, ora 22:38
stefan7030
Nu este medic/terapeut
stefan7030
Buna seara.In comentariul din 26.10.2012 ai o adresa de mess.Intra maine pe la ora 18 acolo si vb.sunt f multe de spus.Sanatate!
0
10-08-2013, ora 11:30
Coco77
Nu este medic/terapeut
Coco77
multumesc ptr sfaturi, s-au cam rarit nr, , suferinzilor;;pe acest forum asta e bn..am gasit pe cineva care a patit exact k mn, , la indigo"a pus o intrebare catre Dr.Uscat..care mai raspundea pe acest forum dar din pacate nu a venit si raspunsul, oricum era de prin 2011, , viorel78..nu m-ar interesa decit ce pot face in cele 2spt dupa ce scot gipsul si pina vine Dr.din concediu.sa fi fost mai bn sa ma fi operat in alta parte/?undeva unde se foloseste, , gheata ortopedica"?
0
13-09-2013, ora 01:09
raz73
Nu este medic/terapeut
raz73
Salut,

In data de 05 Jul am ratat prima treapta la coborarea unei scari = ruptura tendon achile (2/3 s-a vazut la ecografie). Am practicat baschet 11 ani si am (aveam) o viata activa si la job (vanzari) si in afara lui (bicicleta, role, baschet, sala, schi, moto...).
So...am fost operat in data de 8 Jul prin tehnica minim invaziva - sutura capete, 6 incizii (cate 3 pe fiecare parte a tendonului), si "ranforsarea" tendonului cu o sarma din calcai pana aprox sub gamba in forma de 8. Am stat (bine'nteles) in gips timp de 3 saptamani, incepand cu a 4-a am inceput recuperarea kineto 13 sedinte (nu am voie sa fac fizio din cauza sarmei). Incepand cu a 6-a saptamana am inceput sa incarc piciorul treptat cu cele 2 carje, acum sunt in a 10-a saptamana si merg (cred eu) la 80%, adica schiopatez usor - este vorba numai de mers.
Sunt foarte multumit de felul in care a decurs totul pana acum, gandindu-ma astazi la asta. In urma cu doar 2 saptamani mai foloseam inca o carja, mi se umfla piciorul, aveam dureri in zona calcaiului/glezna si eram foarte pesimist gandindu-ma la ce urmeaza. Am evoluat destul de bine in comparatie cu toate povestile/experientele citite pe tot felul de forumuri (atat romanesti cat si de afara).
Am respectat cu sfintenie recomandarea de a nu pune piciorul in pamant 6 saptamani, am facut exercitii, am tratat zona cu bai caldute cu sare grunjoasa + diclofenac 5% in fiecare seara, comprese cu sulfat de magneziu de cel putin 2 ori pe zi si in ultimele 2 saptamani am folosit ketospray de 2 ori/zi. Deci eu cred ca dupa toate cele spuse mai sus sa merg cu un usor schiopatat e foarte bine :). Sunt foarte bucuros ca pot face asta de vreo saptamana :).
As vrea sa intreb daca a mai fost cineva operat asemeni mie, ce s-a intamplat cu nenorocita aia de sarma si cum se simt? Am vorbit cu un medic ortoped (intamplator) care a suferit o interventie identica cu a mea dar nu a scos sarma nici dupa 2 ani de la interventie. Atii (inclusiv medicul care m-a operat) recomanda scoaterea sarmei la 4-6 luni de la operatie.
Pentru cei care sunteti la inceputul acestei experiente as spune chiar traumatizante va doresc multa rabdare si intelepciune iar celor care au impartasit aceeasi suferinta si acum o privesc relaxati, pentru ca au trcut peste ea, VA MULTUMESC pentru
ca ati impartasit-o! Mie mi-a folosit foarte mult!
Nu sunt fan retele de socializare sau alte mess-uri insa am vrut sa ma inregistrez pe acest forum, sa spun si povestea mea si sa ajut si eu (sper) la randul meu.

