Recuperare postoperatorie ruptura tendon achilian | Forumul Medical ROmedic

Recuperare postoperatorie ruptura tendon achilian

298 comentarii 1 2 ..... 456 ..... 9 10 ÃŽnainte ›
0
09-08-2012, ora 21:34
calin c
Nu este medic/terapeut
calin c
buna seara si multa sanatate!!!!!!nu am mai scris de mult un comentariu dar ce am avut de spus cu privire la tendonul achilian pe care l-am rupt in 19.09.2011, la fotbal, si in 21.09. am fost operat in baia mare, la spitalul judetean, am cam zis.cred ca e importanta gimnastica si ambitia de a te recupera cat mai repedeee!!!eu pot sa va spun ca in ianuarie am inceput cu sporturile, usor, la ski, in martie la drumetii, mers cu bicicleta, iar cam din mai la mai mult sport, ideeea e ca sunt f bine!!!cred inca o data, ca e f importanta kinetoterapia!!!!multa sanatate si sa auzim numai de bine!!!!deja imi caut cazare la ski in austria, pentru sezonul 2012/2013.poate veniti si voi.cu stima si respect!
0
09-08-2012, ora 21:43
horace
Nu este medic/terapeut
horace
Multumim mult Caline.sper sa te ajungem din urma. Eu schiez de obicei la Arieseni, fiind clujean, nascut MOT.
0
10-08-2012, ora 13:51
calin c
Nu este medic/terapeut
calin c
poate o sa prinzi si gustul altor zone de ski, cu ghilimelele de rigoare, si accepti si alte provocari!!!!sanatate!!!
0
10-08-2012, ora 15:06
horace
Nu este medic/terapeut
horace
Caline,

Vin des la Baia Mare cu job-ul meu. N-o sa crezi dar acum 22 ani am invatat sa schiez la Mogosa, Suior, asa ca.nimic nu-i prea departe. Spune-mi tu dup acat timp ai scapat de furnicaturile de la calcai? Bine, asta e o chestie relativa, de la om la om.
0
10-08-2012, ora 15:20
calin c
Nu este medic/terapeut
calin c
pai, eu nu am avut furnicaturi...doar o zona mai sensibila sub maleola, eu am inceput fizioterapia cand inca aveam picioru in atela ghipsata si dupa ce am scos fireleee, curenti, megapuls, gimnastica.la 5 saptamani am pus picioru jos!si am continuat recuperarea, vezi si ce am scris anterior.sanatate!!!!
0
12-08-2012, ora 14:31
horace
Nu este medic/terapeut
horace
Baieti,

Sunt in a 7 saptamana de la operatie si vreau sa va spun ca sunt OK, am inceput sa calc bine pe picior, fara carje, asa usurel inca pe atela in forma de gheata. Sper ca din a 8 saptamana sa incep exercitiile de kineto si fizioterapie. Sanatate la toti.
0
12-08-2012, ora 19:58
Virgil1962
Nu este medic/terapeut
Virgil1962
Oameni buni, eu nu imi dau seama ce fel de organism am! Pe 10.08 am implinit 3 luni de la operatie, eu am stat 8 saptamani numai cu piciorul in ghips(5 tot piciorul+3 de la genunchi in jos), fac gimnastica recuperatorie zilnic de pe 03.07 si tot merg cu o carja, adevarat destul de bine, iar furnicaturi nu am avut deloc. Eu m-am operat in Braila, voi v-ati operat cumva la Clinica din Bologna pt fotbalisti ?
0
12-08-2012, ora 23:53
horace
Nu este medic/terapeut
horace
Salut Virgil,

