Recuperare postoperatorie ruptura tendon achilian | Forumul Medical ROmedic

Recuperare postoperatorie ruptura tendon achilian

13-05-2011
Diana-Laura
Nu este medic/terapeut
Diana-Laura
Buna ziua,
Acum 2 zile am fost operata de ruptura completa a tendonului ahilian stang. Operatia a constat intr-o incizie larga unica si sutura celor doua capete ale tendonului rupt. (Daca ajuta: Tenorafie Achileana stanga-Tehnica Krakov). A doua zi, ieri, am fost externata. Piciorul imi este imobilizat, in gips intr-o atela gambiero-podala in echin pe care urmeaza s-o inlocuiesc in 10 zile cu o imobilizare in cizma. Tratamentul include: pansamente locale zilnice alcoolizate, Clexane 0, 4 ml f XXI, DS s.c. 1f/zi si antialgic la nevoie. Ca si antialgic, am luat Ketonal Retard azi noapte cand mi s-a umflat si ma durea, simteam ca ma strange gipsul. Mi se recomanda evitarea efortului fizic, a circumstantelor traumatice. Intrebarea mea este: ce inseamna asta? Sa stau in pat mai tot timpul cu exceptia datilor cand merg la baie? E in regula daca stau pe scaun cu piciorul in gips sprijinit pe un alt scaun, la calculator de exemplu? Pot sa ma deplasez in carje prin casa pentru a efectua diferite activitati casnice, cum ar fi gatitul sau spalatul vaselo? Sau e mai buna o pozitie orizontala sau, in orice caz, la pat? care e riscul, daca nu stau in pat, miscandu-ma cat mai putin? Cat de repede se poate vorbi de o recuperare postoperatorie in acest caz, in general?
Va multumesc,
Diana
298 comentarii 12 ..... 9 10 ÃŽnainte ›
0
14-05-2011, ora 12:58
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,

cand ti-a recomandat, te citez:
"Mi se recomanda evitarea efortului fizic, a circumstantelor traumatice"

- NU ai intrebat?..adica? d-le doctor..
- si ii puneai sau poti sa suni sa intrebi TOT ce ai intrebat AICI.
- RASPUNS la toate intrebarile tale..ti- l poate da DOAR medicul care, ti-a facut recomandarile.

Sanatate MULTA si
O zi frumoasa.
0
14-05-2011, ora 22:00
Diana-Laura
Nu este medic/terapeut
Diana-Laura
Buna seara,

