Recuperare post chirurgie tunel carpian

08-10-2015
andra_ppp
Nu este medic/terapeut
andra_ppp
Buna dimineata. Eu sunt maseur de profesie, insa nu sunt specializata si pe recuperare medicala. Problema e ca una dintre cliente e o batrana, in urma cu 7 luni a avut operatie clasica pt decompresie de nerv median (tunel carpian a avut). Insa a ramas cu dureri la nivelul nervului, mana o vad destul de tumefiata, nu-si mai poate folosi bratul prea mult, se poate sprijini un pic in el, sta mai mult la pat, are si o mastectomie... Initial ii faceam masaj de relaxare, stand mlt la pat era cam intepenita, batrana s-a atasat de mine si nu accepta un fizioterapeut, m-a rugat fiica ei sa ii fac masaj cat pot la brat, doar sa-i amelioreze durerile. Ce i-am facut pana acum batrana e multumita, de fiecare data vrea sa vin si a doua zi (nu ma duc intotdeauna pt ca financiar pt fiica nu e convenabil, evident), insa as vrea sa stiu cateva exercitii in plus, fara risc, care o pot ajuta pentru durerea din mana si brat. Cred ca are si ceva reumatic, incheietura mainii e umflata si tare si mana e putin in flexie. Eu ii fac miscari de pronatie supinatie a pumnului, deviatie ulnara si radiala a palmei, flexie extensie, masaj usor la nivelul cicatricii... Insa ce ii pot face mai mult? De asemenea, ce creme naturiste recomandati pt durerile musculare, la brat are bicepsul plin de galme si numai daca il masez de 2 ori se inroseste, e dureros la masaj si nu i-as face prea apasat masajul.. Ma gandeam la uterea ursului, insa e recomandat la dumneai? Multumesc anticipat.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.