Stai linistit ca teoria zice ca atela se tine intre 6-8 saptamani. Asta depinde de medic, de pacient. Nu trebuie sa te ingrijorezi. Mie mi-a zis medicul care m-a operat ca dupa 3 luni voi putea merge bine..si dupa 6 luni de la operatie o sa fiu refacut complet. Acum, asta e teoria, practica depinde mult de cum si cat de bine a fost facuta operatia, de cat de bine se recupereaza pacientul, de cat de bun e kinoterapeutul. Nici eu nu ma astept la minuni, lasa ca totul sa decurga normal. Sunt unii care se recupereaza mai incet, altii mai repede. Cred ca secretul este.organismul uman.si vointa fiecaruia in al doilea rand. Eu am invatat sa am RABDARE in tot acest timp, ceea ce-ti doresc si tie. Pana la urma, e o calitate si asta.
0
18-08-2012, ora 12:12
cristian mgc
Nu este medic/terapeut
cristian mgc
Buna, eram curios daca ati organizat meciul acela de fotbal... :).Insanatosire si sanatate la toata lumea.
0
28-08-2012, ora 18:55
simon cristian
Nu este medic/terapeut
simon cristian
buna seara...sunt din baia mare si va scriu tot in legatura cu tendonul achilian, tendon care s-a rupt acum cca 4 luni de zile in urma unui joc de fotbal, avand de aproximativ un an o depunere de calciu ( a spus doctorul) care ma supara destul de tare la mers iar dupa efort fizic abia ca mai umblam...pana in ziua in care s-a rupt tendonul...am fost operat cu diagnosticul ruptura 1/3 a tendonului achilian...!!!m-am operat la doctorul chertif din baia mare, chirurg plastician pe care toata lumea mi l-a recomandat...cert este ca am o cicatrice foarte urata...de cca 15 cm...si o umflatura jos chiar la tendon care nu vrea sa treaca deocamdata...am incercat pt cicatrizare Contractubex..dar fara niciun efect...de cca 3 saptamani m-am apucat de sport din nou...merg regulat la sala, spinning.. nu simt aproape deloc dureri la mersul cu bicicleta dar sa alerg inca imi este frica deoarece simt zona foarte rigida...va rog sa imi recomandati un tratament pentru cicatrici...azi m-am intalnit cu un fotbalist care a fost operat de ruptura totala a tendonului acum 1 an in belgia, operatia care a costat 10 000 de euro...arata impecabil, abia ca iti dai seama ca a fost operat...+ niste injectii pe care le-a facut pentru cicatrizare...100 euro/injectia...sincer cand ma gandesc ca operatia mea a fost doar 600 de ron.mulutmesc anticipat si astept opinita dumneavoastra-cristi-baia mare
0
28-08-2012, ora 23:40
horace
Nu este medic/terapeut
horace
Salut Cristi,

Il cunosc pe dr. Ghertif, ma ocup de echipamente medicale si vin deseori la Baia Mare, eu fiind clujean. Stai linistit in privinta operatiei, cam la toti e la fel, a mea are o lungime de 30 cm (mi-au stricat frumusete de picior). Glumesc. Nu suntem nici balerini, nici dansatori..asa ca..nu-ti face griji. Eu m-am dat tot timpul cu o crema ELICINA cu extract de melci. E foarte buna in asemenea cazuri. Am 9 saptamani de la operatie..pasesc bine putin schiopatand, conduc masina si m-am apucat de kinetoterapie.
0
05-09-2012, ora 20:09
horace
Nu este medic/terapeut
horace
Salut baieti,