Aveti dreptate, doar ca atunci cand a venit sa-mi spuna ca ma externeaza era foarte grabit, si nu mi-a trecut prin minte sa-ntreb nimic, am incercat doar sa retin recomandarile primite. Ajunsa acasa mi-am dat seama dupa o vreme ca as vrea sa ma misc si nu sa stau doar in pat toata ziua, dar n-am vrut sa deranjez, incepuse deja weekend-ul si m-am gandit c-o sa ma descurc pana luni sau marti cand merg la control. Erau acolo oameni cu probleme mult mai grave..Abia apoi mi-a trecut prin minte sa-mi pun intrebarile pe un forum. Totul s-a-ntamplat foarte repede: accidentul, internarea, operatia, externarea...abia imi revenisem din anestezie si aveau nevoie de pat..stiti poate cum sunt spitalele romanesti. Am scris pe forum pentru ajutor, dac e cineva dispus, nu sa fiu judecata...
0
27-05-2011, ora 13:20
doru25doru
Nu este medic/terapeut
doru25doru
Buna ziua
Si eu tot in wknd m-am operat si intradevar a fost ca o lovitura de trasnet, sincer abia dupa a doua, a treia vizita am inceput sa mai discut cu medicul, despre una alta...
Am fost operat de ruptura tendon achilian acum 9 saptamani. Mentionez ca operatia a intervenit in ziua urmatoare dupa ruptura si a decurs normal, cu externare dupa cca 12 ore. Am fost "incaltat" cu o gheata ghipsata timp de 6 saptamani (fara sprijin pe picior), dupa care incepand cu a 7-a saptamana, la recomandarile medicului curant am optat pentru orteza (un fel de gheata pana aproape de genunchi care imi tine piciorul imobilizat). Recuperarea am inceput-o imediat cum am dat jos ghipsul (incepand cu a 7-a saptamana, dar doar pentru mobilitatea gleznei, fara a calca in picior) la un cabinet particular de kinetoterapie. Incepand cu a 9-a saptamana (deci 2 luni nu am calcat in picior) am inceput recuperarea normala cu exercitii atat pentru muschii gambei, care erau aproape atrofiati, cat si pentru mers, calcat, sprijinit etc. Mentionez faptul ca recuperarea este destul de greoaie si de asemenea destul de dureroasa, dar cu ceva vointa si "scrasnituri" din dinti se cunosc rezultatele de la o sedinta la alta. Nu am luat niciun fel de tratement, dureri la operatie si la tendon nu am avut, acum merg cat de cat ok (cu schiopaturi).
Deci inca odata timp de aproape 6 saptamani nu am calcat absolut deloc in picioruloperat, incepand cu a 7-a sptamana m-am sprijinit cat de cat in el dar tot nu l-am folosit in mers, iar incepand cu a 9-a saptamana chiar mi-a fost recomndat sa calc in piciorul 'beteag". Sper ca in maxim doua saptamani sa fiu "ca nou"
Trebuie sa aveti foarte multa rabdare, sa fiti optimista si neaparat sa tineti legatura tot timpul cu medicul curant, iar cand incepeti kinetoterapia din nou sa tineti legatura cu medicul curant si sa va sfatuiti cu dansul asupra exercitiilor pe care vi le recomanda kinetoterapeutul.
Va recomand sincer sa nu calcati in piciorul operat, acum eu unul m-am deplasat doar prin casa si pana la spital timp de 6 saptamani, bineinteles cu ajutorul carjelor, si atat cat ma lasa piciorul sanatos; faceam cu schimbul cand in pat, cand in fotoliu la calculator cu piciorul intins.
In speranta ca v-am fost de folos va urez multa sanatate.
0
27-05-2011, ora 15:15
Diana-Laura
Nu este medic/terapeut
Diana-Laura
Va multumesc foarte mult, au trecut 16 zile de la operatie, (le numar!) si intre timp, dupa 10 zile mi-au dat jos ghipsul si mi-au imobilizat piciorul intr-o chestie ca o cizma. Ei i-au spus rasina, e un fel de fasha care se infasoara calda pe picior si cand se raceste se intareste ca si ghipsul. Dar pana la orteza, mai am..In picior am un fel de sandala si pot, cand stau pe scaun sau in picioare, in carje, binenteles, sa pun piciorul pe sol, adica sa-l intind, fara sa ma sprijin de el insa. E mai bine, inainte il tineam sus, indoit, eram ca un cocostarc..( prietenii spun ca sunt ca si cersetorii de la stop:). Deja ma durea genunchiul, nu aveam curajul sa-l intind, dormeam cu el indoit, mi-era frica sa nu mi se desfaca operatia. Doctorul e in continuare foarte putin clar in raspunsuri cand intreb cand voi putea merge, asa ca aveam mare nevoie sa vorbesc cu cineva care a trecut prin asta. Si pana acum n-am intalnit pe nimeni. Va multumesc mult, ceea ce mi-ati scris imi este de mare folos. Multa sanatate!
0
06-06-2011, ora 14:18
sodat
Nu este medic/terapeut
sodat
si eu sunt operat la fel ca tn si stiu cum este. Am si acum piciorul in gips pt inca 3 saptamani. O sa incep recuperarea. Sunt operat de 3 saptamini
0
06-06-2011, ora 17:23
Diana-Laura
Nu este medic/terapeut
Diana-Laura
Buna,