R
0
29-10-2013, ora 16:36
Lucia1972
Nu este medic/terapeut
Lucia1972
Buna,

Ma alatur si eu voua, cu aceeasi problema, doar ca la mine e ceva mai diferit. Nu a fost ruptura de tendon, la mine e taiat cu un raft (polita) de sticla.A fost accident la locul de munca, ...s-a intimplat pe 11.10, iar la 3 ore de la accident deja am fost operata. In data de 14.10 am fost externata, si am zburat spre casa. (Am omis sa spun ca ma aflam in Germania). Tendonu a fost taiat 1/4-1/3 din grosime, iar eu nu am avut picioru in gips, am primit in ziua externari orteza, cirjele, iar de la farmacie restu de medicamente (totu' pe asigurare). Tot in ziua externarii, m-a vizitat si fizioterapeutul care imi dadea indicatii cum pot sa calc pe piciorul accidentat pina in 10kg, (adica sa ma las putin pe el). La 12 zile mi-a scos atele (acasa), iar chirurgul mi-a zis ca arata foarte bine (..ma rog, cit de bine poa' sa arate o operatie).de 4-5 cm. Nu ma doare.de fapt nici nu m-a durut.doar putin dupa operatie...in prima noapte. Am 17 zile de la operatie, ..fac masaj zilnic deoarece il tin mereu descoperit, chiar si fara pansament.dar nu ma deplasez fara orteza. Credeti ca as putea sa incep recuper mai devreme... s-au numai dupa 6 saptamini?
0
05-11-2013, ora 22:16
horace
Nu este medic/terapeut
horace
Lucia, esti o norocoasa, avand in vedere lungimea operatiei doar de 4-5 cm. Daca citesti in urma o sa vezi totul cum mi s-a intamplat mie. Eu am o operatie in spatele piciorului drept de 30 cm. E drept ca am deja 16 luni de la operatie. Ma simt foarte bine, muncesc, pot sa si alerg dar nu performanta. Oricum la tine a fost doar o taiere a tendonului, operatia facandu-se mult mai elegant. Noi cei care l-am rupt la fotbal, l-am facut flenduri. Deci ca urmare inainte sa fie cusut, a trebuit sa fie cosmetizat si taiate franjurile, mie cred ca mi-au fost adaugate si bucati de muschi. Oricum eu am stat cu atela de gips fix 8 saptamani, dupa care am inceput recuperarea. A fost greu pana m-am obisnuit, rabdarea va deveni o CALITATE in tot acest timp. Nimeni de aici nu seamana unul cu altul, fiecare organism se adapteaza mai repede sau mai incet procesului postoperatoriu. depinde mult si de medicul care a facut operatia, de kinoterapeut dar mai ales de pacient. Dar trece si te vei face bine, crede-ma. Eu momentan sunt foarte bine, desi uneori dimineata cand ma dau jos din pat..simt care este stangul si care este dreptul. Daca mai pot sa-ti fiu de folos, ma gasesti pe-aici. Sanatate multa !!!!
0
05-11-2013, ora 22:28
horace
Nu este medic/terapeut
horace
Pentru raz73

Operatiile sunt de diverse feluri, ca si medicii care le practica. Pe mine m-a operat la Cluj, unul dintre cei mai buni chirurgi plasticieni din tara. M-a operat clasic, asa cum a invatat el acum 30-40 ani. Si i-a iesit bine. Normal ca sunt tot felul de tehnici acum dar toate au acelasi scop, sa te puna pe picioare cat mai repede, cu urmari minime. O sa iti aduci aminte peste 1 an si o sa vezi ca o sa fii foarte bine. Eu in iarna asta ma gandesc sa schiez. Iarna trecuta n-am facut-o poate de teama, oricum aveam doar 6 luni de la operatie atunci. O sa fie bine. Sanatate multa !!
0
22-03-2014, ora 19:30
romeo75
Nu este medic/terapeut
romeo75
Salutare ! Am 38 de ani si sunt din Braila. Mi-am rupt tendonul lui achile pe data de 10.01.2014 la fotbal. Am mers cu el asa schiop circa 1 luna jumatate dupa care desi erau imbunatatiri zilnice a mai pocnit odata la o fortare. Fac precizarea ca am putut merge cu el datorita faptului ca ruptura tendonului la mine s-a produs spre muschiul gambei nu spre calcaneu. In fine m-am operat la Bucuresti la dna dr. Marinescu pe 5.03.2014 o taietura destul de mare cel putin 20 cm. Am piciorul in ghips mult peste genunchi timp de 3 saptamani dar cu un ghips din rasini care e mult mai confortabil decat ghipsul clasic(e mult mai usor). Astept ca pe 25.03.2014 sa il schimb cu unul sub genunchi si sa imi scoata firele. Ii rog pe colegii de suferinta din Braila sa imi spuna unde au facut recuperare. As dori sa revin la servici de pe 31.03 sper sa fie posibil...la birou. Oare chiar sa dureze dupa cele 6 saptamani inca 2 luni ca sa poti merge macar fara carje ??? Va multumesc.
0
23-03-2014, ora 11:25
horace
Nu este medic/terapeut
horace
Salut Romeo75,