Din saptamana a 7-a (cand mai aveam inca atela) am inceput putina kinetoterapie cu miscari foarte simple pentru tendon. Am dat jos atela in a 8 saptamana fara a mai avea nevoie de carje. Fara fizioterapie. Merg destul de bine cu un pic de schiopatat si in continuare kinetoterapie asa usoara pentru tendon si picior. Din a a 9 saptamana am inceput serios kinetoterapia si laseroterapie la un cabinet particular din Cluj. Vreau sa va spun ca sunt in a 10 saptamana de la operatie si la a 5 sedinta de konetoterapie + laseroterapie, inca schiopatez putin dar cica asa e normal in perioada de recuperare. Ma doare aproape tot piciorul chiar si degetele, de la exercitii, cred ca am facut febra musculara. Nu am inca destula elasticitate si forta musculara in picior. Ma ridic usor pe varfuri dar foarte greu, simt ca nu am putere in pulpa piciorului. TOTUL SE FACA SUB CONTROLUL kinoterapeutului. Sper ca urmatoarele sedinte sa fie la fel de grele dar cu recuperare completa. Va doresc si voua sanatate si numai bine. Astept vesti de la voi.
0
17-09-2012, ora 21:25
tavi ab
Nu este medic/terapeut
tavi ab
pentru clubul cu tendonul rupt
in 10.07.2012 mi-am rupt tendonul la fotbal insa pe mine nu m-aul asat atat in ghips. Dupa o saptamana am fost operat iar la 14 zile dupa operatie am scos firele si in ziua urmatoare am inceput recuperarea. Sunt in a 31 zi de recuperare si pot pasi de 4 zile fara carje.
ce este important este sa nu fortati mai mult decat va permite tendonul, trebuie multa rabdare.
Pt HORACE -sunt unele suplimente pentru muschi care te scapa de febra musculara si se reface mai repede masa musculara
pt Simion din BM - exista un aparat cu socuri atat pentru cicatrici cat si pentru umflatura de pe tendon. Dupa cateva sedinte acestea trebuie sa fie fine iar partea cu tendonul trebuie sa se inmoaie si sa devina elastica
Multa sanatate si spor la recuperare la toata lumea
0
25-10-2012, ora 19:01
Virgil1962
Nu este medic/terapeut
Virgil1962
Va salut ardeleni de pe meleaguri brailene! Am revenit dupa o lunga absenta, perioada in care am lipsit am facut fizioterapie, gimnastica si lucrul cel mai important, am inceput serviciul! Am insa o problema pentru care va cer ajutorul: la servici stau mult timp in picioare(cca 12 ore), nu am dureri dar se umfla piciorul, mai bine zis se formeaza ca un guler la incheietura labei piciorului-glezna. Dimineata nu este umflat, dar pe timpul zilei, repet, se umfla. Dati-mi va rog un sfat ce trebuie sa fac sa scap de umflatura. Mi-am cumparat si un unguent (Alle gel) pe baza de diclofenac, vreau sa ma dau si sper sa aiba vreun efect, dar oricum astept sfaturile voastre. Va urez numai bine!
0
25-10-2012, ora 20:27
horace
Nu este medic/terapeut
horace
Salut Virgil,