Mie mi-a dat voie, ( adica mi-a spus ca TREBUIE pt ca mie mi-ar fi fost frica ) de 4 zile sa pun piciorul pe sol si sa ma sprijin de el. Mi-a recomandat sa merg, fara sa-l indoi binenteles, sprijinindu-ma pe picior si FARA CARJE! Asta e cel mai semnificativ progres de 3 saptamani jumate incoace. Deci, fix la 3 saptamani, am inceput sa merg fara carje, prin casa. Sambata chiar am iesit la o terasa si am urcat niste scari, cu greu...dar mi s-a parut fantastic! E drept ca m-a cam durut piciorul sambata seara, l-am folosit cam exagerat, dar dupa ce am stat linistita duminica nu m-a mai durut. Mai stau cu el imobilizat inca 3 saptamani si merg asa cu el. Dupa inca 3 sapt, deci la 6 saptamani de imobilizare, am inteles ca pot incepe fizioterapia..Multumesc mult de raspuns. Macar stiu ca nu doar mie mi s-a intamplat:). Daca pot sa ajut cu ceva..Sa te faci bine cat mai repede! Sanatate!
0
07-06-2011, ora 14:36
sodat
Nu este medic/terapeut
sodat
Buna ma bucur de progresul tau dar nu exagera mai bn mai usor si sigur decit... Da asa este dupa ce scoti gipsul incepi fizioterapia.Mie mi-a spus chirurgul sa nu pun piciorul jos sau sa ma sptijin in el pina nu scot gipsul.Unde faci recuperarea? Iti doresc mults sanatate si sa recuperezi repede.
0
07-06-2011, ora 15:47
Diana-Laura
Nu este medic/terapeut
Diana-Laura
Buna,

Ai dreptate, pai dupa ziua de sambata m-am linistit:) si nu mai merg decat prin casa sau, in orice caz pe distante mici. Seara mi se mai umfla si ma mai doare dar nu foarte tare. Probabil cum il tin jos, nu-l mai tin ridicat. Nu stiu unde am sa fac recuperarea, ma gandesc ca o sa-mi recomande chirurgul un fizioterapeut sau un cabinet. Eu sunt din Cluj, am cautat pe net ce variante am si nu-s foarte multe, asa ca nu ma gandesc foarte mult la asta. Exista o policlinica "Familia Sfanta" unde preturile sunt chiar mici, dar ramane de vazut. Fiecare pas la randul lui. Mai am pana scot ghipsul..pana in 23 iunie. Multumesc de urari:)! La fel iti doresc!:)
0
07-06-2011, ora 16:19
sodat
Nu este medic/terapeut
sodat
buna gandestete bn la recuperare caci timpul trece si asta conteaza ff mult pt tine de asta depinde cum vor evolua lucrurile in viitor. Daca vrei sa mai vb dearhotdevil. mess. multa sanatate
0
14-06-2011, ora 17:03
sodat
Nu este medic/terapeut
sodat
buna ce mai faci?
cum merge recuperarea ta te mai doare piciorul. sper sa fie totul bn
0
16-06-2011, ora 18:36
Diana-Laura
Nu este medic/terapeut
Diana-Laura
Buna,

E mult mai bine. Inca nu mi-au scos ghipsul, dar merg pe picior destul de ok. Nu ma doare, aproape ca nu se mai umfla deloc si abia astept sa ma vad fara ghips. Saptamana viitoare in 22 sau 23 ar trebui dat jos. Apoi o sa vad unde ma programez la fizioterapie. Toti cei cu care am vorbit spun ca acolo depinde de mine cat de repede merge recuperarea. Si toata lumea zice ca mai e drum lung pana sa-l pot folosi ca inainte si-o sa pot relua antrenamentele dar poate-o sa am noroc sa dureze mai putin. Majoritatea celor cu care-am vorbit spun ca abia dupa 6 luni au putut folosi piciorul ca inainte, dar sunt si care-au reusit mai repede. Tu cum esti? Mai ai de asteptat cu piciorul imobilizat? Merge totul ok? Am inteles ca pot fi si complicatii, infectii, etc, sper ca nu ai probleme. Ai voie sa te sprijini pe picior? Te doare?
0
27-06-2011, ora 10:45
sodat
Nu este medic/terapeut
sodat
Buna este bine ca nu se umfla si ca nu te doare. Sper ca poti merge usor si fara dureri dupa toata aceasta perioada grea. Eu an scos gipsul pe 23 si am mai mers cu carjele 2 zile azi nu le mai folosesc deloc pot merge fara ele
dar ma doare glezna cei drept putin nu am infectii cea ce-ti doresc si tie.Sper sa recuperezi usor si sa fie totul bn. Multa sanatate.
1
27-06-2011, ora 18:16
Diana-Laura
Nu este medic/terapeut
Diana-Laura
Buna,