Eu sunt din Cluj, dar sunt sigur ca si la tine in Braila exista centre de recuperare medicala. La mine n-a fost nevoie de fizioterapie. Am facut cateva sedinte de laseroterapie si multa gimnastica. Operatia mea are 40 cm lungime, asa ca stai linistit. Pot spune ca sunt OK dupa aproape 2 ani, M-am recuperat complet. Iarna asta am si schiat asa usor. Fotbal nu mai joc deloc. Am incheiat capitolul asta. Cred ca toti ar trebui sa faca la fel. Inca simt piciorul ca si cum ar fi un pic 'mai scurt'. E poate o senzatie, dar nu va mai fi niciodata ca nou. Si e normal. Daca citesti tot istoricul meu o sa gasesti multe sfaturi utile. Si da, eu am stat in atela si in carje 2 luni. Dupa care mi-am reluat activitatea, dar timp de inca o luna, seara mi se umfla piciorul. Mi-e mi-a spus medicul care m-a operat ca recuperarea totala va fi cam 3 luni, si a avut dreptate. Eu inca am fost un caz fericit. Sunt altii care au nevoie de mult mai mult timp. Depinde de ruptura, de organismul fiecaruia. E nevoie de mult calm si multa rabdare. Daca mai ai intrebari, sunt pe-aici sa-ti raspund. Sanatate multa !!!!
0
14-05-2014, ora 22:31
Albert Maria
Nu este medic/terapeut
Albert Maria
Buna sunt Mada mi-am operat de curand baiatu de 6 ani de prelungire a tendonului achilian operatia a fost percutanta, a stat 4 saptamani in ghips l-am dat jos de curand si as-i vrea sa stiu in cat timp poate merge sau pune macar piciarele in pamant.
Multumesc
0
14-05-2014, ora 22:50
horace
Nu este medic/terapeut
horace
Mada,

Daca citesti la mine toate comentariile din urma o sa gasesti cam toate raspunsurile. Dar in principiu eu am stat in atela gipsata fix 2 luni. Si in a 3-a luna inca mi se mai umfla piciorul seara de la efortul de peste zi (munca, condus masina etc). Rabdare si sanatate.
0
15-05-2014, ora 14:12
Albert Maria
Nu este medic/terapeut
Albert Maria
Oricum pe 26 vom pleca la recuperare la Gura Ocnitei sper sa venim pe picioarele noastre de acolo.Multumesc pentru raspuns
0
15-05-2014, ora 14:22
Albert Maria
Nu este medic/terapeut
Albert Maria
Vroiam sa va mai intreb daca este normal sa-l doara genunchii?el se plange ca-l dor genunchi
0
15-05-2014, ora 22:34
horace
Nu este medic/terapeut
horace
E normal sa-l doara acum toate...radiaza durerea peste tot. Oricum o sa-l doara si in timpul recuperarii.muschii sunt atrofiati putin. Dar trece. Toti am trecut prin asta.
Adaugă un comentariu / răspuns
298 comentarii 1 2 ..... 567 ..... 9 10 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • OperaÈ›ia nu se închide - ghidul pacientului operat
  • Un nou scor prezice cu acurateÈ›e riscul de insuficiență hepatică postoperatorie
  • Umflătură după operaÈ›ie (umflăturile postoperatorii)
  • Un simplu test ocular poate identifica pacienÈ›ii la risc de disfuncÈ›ii cognitive postoperator
  •