Uite, eu din a 3 saptamana de la operatie m-am dat cu Deep Relief apoi am incercat Untul Pamantului. Vreau sa-ti spun ca e exact ca si cum te-ai da cu apa de ploaie. Poate ca au ceva efect, nu stiu. N-am facut fizioterapie deloc, am facut 15 sedinte de kinetoterapie si laseroterapie la cabinet, si inca mai fac in continuare cand am timp, dar fac in fiecare dimineata individual cand ma trezesc cel putin 1 ora. Am inceput munca de la 10 saptamani de la operatie. Mi s-a umflat si mie piciorul in fiecare zi, orice faceam. Mai mult de atat dimineata cand ma trezeam simteam piciorul ca o 'teava', senzatie care o am si acum. In 26.10.2012 am 4 luni de la operatie. Conduc masina, am facut deja 6000 km, merg foarte bine cu o idee de schiopatat, urc si cobor scarile, alerg destul de bine pe distante scurte. Dar cineva de-aici zicea ca senzatia de umflatura poate tine pana la 6 luni de la operatie. Unii medici spun ca piciorul e refacut complet abia dupa 9-12 luni. Depinde de organismul fiecaruia, de ce si cum s-a facut operatia...de multe altele. Asa ca, nu-ti face probleme si rabdare ca trece. Eu sunt atat de ocupat peste zi incat aproape ca nici nu-l mai bag in seama. SANATATE !!!!
0
27-10-2012, ora 13:44
stefan7030
Nu este medic/terapeut
stefan7030
Bună ziua.miam rupt tendonul lui ahile.
0
27-10-2012, ora 18:02
stefan7030
Nu este medic/terapeut
stefan7030
Tendon ahilian rupt 19.07.m-am operat pe 16.08 pt că medicul de la urgentă a crezut că nu e rupură??!! fiind operat la aceea data de alt medic.am avut aparat gipsat 8 saptamîni acum merg în cîrje de pe 16.10 am adus talpa la 90 de grade.nu fac kinetoterapie deocamdata.referitor la edem eu la recomandarea medicului port un ciorap compresiv.sunt din braila si am fost operat de domnul doctor Procopie.
0
27-10-2012, ora 19:02
Virgil1962
Nu este medic/terapeut
Virgil1962
Buna ziua Stefan 7030, imi pare bine ca in comunitatea "tendonistilor" a aparut un brailean, eu fiind tot din Braila si mi-ar face placere sa conversam mai mult pe aceasta tema.Mai multe despre ce am patit eu gasesti rasfoind aehiva forumului unde ai intrat. Astept raspuns si multa sanatate!
0
27-10-2012, ora 21:08
stefan7030
Nu este medic/terapeut
stefan7030
Bună seara.Mie nu îmi pare bine că am intrat în acest club al "tendoniştilor" mai bine era dacă eram sănătos, dar asta este, mergem înainte:-)Eu am o operaţie de 10 cm la care deocamdata nu am probleme. Referitor la edem la sfatul medicului port ciorapi compresivi clasa moderată de compresie.Cam în cât timp de cînd ai pus piciorul în pămînt şi ai făcut primi paşi singur?Cine tea operat? Sănătate!
0
27-10-2012, ora 22:07
Virgil1962
Nu este medic/terapeut
Virgil1962
Am spus ca "imi pare bine" in sensul ca am pe cineva de al meu! Normal ca este bine sa fim sanatosi cu totii. Dupa 2 luni, dar ajutat de carje, fara carje cam dupa 4 luni. M-a operat dr, Ceteras. Apropo, daca afli pe cineva care are nevoie de carje, poti sa ma anunti. Inteleg ca tu nu ai nevoie. Eu am inceput serviciul de pe 01.10. A-si dori sa vorbim mai mult prin mail, telefon. Oricand pot sa te mai ajut cu informatii.Sa stii ca si pt mine a fost groaznic, asa ca nu dispera. Multa incredere si sanatate.
0
27-10-2012, ora 23:15
stefan7030
Nu este medic/terapeut
stefan7030
stefandan78 ce urmează cred că ştii:-)
0
28-10-2012, ora 19:33
horace
Nu este medic/terapeut
horace
Salut Stefane,