Piciorul nu-mi mai este imobilizat de 5 zile nici mie, tot pe 23 ( iunie ) mi-au scos si mie imobilizarea. Am 6 saptamani de la operatie. Merg fara carje dar cu greu, schiopatand si incet, nici vorba sa-l pot folosi bine inca. Port pantofi cu un toc de 5 cm, asa mi-a spus doctorul. Mi-a spus ca pantofii cu talpa joasa forteaza tendonul si intr-adevar cu toc e mai usor. N-as fi crezut..Piciorul mi se umfla peste zi si se dezumfla aproape de tot peste noapte dar nu ma doare. Daca incerc sa-l misc peste o anumita limita, binenteles ca ma doare, dar asa, fara sa-l fortez, la mers, nu ma doare. Deocamdata nu fac nici fizioterapie, nici kinetoterapie. Am inteles ca-i prea devreme la mine..Ai inceput vreuna din ele? Sa-mi spui si mie cum e si daca ajuta. Multumesc si sa te faci bine cat mai repede!

Diana
0
28-06-2011, ora 11:38
doru25doru
Nu este medic/terapeut
doru25doru
Buna
Sa incepeti neaparat kinetoterapie de la 6 saptamani (doar pentru mobilitatea gleznei - e foarte importanta, ca la 8 saptamani sa puteti incepe kinetoterapie pentri muschiul gambei) - eu unul asa am facut si la 3 luni de la operatie piciorul este aproape normal, doar ca se umfla putin in timpul zilei... incepand cu luna a doua de la operatie sa cautati si un bazin de inot, este la fel de important, pt ca exercitiile in apa ajuta muschiul gambei si nu lasa intreaga greutate a corpului pe tendonul afectat.
0
30-06-2011, ora 10:52
sodat
Nu este medic/terapeut
sodat
Buna. Da am inceput recuperarea fac fizioterpie cu 4 proceduri si chinetoterapie cca 30 min pe zi timp de 10 zile lucratoare ieri 29 am inceput recuperarea si se cunoaste o usoara imbunatatire la mers. Dar drumul este lung si anevoios cu dureri in timpul exercitiilor, cel mai mult ma bucur ca pot conduce iar si calcarea amreajului nu mai este deloc o problema. Incepe si tu recuperarea cat mai repede dupa cum spune si.Doru este f importanta pt viitor. multa sanatate si recuperare rapida
0
30-06-2011, ora 13:21
Diana-Laura
Nu este medic/terapeut
Diana-Laura
Buna,

Multumesc mult pentru sfaturi! Au trecut 7 saptamani pt mine. Eu de joia trecuta ( 23 iunie ) n-am facut decat sa merg cate putin prin casa si prin curte dar sunt mai bine. Piciorul se umfla doar un pic acum, daca stau in picioare mai mult timp. Daca merg, aproape ca nu. Cand stau jos, il tin ridicat, intins pe un scaun si asa nu se umfla deloc. Am inceput sa-l misc singura cat pot si-mi simt muschiul ca reactioneaza. Mobilitatea gleznei e mai buna, dar inca limitata. De asemenea ce m-a ajutat vizibil au fost cateva sedinte de bioenergie. Am vazut de la o zi la alta ca il misc mai usor, ca nu se umfla, ca nu ma doare, ca nu mai am intepaturi in talpa cand cobor din pat dimineata. Maine merg iar la doctor si o sa-mi spuna sper daca sa fac fizioterapie si kinetoterapie. Daca nu, ma gandesc sa fac oricum, cu siguranta nu strica. Inca o data, multumesc mult de tot! Sanatate si o vara frumoasa!
0
01-07-2011, ora 17:16
i_mardare
Nu este medic/terapeut
i_mardare
Buna ziua.Am si eu o intrebare la care nu gasesc raspunsul din partea medicului care m-a operat.Am avut un necaz acum o saptamina, am scapat flexul cu pinza de circular in mina stinga si mi-a taiat tendoanele( cred).Am ajuns rapid la urgente si mi le-au**reparat**(cred).Acum pot sa misc toate degetele, mai greu degetul mare, aratatorul si mijlociul, datorita faptului caci sunt mai umflate si amortite.POATE CINEVA SA=MI SPUNA CAM CIT DUREAZA ACEASTA AMORTEALA LA ACESTE DEGETE SI CE AR TREBUI SA FAC?VA MULTUMESC ANTICIPAT.
0
01-07-2011, ora 19:03
Diana-Laura
Nu este medic/terapeut
Diana-Laura
Buna ziua,

Eu v-as ajuta cu placere dar nu stiu cat ar putea dura la dumneavoastra. Eu mi-am rupt tendonul lui Ahile, la picior, in spate si dupa operatie am stat cu el in ghips 6 saptamani. Acum sunt aproape 2 luni si abia merg. Nu mai e amortit si umflat de 1 saptamana dar ma tine la mers, nu pot merge normal. Daca ziceti ca dupa o saptamana va puteti misca degetele, doar ca-s amortite si umflate, nu ar trebui sa mai dureze mult, inca vreo 2 saptamani doar. Aveti mana in ghips? Daca nu, inseamna ca vi le-ati taiat doar partial si se vor reface mai repede. Mai mult nu stiu ce sa va spun dar cu siguranta nu-i asa grav daca le puteti misca. Sanatate!
0
01-07-2011, ora 22:39
i_mardare
Nu este medic/terapeut
i_mardare
DE MISCAT NU E PROBLEMA, DOAR UMFLATE SI AMORTITE.NU AM NICI GHIPS.TREBUIE DOAR SA STAU ****CUMINTE*****.
0
17-09-2011, ora 09:24
ssorin72
Nu este medic/terapeut
ssorin72
vad ca subiectul; s-a incheiat de aproape doua luni...sper ca cei care l-au deschis sa ma ajute putin din experienta (neplacuta) a lor...am fost si eu operat de ru[tura tendonului achilian drept pe 15.06...am trecut prin etapele firesti ale imobilizarii si acum sunt la a 14 sedinta de kineto si fizioterapie. am capatat putina mobilitate si am reusit sa-l dezumflu destul de mult...problema cu care ma confrunt este o amorteala crunta pe exteriorul labei piciorului care incepe de la jumatatea calcaiului si continua pana la baza degetului mic...la anumite exercitii si miscari am o puternica arsura pe traiectul nervului ce pleaca de la oul piciorului catre degetul mic.ati trecut si voi prin asa ceva?...medicul a zis sa fiu bucuros daca aceasta amorteala va disparea in 12 si 18 luni de la operatie...va multumesc
0
17-09-2011, ora 16:23
Diana-Laura
Nu este medic/terapeut
Diana-Laura
Buna Sorin,