Ce sa zic eu ca am o operatie lunga de 30 cm. Mi s-a reconstruit tot tendonul. Acum sunt bine. Daca citesti toate comentariile mele dinainte o sa vezi cam ce si cum trebuie procedat. Inainte de toate trebuie sa ai rabdare.
SANATATE !!!
0
28-10-2012, ora 21:55
stefan7030
Nu este medic/terapeut
stefan7030
Salut Horace.Mă aşteptam să ai tendonul reconstruit dată fiind lungimea opertaţiei.Ce înseamnă că eşti bine acum?Eu am aterizat cu ambele picioare pe sol pe 16.10 si cam in 10 zile l-am adus la 90 grade.sfaturi in continuare?Nu am furnicături, amorteli, merg bine in două cîrje, pot si în una da mai greu, am o zonă mai sensibilă sub maleolă unde se adună edem.Nu fac kineto deocamdată. Răbdare şi perseverenţă:-)!
0
31-10-2012, ora 13:22
stefan7030
Nu este medic/terapeut
stefan7030
Bună ziua.Se pare că am rămas singur pe acest forum asta este un lucru bun pentru că nu mai sunt şi alte persoane cu rupturi ale tendonului ahilian:-), dar şi rău pentru că nu am cu cine mă sfătui.De azi am renunţat la o cîrjă mă deplasez binişor, am stabilitate, pot călca pe toată talpa, cu mişcarea de flexie a labei piciorului e mai greu.Dimineaţa tendonul e mai rigid si trebuie să fac cîteva exerciţii pt a mă putea da jos din pat.Răbdare si perseverenţă:-)
0
04-11-2012, ora 12:43
Virgil1962
Nu este medic/terapeut
Virgil1962
Salut Stefan! Cum te mai simti? Am primit confirmarea ta, dar nu stiu ce sa fac pt accept. Mie nu imi merge Messenger-ul, merg pe Modzilla si nu stiu cum sa-ti dau acceptul. Mie mi se umfla putin laba piciorului, nu ma doare dar e jenant, iar tendonul este cam rigid.
0
05-11-2012, ora 11:03
stefan7030
Nu este medic/terapeut
stefan7030
Salut Virgil. Sunt bine.Ti-am trimis e-mail.Sănătate, răbdare si perseverenţă:-)
0
20-04-2013, ora 12:38
viobmw
Nu este medic/terapeut
viobmw
09.04.2013 la fotbal = ruptura totala tendon ahile stang. Pe 12.04.2013 m-am operat la Cluj la o clinica privata specializata in operatii minim invazive. Nu am avut dureri mai deloc (foarte putin in prima noapte dupa operatie) si spre deosebire de ce am citit aici, la mine nu s-a imobilizat cu ghips, ci doar orteza din prima zi, aceasta fiind si mult mai confortabila (are fante pentru aerisire si e reglabila strangerea). Daca e cineva operat prin acest tip de operatie (eu am 8 incizii mici, cate 4 pe fiecare parte fara nici o taietura) as vrea sa stiu cum a decurs recuperarea, Doctorul mi-a spus ca la 2 saptamani se scot firele, dupa care pana la 3 luni se poarta orteza (in interiorul ei are cateva talpi mai mici care scot gradual pana piciorul va ajunge la 90grade). Partea cea mai rea la acest tip de operatie este perioada lunga de recuperare (doctorul a zis 1 an si nici nu poate sa ofere garantie :)).
0
21-04-2013, ora 17:22
stefan7030
Nu este medic/terapeut
stefan7030
Salut.Recuperarea este foarte lunga si greoaie trebuie sa ai rabdare si perseverenta sa respecti cu sfintenie ce spune medicul, nu o sa ai dureri dar sa nu cauti sa fortezi oricum pana o sa pui piciorul jos mai ai destul timp.Eu nu am avut norocul tau sa port orteza;).Daca te mai pot ajuta cu ceva astept intrebari.Multa sanatate!
0
27-04-2013, ora 00:05
cristi1990
Nu este medic/terapeut
cristi1990
Buna seara. Am suferit o ruptura de tendon ahilian drept, fiind operat in data de 08.03.2013. Momentan am piciorul imobilizat intr o atela ghipsta pt 4 sapt, dupa care urmeaza inca 4 sapt cu laba piciorului in pozitia la 90 grade! Este necesara gheata ortopedica? dupa cat timp? dupa primele 4 sapt?sau dupa cele 8?sau deloc? recuperarea cu kineoterapeutul, se face dupa cele 8 sapt de imobilizare, sau si pe timpul imobilizarii?
0
27-04-2013, ora 13:44
stefan7030
Nu este medic/terapeut
stefan7030
Salut!Nu inteleg cand ai fost operat 08.03 sau 08.04?Gheata ortopedica nu iti trebuie deloc, trebuie sa intinzi tendonul prin efort dar mai ai pana ajungi acolo.Deocamdata tine piciorul ridicat si fa injectiile.Daca te mai pot ajuta cu ceva astept intrebari.Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns
298 comentarii 1 2 ..... 456 ..... 9 10 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • OperaÈ›ia nu se închide - ghidul pacientului operat
  • Un nou scor prezice cu acurateÈ›e riscul de insuficiență hepatică postoperatorie
  • Umflătură după operaÈ›ie (umflăturile postoperatorii)
  • Un simplu test ocular poate identifica pacienÈ›ii la risc de disfuncÈ›ii cognitive postoperator
  •