Amorteala se datoreaza circulatiei deficitare in zona operata si se pare ca-ti este afectat si un nerv ( sau mai multi ). Nu prea ai ce face decat sa ai rabdare. Pana la urma trece. Doar ca dureaza al naibii de mult. Cam 6 luni, nu mai mult insa. Cicatricea exterioara se vindeca prima, insa tesuturile din interior ( muschii, nervii, vasele de sange ) mai incet. Poti lua suplimente nutritive de calciu cu vit D, K si C, minerale in general, lizina si colagen. Le poti gasi la magazinele de suplimente nutritive pentru sportivi. Dar nu e obilgatoriu. Ajuta la refacerea tesutului care se formeaza peste tendon, a "noului tendon". Eu am 4 luni si 6 zile de la operatie si inca nu am facut niciun fel de fizioterapie sau kinetoterapie. Am facut plimbari zilnice, atat cat mi-a permis piciorul si si-a revenit incet-incet singur. Acum merg aproape bine dar inca e rigida zona tendonului si nu pot face miscarea de flexie a labei piciorului complet si firesc. Cel mai tare se vede cand cobor scarile. Acum o luna ( aveam 3 luni de la operatie ) am mers la un cabinet particular de kinetoterapie si kinetoterapeutul mi-a spus sa astept pana trec 6 luni de la operatie ca sa incep kinetoterapia. M-a trimis sa-mi fac un ecograf la picior si desi totul arata, din cate am inteles, nemaipomenit de bine, atat el cat si medicul care mi-a facut ecograful si chirurgul care m-a operat, mi-au recomandat sa astept cele 6 luni pana la kinetoterapie. De fizioterapie se pare ca n-am avut prea multa nevoie. Doar ca am fost la mare si am stat zilnic cu piciorul in apa calda si sarata si am inotat. Si, cum spuneam, m-am plimbat zilnic. Dar, doar atat. Am intrebat de ce nu pot incepe mai repede, pt ca toata lumea de pe forumuri a inceput mai repede si kinetoterapeutul mi-a spus ca are o clienta careia i s-a rupt a treia oara. Si ca la fiecare recurenta timpul de refacere s-a dublat. Asa ca am stat cuminte sa astept. Nu stiu daca ti-am fost de vreun ajutor, dar iti doresc insanatosire grabnica si recuperare usoara in continuare.
0
17-09-2011, ora 18:44
ssorin72
Nu este medic/terapeut
ssorin72
Multumesc pentru multele si incurajatoarele sfaturi. Despre promptitudinea raspunsului nu mai pot spune nimic, fara cuvinte. Am inceput kinetoterapia la sfatul chirurgului si la dorinta mea. Imi doresc sa merg si recunosc ca am progresat destul de mult. Nu conteaza durerea, Este suportabila(nu exagerez cu ea si nu fortez) singura problema este amorteala care se dovedeste a fi destul de deranjanta si arsura pe traiectul nervului care este de multe ori de nesuportat. apare numai la anumite miscari, cu intensitate maxima si timp extrem de scurt, secunde. Sper ca la urmatorul control sa reusesc sa fac un RMN pentru a capata mai multa incredere. Oricum, ortopedul a zis ca totul este f bine si sa-mi pastrez optimismul si vointa. Multumesc din nou si sper ca in scurt timp sa reusim sa alergam amandoi. Mi-e dor sa alerg.
0
19-09-2011, ora 21:11
renato3
Nu este medic/terapeut
renato3
Buna! am 6 saptamani de la operatie de tendon la piciorul stang si vreau sa stiu cei care au inceput kinoterapia in ce consta! va multumec anticipat!
0
20-09-2011, ora 08:22
ssorin72
Nu este medic/terapeut
ssorin72
renato, este inca devreme pentru a te pregati de kineto, acum te intaresti doar psihic.probabil medicul care se va ocupa de recuperarea ta iti va recomanda ce este mai bine pentru tine in functie de evolutie.in cazul meu mi-a fost recomandata fizioterapia si kinetoterapia.la fizio am avut trei proceduri constand in curent interferential, bai galvanice si magneto.bla bla.kineto este doar gimnastica.primele sedinte sunt putin mai grele pentru ca doare(suportabil) apoi totul devine placut si motivant.azi ma duc pentru a 15-a sedinta de kineto, cu multa pofta, motivat fiind de faptul ca merg bine, cu un usor schiopatat, si fara durere.mult succes cu recuperarea si treci si tu alaturi de noi la alergat prin parcuri..atentie la cainii comunitari :D
0
20-09-2011, ora 09:22
renato3
Nu este medic/terapeut
renato3
multumesc de incurajari, psihic am depasit faza de depresie si am sa incep saptamana asta sedintele, de recuperare!
0
22-09-2011, ora 12:35
renato3
Nu este medic/terapeut
renato3
am fost la undoctor fizioterapeut la consultatie unde am avut ghinionul sa ma impiedic in cabinet, am simtit o durere exact ca la ruptura.dr mi-a zis ca ar fi trebuit sa mai port ghipsul, ca am piciorul umflat, si inca nu este cazul de recuperare nevrand sa comenteze decizia chirurgului de a-mi da jos ghipsul dupa 30 zile de la operatie.tin sa mentionez ca sunt operat la piciorul stang de tendon achilian, am o taietura de 10-12 cm incepand de la calcai si inca o taietura la inca 5-8 cm de cea initiala.sfaturi..
0
22-09-2011, ora 16:54
ssorin72
Nu este medic/terapeut
ssorin72
acelasi mod de operatie am si eu numai ca este pe piciorul drept, probabil s-a folosit aceeasi tehinca.si mie mi se pare suspect sa renunti la imobilizare doar dupa 30 de zile...eu am scapat de imobilizare dupa 68 de zile (schimbat dupa 28 zile modul de imobilizare, trecut la o atela cizma la 90 grade)...recuperarea tendoanelor, ligamentelor este greoaie din cauza vascularizarii aproape inexistente a zonei.unde nu circula sangele orice rana se prinde mai greu, nu exista mediu propice.nu-ti asuma niciun risc...o recidiva dubleaza perioada de recuperare.si trebuie sa ne amintim.ca invatatura de minte, durerea produsa la rupere, durerea de dupa operatie, si celelalte neplaceri care apar pe urma.sa fim testoase intelepte condusi de dictonul "Festina lente"...daca nu mai ai piciorul imobilizat eu zic sa apelezi la o orteza, macar pentru o perioada de timp.e sanatatea ta
0
25-10-2011, ora 20:08
costin timisoara
Nu este medic/terapeut
costin timisoara
buna seara
in data de 30.09.2011 mi-am rupt tendonul lui Achile la piciorul drept ( am cazut intr-o groapa ), pe data de 03.10.2011 am fost operat de ruptura, totul a decurs foarte bine si operatia ( am fost externat dupa 2 zile ) ( toata lauda si respectul pt doctori- profesionisti ) si vindecarea ranii exterioare ba mai mult de 3 zile incepusem recuperarea cu fizioterapie, pana astazi 25.10.2011 (trecusera 21 zile de la operatie) cand de dimineata am mers la toaleta si am cazut ( mi-a alunecat carja pe gresie ) nu aveam nici orteza pe care o dadusem jos sa fac ceva miscari usoare de glezna, mi-a crapat operatia si l-am rupt dinnou rezultat confirmat de consultatia data de doctorul curant( multumesc inca odata doctorului ) si de RMN pe care l-am facut de urgenta. Deci poate cineva sa-mi spuna daca a mai trecut cineva prin asa ceva si cat v-a dura recuperarea ( bineinteles ca domnul doctorul mi-a spus ca voi fi operat dinnou ).
Poate voi obtine si ceva raspunsuri de specialitate.
multumesc !
0
25-10-2011, ora 23:18
doru25doru
Nu este medic/terapeut
doru25doru
Salutare!
E practic incredibil sa te lase medicul curant sa poti merge asa repede, asta este si unul din motivele, probabil, pentru care s-a rupt din nou tendonul. Eu unul abia dupa 6 saptamani am calcat in picior. Nu ai nevoie de fizioterapie ci kinetoterapie, combinat cu inot in bazin, pt refacerea muschiului si a tendonului.
Am 7 luni decand am fost operat si abia dupa doua luni si jumatate am putut merge normal in picioare, acum am inceput sa joc din nou fotbal. Din cate am inteles pt problema ta perioada de vindecare se va dubla...;iti recomand sa ai rabdare, tendonul respectiv se vindeca intr-o perioada foarte lunga de timp, fiind o zona a corpului foarte slab irigata dpdv sangvin. Eu unul nu ti-as lauda medicul care ti-a dat voie sa mergi, din cate am inteles in 3 zile!!!???
Mi se pare aberant...
Iti doresc sanatate, si multa rabdare.
0
25-10-2011, ora 23:33
costin timisoara
Nu este medic/terapeut
costin timisoara
multumesc de raspuns doru25doru!
nu ai inteles bine 3 zile ! de pe 21.10 am inceput cu.curenti prin muschi nu stiu daca este fizioterapie
el nu mi-a dat voie sa ma deplasez fara orteza eu am plecat fara ea, ci mi-a zis ca atuci cand ma ung cu ulei pt copii pe rana pt ca am pielea uscata sa fac si miscari usoare a degetelor.
multumesc pt incurajari
eram un om foarte activ 16- 17 ore pe zi si nu am rabdare !?
Adaugă un comentariu / răspuns
298 comentarii 12 ..... 9 10 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • OperaÈ›ia nu se închide - ghidul pacientului operat
  • Un nou scor prezice cu acurateÈ›e riscul de insuficiență hepatică postoperatorie
  • Umflătură după operaÈ›ie (umflăturile postoperatorii)
  • Un simplu test ocular poate identifica pacienÈ›ii la risc de disfuncÈ›ii cognitive postoperator
  •